5
super
Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: IPS Jaki telefon OLED Porady mobile
Wyświetlacz to najważniejszy element każdego nowego telefonu. To dzięki niemu możemy obsługiwać system, włączać aplikacje, grać, przeglądać internet, korzystać z Facebooka, robić zdjęcia i wysyłać wiadomości. Dobry ekran to podstawa. Doradzamy jaki ekran w telefonie 2018 wybrać.
5
super
Pierwsze wyświetlacze w telefonach służyły tylko do wyświetlania cyfr numeru do którego dzwoniliśmy. Później doszły kolejne informacje - poziom naładowania baterii, siła sygnału, proste ikonki i możliwość pisania wiadomości tekstowych. Pojawiły się też wyświetlacze kolorowe.
To jednak wciąż było za mało. Ekrany w telefonach zaczęły wyświetlać obraz z aparatu, służyć do przeglądania internetu, wyświetlania filmów, grania itp.
Telefony zyskiwały kolejne funkcje, a użytkownicy mieli coraz większe oczekiwania. Rosła rozdzielczość i przekątna wyświetlaczy dzięki czemu lepiej korzystało się z multimediów. Gdy już mamy dość duży ekran, to po co nam przyciski, skoro można obsługiwać go dotykowo?
Tak właśnie powstały współczesne smartfony. Oczywiście rosło też znaczenie wydajności i komunikacji bezprzewodowej, ale to właśnie zwiększenie rozmiaru wyświetlaczy i wprowadzenie obsługi dotykowej miało największy wpływ na ich rozwój.
Ekran dotykowy znajduje się na styku interakcji człowieka z komputerem, dlatego powinien być jak najlepszy i najwygodniejszy w obsłudze. Sprawdźmy zatem jakie rodzaje ekranów są najczęściej stosowane w telefonach 2018 i jakie trendy są obecnie najmodniejsze.
W tym artykule wymieniamy i krótko opisujemy tylko najpopularniejsze typy wyświetlaczy stosowane w typowych smartfonach z 2018 roku. Bez zagłębiania się w labirynt technologii.
Od początku istnienia telefonów komórkowych aż do dziś najpopularniejszym typem wyświetlaczy jest LCD (Liquid Crystal Display, czyli ciekłokrystaliczny). Ma on dwie najpopularniejsze odmiany: gorszą (TN LCD, często oznaczaną jako TFT LCD) i lepszą (IPS LCD). Pierwsza z nich generuje dość słabe kąty widzenia i kolory, ale jest bardzo tania w produkcji. W 2018 roku ekrany TFT LCD wciąż stosuje się w najtańszych smartfonach i telefonach (zazwyczaj poniżej 300 zł).
Druga odmiana, czyli IPS LCD to już duży krok do przodu. Oferuje znacznie lepszą jakość kolorów i szersze kąty widzenia. Naturalnie nawet wśród wyświetlaczy IPS można znaleźć lepsze i gorsze, ale sama technologia jest bardziej zaawansowana i ma większy potencjał. Ekrany IPS stosuje się nawet w bardzo drogich smartfonach takich jak iPhone 8. Firma HTC w wielu swoich modelach stosuje nieco inną odmianę Super LCD.
Wszystkie wyświetlacze LCD w smartfonach mają jedną cechę wspólną - nie generują światła same, lecz wymagają oddzielnego podświetlenia za pomocą diod (LED). Panele LCD mogą być bardzo jasne, ale nawet najlepsze z nich delikatnie przepuszczają światło, przez co nie da się uzyskać idealnej czerni (gdy korzystamy z telefonu w nocy kolor czarny wydaje się szary, szczególnie gdy patrzymy pod kątem).
Przykładowe smartfony z wyświetlaczem LCD:
Wyświetlacze OLED (Organic Light-Emitting Diode) to zupełnie inne konstrukcje niż LCD. Po pierwsze dlatego, że nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, bo same generują światło.
Najciekawsze jest jednak to, że mogą zapalać nawet pojedyncze piksele lub małą grupę pikseli, a całą resztę obrazu pozostawić zupełnie czarną. LCD tego nie potrafią, bo tam podświetlenie LED może być włączone lub wyłączone w całości.
Ma to ogromne znaczenie dla jakości obrazu. Głębia czerni w wyświetlaczach OLED jest nieporównywalnie lepsza niż w LCD. Dzięki temu wyświetlacze te są bardzo kontrastowe. Brak konieczności podświetlania całej powierzchni ekranu obniża zużycie energii w specyficznych sytuacjach (gdy ekran jest w większości ciemny. Dzięki temu telefony z OLED’em mogą wyświetlać np. powiadomienia i godzinę na zablokowanym ekranie bez ryzyka nadmiernego zużycia baterii.
OLED’y mogą jednak zużywać więcej energii gdy wyświetlany jest jasny obraz. Z tego powodu ich typowa jasność może być nieco niższa od dobrych wyświetlacz IPS LCD. Konsumują dużo energii w trybie podbicia jasności (np. w słoneczny dzień).
Poza wysokim kontrastem istotną cechą OLED’ów są bardzo nasycone, żywe kolory. Intensywność barw może być znacznie wyższa niż w LCD dzięki czemu wyświetlacze robią lepsze wrażenie estetyczne. Ci którzy preferują spokojniejsze, naturalne kolory mogą zazwyczaj dopasować je w ustawieniach wyświetlacza w systemie. Dla wielu osób OLED’y to najlepsze wyświetlacze w telefonach.
Do najczęściej spotykanych odmian należy AMOLED (Active-Matrix OLED), rzadziej P-OLED (Plastic OLED lub Polymer OLED). W P-OLED’ach stosowany jest polimer (plastik) zamiast szkła, dzięki czemu wyświetlacz jest bardziej elastyczny i można go wyginać. Samsung w swoich wyświetlaczach Super AMOLED też stosuje jednak polimery, zwłaszcza w smartfonach, które mają zagięte boki ekranu.
„Plastik” odnosi się do samego wyświetlacza, a nie szkła chroniącego wyświetlacz, więc droga do smartfonów, które można wyginać jest jeszcze daleka. Można jednak założyć, że pierwszy „zwijany” telefon to kwestia kilku lat (nie licząc prototypów).
Wyświetlacze OLED mają ogromny potencjał - niektóre odmiany można nawet nadrukować na różne powierzchnie.
Przykładowe smartfony z wyświetlaczami OLED:
Wyświetlacze OLED (głównie Super AMOLED) można już spotkać w tańszych smartfonach za mniej niż 1000 zł. W 2018 roku wciąż jednak najpopularniejsze są w telefonach flagowych (z górnej półki cenowej).
W większości telefonów tanich i w średniej cenie dominuje IPS LCD.
Wśród smartfonów 2018 zauważalny jest trend na wyświetlacze o wydłużonych proporcjach:
W 2018 roku wciąż najpopularniejsze są telefony z ekranem 16:9, ale nowsze, wydłużone proporcje z miesiąca na miesiąc stają się coraz popularniejsze.
Zmiana proporcji oznacza też zmianę rozdzielczości. Klasyczne Full HD 1920x1080 px (16:9) zmienia się w 2160x1080 px (18:9) lub 2280x1080 px (19:9).
Wydłużone proporcje sprawiają też, że ramki nad i pod wyświetlaczem są cieńsze, dzięki czemu smartfon wygląda nowocześniej. Zwiększenie przekątnej nie musi oznaczać zwiększenia szerokości obudowy - np. zmiana z 16:9 na 18:9 sprawia, że rośnie tylko wysokość ekranu.
Warto dodać, że jeśli chcecie kupić w 2018 roku telefon z dobrym wyświetlaczem i celujecie w przekątną powyżej 5 cali, to warto wybrać rozdzielczość Full HD, Full HD+ lub wyższą. Zapewni ona bardzo dobrą szczegółowość/ostrość obrazu. Jeśli wkładacie telefon w gogle VR to najlepsza jest rozdzielczość QHD, a nawet 4K Ultra HD.
Przyglądając się trendom można dojść do wniosku, że w przyszłości będą dominowały smartfony w których wyświetlacz nie będzie otoczony ramkami. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej procesorów mobilnych można śmiało przyjąć, że rozdzielczości 4K UHD, a nawet 8K będą stawały się coraz popularniejsze.
Pojawiają się też pierwsze przymiarki do wyświetlaczy holograficznych, choć obecnie wciąż nie jest jasne jak bardzo będą się one różniły od wyświetlaczy 3D (które nie przyjęły się na rynku telefonów).
Ciekawy jest też wyścig o stworzenie pierwszego seryjnie produkowanego smartfona ze składanym ekranem. Tutaj niemal pewne jest wykorzystanie giętkich wyświetlaczy OLED, pytanie tylko jak producenci poradzą sobie z trwałością takich paneli.
Zobaczymy również więcej smartfonów z wyświetlaczami cechującymi się odświeżaniem 120 Hz. Generują one bardzo płynny obraz, który docenią przede wszystkim gracze.
od 899.00zł
od 1 199.00zł
od 999.00zł
od 1 499.00zł
Komentarze 4
Gatts-25
Oceń komentarz:0
Opublikowano: 2018-03-24 21:02eltra
Oceń komentarz:1
Opublikowano: 2018-03-26 06:57szydas
Oceń komentarz:-1
Opublikowano: 2018-03-30 23:27AdamB
Oceń komentarz:1
Opublikowano: 2018-04-04 12:56zgłoś naruszenie netykiety lub złe zachowanie