Microsoft Lumia 435 Dual SIM - najtańszy spośród tanich
Smartfony

Microsoft Lumia 435 Dual SIM - najtańszy spośród tanich

przeczytasz w 4 min.

Microsoft Lumia 435 to najtańszy smartfon z systemem Windows Phone. Działa płynnie, jest łatwy w obsłudze, ale ma mały ekran i robi kiepskie zdjęcia.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

bardzo dobry stosunek ceny do możliwości; płynnie działający system Windows Phone 8.1; bardzo prosty w obsłudze interfejs; dual SIM (2x micro SIM); nadchodząca aktualizacja do Windows 10; ładna i dobrze wykonana obudowa

Minusy

przeciętna jakość zdjęć zbyt niska rozdzielczość nagrywanych filmów

Jeszcze przed premierą tego urządzenia można było w ciemno stawiać, że Microsoft Lumia 435 odniesie rynkowy sukces. Wszystko z powodu wyjątkowo niskiej ceny, dzięki której nawet w najniższych abonamentach smartfon ten będzie kosztował zaledwie złotówkę. Jednak wiadomo, że nie ma nic za darmo. Skoro Microsoft był w stanie wydać pełnoprawny smartfon w sugerowanej cenie wynoszącej 369 złotych, zdecydowanie musiał na czymś zaoszczędzić.

Na których elementach odbiło się tak drastyczne cięcie kosztów? A może mimo niskiej ceny Microsoft Lumia 435 jest urządzeniem, które warto polecić każdemu? Sprawdźmy.

Wystarczający wyświetlacz

Nokia Lumia 435 jest pierwszym od dawna smartfonem z Windows Phone wyposażonym w mały, 4-calowy wyświetlacz TFT. Cechuje się on niezbyt dużą rozdzielczością wynoszącą 800 x 480 pikseli, ale ze względu na mały rozmiar ekranu jest ona w zupełności wystarczająca. Nie oznacza to jednak, że wyświetlacz jest bez wad. Warto dodać, że Microsoft Lumia 435 nie jest wyposażona w szkło ochronne Corning Gorilla Glass 3. A szkoda, bo w kosztującej niewiele więcej Lumii 535 zostało już ono zastosowane.

Nokia Lumia 435

Nie sposób narzekać też na komfort używania wyświetlacza. Jest on w stanie obsłużyć jednoczesny dotyk maksymalnie 5 palców. Co prawda smartfony z wyższej półki potrafią obsłużyć nawet 10 palców w tym samym momencie, ale powiedzmy sobie szczerze - czy podczas normalnego korzystania z urządzenia zdarzało się wam używać więcej niż dwóch palców? Mi nie.

Przy tak małym rozmiarze wyświetlacza nie sposób też przyczepić się do jego ergonomii. Nawet drobne kobiece dłonie nie powinny mieć problemu z dosięgnięciem do każdego zakamarka ekranu Lumii 435 (mimo zastosowania całkiem grubych ramek okalających wyświetlacz).

Mierne aparaty, wystarczający akumulator, dual SIM

Jeszcze jakiś czas temu najtańsze smartfony z rodziny Lumia nie były wyposażone w przednie aparaty fotograficzne. Teraz to się zmieniło i Lumia 435 ma taki element. Niestety nie można o nim powiedzieć wiele więcej. Zresztą tak samo jak o tylnym aparacie. Wszystko dlatego, że cechują się one wyjątkowo miernymi parametrami. Nie zostały one wyposażone w autofocus, ani nawet lampy błyskowe, a rozdzielczość wykorzystywanych przez nie matryc to kolejno 2 i 0,3 Megapiksele. Microsoft nawet gdyby chciał, raczej nie dałby rady zastosować tu gorszych aparatów. Trudno byłoby takie znaleźć. ;)

Ciekawie prezentuje się użyty w Lumii 435 akumulator. Trzeba przyznać, że nie jest on ogromny, gdyż jego pojemność wynosi 1560 mAh, ale przy tej przekątnej wyświetlacza powinien sprawować się pozytywnie. W dalszej części recenzji sprawdzę, czy pozwoli on chociaż na jeden dzień komfortowego używania Lumii. W obudowie smartfonu Microsoftu można też znaleźć aż dwa sloty na karty SIM obsługujące połączenia głosowe, wiadomości SMS oraz Internet w sieci 3G/HSPA+. Smartfon niestety nie wspiera łączności LTE.

Nokia Lumia 435 - w ręce

Procesor, pamięć

Nie ma co ukrywać, że Microsoft Lumia 435 nie cechuje się specyfikacją godną flagowca. Został tu użyty procesor Qualcomm Snapdragon 200 MSM8210 wyposażony w zaledwie dwa rdzenie Cortex-A7 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz oraz układ graficzny Adreno 302. Oznacza to, że chip ten różni się od procesora zastosowanego w Lumii 535 wyłącznie dwukrotnie mniejszą liczbą rdzeni. Na szczęście Windows Phone 8.1 nie jest zbyt łasy na zasoby i nawet na tak wykastrowanym pod względem wydajności sprzęcie działa płynnie.

Warto docenić, że Lumia 435 ma aż 1 GB pamięci RAM, dzięki czemu dostanie pełną aktualizację do Windows 10. Microsoft jakiś czas temu oświadczył, że smartfony wyposażone w 512 MB pamięci operacyjnej nie będą mieć dostępu do niektórych funkcji nadchodzącego systemu operacyjnego. Takie posunięcie Microsoftu oznacza, że od teraz wszystkie smartfony firmy z Redmond będą wyposażone w co najmniej 1 GB RAM'u. Jeśli chodzi o pamięć masową to jest jej 8 GB, a w praktyce około 7,28 GB. Jeśli ktoś uzna, że to za mało, będzie mógł rozszerzyć ją za pomocą karty pamięci microSD.

Specyfikacja i porównanie do konkurentów:

 Microsoft Lumia 435
ModelMicrosoft Lumia 435 Dual SIMMicrosoft Lumia 535 Dual SIMNokia Lumia 630 Dual SIM
Cenaok. 300-350 złok. 470 złok. 480-590 zł
Wymiary
(wy/sz/gł)
118,1 x 64,7 x 11,7 mm140,2 x 72,4 x 8,8 mm129,5 x 66,7 x 9,2 mm
Waga134,1 g146 g134 g
System operacyjnyWindows Phone 8.1Windows Phone 8.1Windows Phone 8.1
Klawiaturaekranowaekranowaekranowa
Ekran» 4"
» 480x800 px
» TFT LCD
» 5,0"
» 540x960 px
» IPS LCD
» 4,5"
» 480x854 px
» IPS LCD
Procesor» CPU: 1,2 GHz
» 2 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 200 MSM8210
» GPU: Adreno 302
» CPU: 1,2 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212
» GPU: Adreno 302
» CPU: 1,2 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226
» GPU: Adreno 305
Pamięć» RAM: 1 GB
» Wbudowana: 8 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 1 GB
» Wbudowana: 8 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 512 MB
» Wbudowana: 8 GB
» Slot kart microSD
Bateria1560 mAh1905 mAh1830 mAh
Deklarowany
czas pracy (GSM)
Rozmowa: 1254 min
Czuwanie: 504 h
Rozmowa: 780 min.
Czuwanie: 1380 h
Rozmowa: 984 min.
Czuwanie: 600 h
Aparat / kamera» 2 Mpx (tył)
» geotagging
» nagrywanie 848x480 px
» 5 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 848x480 px
» 5 Mpx (tył)
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 1280x720 px
Internet» 3G
» Dual SIM
» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» 3G
» Dual SIM
» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» 3G
» Dual SIM
» Wi-Fi 802.11 b/g/n
Komunikacja
i złącza
» GPS
» Bluetooth 4.0
» micro USB
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.0
» micro USB
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.0
» micro USB
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» radio FM
» akcelerometr
» czujnik światła
» czujnik zbliżeniowy
» radio FM
» akcelerometr
» czujnik zbliżeniowy
» radio FM

Jakość wykonania

Jeśli stylistyka obudowy smartfona Microsoft Lumia 435 wydaje się Wam znana, to macie rację. Był w nią już wyposażony smartfon Nokia X, czyli jedno z nielicznych urządzeń z systemem Android współtworzonych przez Microsoft. Obudowa Lumii 435 co prawda nie jest najwyższej jakości, ale nie sprawia też wrażenia tandetnej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę smartfonu. Plastik jest bardzo dobrze spasowany, nie trzeszczy, a całe urządzenie, mimo kanciastych boków i wyraźnie zarysowanych krawędzi, doskonale leży w dłoni.

Nokia Lumia 435 - tył

Warto docenić też fakt, że obudowa Lumii 435 została wykonana z matowego plastiku przez co nie jest podatna na zarysowania, zabrudzenia i przetarcia. Wygląda po prostu dobrze. Bardzo ładnie prezentuje się też logo Microsoftu, które zostało tylko delikatnie wytłoczone, w żaden sposób się nie wyróżnia i jest praktycznie niezauważalne. Dostępne kolory obudów to: jaskrawy pomarańczowy, jaskrawy zielony, czarny oraz biały.

W górnej części urządzenia można zobaczyć obiektyw aparatu tylnego, a na dole szczelinę głośnika. Dźwięk z niego wychodzący jest wystarczająco dobry by uprzyjemnić granie i oglądanie filmów na YouTube, ale nie należy tu spodziewać się cudów. To po prostu w miarę dobry głośnik zainstalowany w tanim telefonie.

Nokia Lumia 435 sloty sim

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Microsoft Lumia 435 jest wyposażona w obudowę typu unibody, to tak nie jest Tylna klapka jest zdejmowalna. Pod nią znajduje się wymienny akumulator, slot na kartę pamięci microSD oraz dwa sloty kart micro SIM. Dzięki temu można też dowolnie spersonalizować smartfon i dokupić do niego w obudowę w innym kolorze niż pierwotna.

Nokia Lumia 435 - przód

Z przodu umieszczono wyświetlacz TFT o 4-calowej przekątnej i rozdzielczości 400x800 pikseli, czujnik oświetlenia zewnętrznego, czujnik zbliżeniowy oraz aparat z matrycą o rozdzielczości 0,3 Megapiksela.

Zastosowany wyświetlacz TFT doskonale sprawdza się w pomieszczeniach oraz podczas pochmurnej pogody. Jednak w słoneczny dzień trudno jest zobaczyć na nim cokolwiek poza własnym odbiciem (luminacja dociera zaledwie do poziomu 290 cd/m2). Do sytuacji tej dochodzi nawet mimo zastosowania czujnika oświetlenia, który automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza do panujących warunków.

Kąty widzenia są stosunkowo dobre i znacznie lepsze niż w Lumiach 520 oraz 530. Być może nie widać tego na zdjęciach, ale wyświetlacz realnie daje wrażenie znacznie lepszej jakości niż wymienione przeze mnie modele. W czasie przewijania menu aplikacji widoczne jest smużenie, które jednak nie utrudnia obsługi smartfonu.

Nokia Lumia 435 - bok

Nokia Lumia 435 - bok

Lewa krawędź obudowy nie zawiera żadnych elementów funkcyjnych. Na prawej z kolei znajdują się dwa klawisze do regulacji głośności oraz przycisk zasilania, za pomocą którego można zablokować ekran.

Nokia Lumia 435 góra

Nokia Lumia 435 - dół

Na górnej krawędzi obudowy wbudowano wyjście słuchawkowe, a na dolnej port microUSB.

W opakowaniu oprócz smartfona i akumulatora znajduje ładowarka z nieodłączanym kablem microUSB. Zabrakło tu nawet oddzielnego kabla microUSB oraz prostego zestawu słuchawkowego.

Na kolejnych stronach recenzji sprawdzimy funkcje systemu, wydajność procesora, i jakość aparatu.