Nagroda w konkursie – kto płaci podatek? Konkursy

Nagroda w konkursie – kto płaci podatek?

opublikowano przez redakcja w dniu 2017-01-01

Kto i w jakich przypadkach musi zapłacić podatek PIT od nagrody w konkursie – organizator czy laureat? Tłumaczymy.

Wygrana w konkursie powoduje radość, ale chwilę później (szczególnie gdy wartość nagród jest niemała) pojawia się niepokój o to, kto będzie musiał zapłacić podatek PIT. Wyjaśnijmy więc, że…

Podatek PIT od nagrody w konkursie płaci podmiot wydający nagrodę

Zasada ta obowiązuje w (prawie, o czym za chwilę) każdym przypadku. Prawo nie przewiduje takiej możliwości, by organizator konkursu przeniósł obowiązek opłacenia podatku od nagrody na laureata. Regulamin, w którym jest napisane inaczej, jest z prawnego punktu widzenia nieważny. 

Podmiotem wydającym nagrodę (a więc zarazem płatnikiem) jest najczęściej organizator konkursu. Ma on obowiązek zapłaty do urzędu skarbowego podatku PIT w wysokości 10 proc. wartości nagrody (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Innymi słowy, zwycięzca konkursu nie musi podejmować z tego tytułu żadnych działań związanych z urzędem skarbowym.

Ale… 

Jednak choć to (najczęściej) organizator płaci podatek, przepisy stanowią, że powinien on w tym celu pobrać wspomniane 10 proc. od zwycięzcy konkursu. To sprawia, że najczęściej spotykane są dwa rozwiązania:

  • pomniejszenie nagrody o 10 proc. (w przypadku nagród pieniężnych), 
  • pobranie od laureata zaliczki na podatek (w przypadku nagród rzeczowych).

W regulaminie może jednak pojawić się także zapis, że laureat konkursu wygra również „bonusową nagrodę pieniężną na poczet pokrycia podatku”, która wynosi ok. 11,11 proc. wartości i nie jest przekazywana zwycięzcy, lecz potrącana i przekazywana urzędowi skarbowemu. To rozwiązanie najczęściej jest stosowane w przypadku nagród o bardzo wysokiej wartości (samochód, wycieczka itp.), dzięki czemu zwycięzca nie jest obciążany (czasem i kilkutysięczną) opłatą.

Uwaga: przepisy te nie obowiązują, gdy organizatorem konkursu jest osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej – wówczas to laureat ma obowiązek zapłaty podatku (w zeznaniu rocznym powinien wpisać w polu „przychód z innych źródeł” wartość nagrody i opłacić podatek w wysokości 10 proc.).

Co z nagrodami o wartości poniżej 760 złotych?

Wiele osób twierdzi, że nagrody o wartości poniżej 760 złotych są zwolnione z podatku. I rzeczywiście kiedyś tak było, a dziś jest tak tylko w niektórych przypadkach. Otóż podatek nie jest naliczany tylko wówczas, gdy konkurs jest emitowany i organizowany przez środek masowego przekazu (stronę internetową, stację telewizyjną, gazetę…). 

W sytuacji zaś, gdy konkurs organizuje np. agencja marketingowa lub dystrybutor, nagroda podlega opodatkowaniu zawsze, o ile tylko jej wartość nie jest mniejsza niż 5 złotych (gdyż wtedy zaokrąglona kwota podatku wynosi 0 zł).

avatar
Dodaj

Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!