Na topie

Ładowarki solarne do smartfona - TOP 5

Autor:

Szef strefy Baterie

więcej artykułów ze strefy:
Baterie

Ładowarka solarna do telefonu pozwala naładować go za darmo, za pomocą promieni słonecznych. Wystarczy podłączyć smartfon i wystawić ładowarkę na słońce. Jest to idealna propozycja na wakacyjne wyjazdy i nie tylko. Dobra ładowarka słoneczna do telefonu przydaje się cały rok.

  • Ładowarki solarne do smartfona - TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Ładowarka solarna do telefonu - darmowa energia

Ładowarka solarna, ładowarka słoneczna lub jak kto woli solarbank, nie jest zwykłym powerbankiem. Co prawda wiele z nich wyposażonych jest we wbudowane akumulatory, w których magazynowana jest energia, ale są też takie modele, które mają jedynie panele słoneczne i służą do bezpośredniego ładowania telefonu.

Każda ładowarka ma jedno podstawowe zadanie - naładować dany sprzęt jak najszybciej. Jednak w przypadku ogniw słonecznych priorytet jest nieco inny. Tutaj najważniejsze jest naładowanie sprzętu z dala od sieci elektrycznej. Co prawda zwykły powerbank też to potrafi, ale musimy go wcześniej naładować z sieci, a po jego wyczerpaniu pełni już tylko rolę cegły w plecaku.

Ładowarka solarna ma tę zaletę, że możemy ją wystawić na światło i ładować telefon za darmo, korzystając z energii słonecznej. W polskim klimacie najlepsze rezultaty otrzymamy oczywiście latem, kiedy dni są długie, a najbliższa nam gwiazda świeci wysoko na niebie. Wtedy ładowanie jest najbardziej efektywne. Jednak dobra ładowarka solarna będzie przydatna właściwie przez cały rok. Po prostu proces ładowania może trwać dłużej.

Na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze ładowarki słonecznej? Przede wszystkim na moc wyjściową, która ma bezpośredni wpływ na szybkość ładowania. Nie zawsze jest ona podawana bezpośrednio, ale często w specyfikacji znajdziemy napięcie i natężenie, więc moc możemy obliczyć sami. Napięcie to zazwyczaj 5V, więc jeśli natężenie wynosi 1A, to otrzymujemy mod 5W. W nieco lepszych modelach może to być 5V x 2,1A = 10,5W. Im więcej tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że takie wartości czasami dotyczą ładowania z wbudowanego akumulatora, a nie panelu fotowoltaicznego. Ładowanie słoneczne jest zależne np. od kąta padania promieni słonecznych.

Po drugie ładowarka solarna powinna mieć więcej niż jeden port USB, dzięki czemu będziemy mogli ładować dwa telefony jednocześnie. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne - wielu osobom wystarczy jeden port i dla nich nie będzie to stanowiło problemu.

Po trzecie ładowarka powinna mieć wyraźny wskaźnik poziomu naładowania. Najlepiej mały wyświetlacz prezentujący wartość cyfrową lub rząd diod, które gasną w miarę zużywania energii z powerbanku. Po czwarte powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania. W końcu ładowarka solarna to sprzęt, który często zabieramy na wyjazdy, wakacje, biwak i ogólnie rzecz ujmując łono natury. Dlatego obudowa powinna być solidna.

Ostatnią kwestią (dla niektórych wręcz najważniejszą) jest cena. W tym zestawieniu znajdziesz również tanie ładowarki solarne, ale warto uświadomić sobie to, że zazwyczaj są to urządzenia droższe od zwykłego powerbanku, bo mają szerszą funkcjonalność i pozwalają czerpać darmową energię. Zazwyczaj ceny wahają się do 80, nawet do ponad 300 i 400 zł. Sprawdźmy zatem jaką ładowarkę solarną do telefonu warto kupić.

Jaką ładowarkę solarną do telefonu kupić? Oto polecane modele:

 

Sunen PowerNeed SBS11

Na początku tego zestawienia umieściliśmy coś, co nie jest klasyczną ładowarką, lecz plecakiem solarnym. Sunen PowerNeed SBS11 to doskonała propozycja dla osób, które często chodzą z małym plecakiem zarówno w mieście, jak i poza nim. Dlaczego może być lepszy od zwykłej ładowarki solarnej? Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba go wyciągać, rozkładać, a potem z powrotem chować. Po prostu nosimy go na plecach i tyle... podłączony telefon będzie się ładował przez cały czas. Jest wodoszczelny i wygodny - idealny w czasie codziennych dojazdów komunikacją, jazdy na rowerze, krótkich wycieczek, a nawet biegania. W dodatku plecak ma wbudowany bidon na wodę i inne napoje, wraz z rurką do picia. Panel słoneczny ma też wbudowany akumulator. Moc wyjściowa to około 6W. Plecak można bez problemu prać.

90%

Ocena benchmark.pl

Sunen PowerNeed 5000

Sunen PowerNeed 5000 to tania ładowarka solarna do telefonu. Jak sama nazwa wskazuje ma wbudowany akumulator o pojemności 5000 mAh, który wystarczy do naładowania większości smartfonów przynajmniej raz (niektórych iPhone nawet dwa razy). Oprócz tego ma też oczywiście panel fotowoltaiczny, który zapełni akumulator (i Twój telefon) za darmo. Odpowiedni wskaźnik poinformuje nas czy energia słoneczna jest wystarczająca do efektywnego ładowania. Prąd wyjściowy nie imponuje, ale 5V x 1A, czyli 5W wystarczy do spokojnego naładowania smartfona poza domem. Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim niską ceną wynoszącą mniej niż 80 zł, ale mimo to na co dzień spisuje się całkiem dobrze. Ma dość solidną obudowę, odporną na brud i kurz, z wbudowaną latarką LED.

Najważniejsze cechy

Pojemność baterii
5000 mAh
Złącza
2x USB 2.0
Rodzaj akumulatora
litowo-polimerowy

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sunen PowerNeed 8000

Sunen PowerNeed 8000 to jedna z najpopularniejszych ładowarek solarnych, przynajmniej wśród tych oferowanych w polskich sklepach. Dysponuje sporą pojemnością 8000 mAh, a także wzmacnianą obudową, za którą również ceniona jest przez użytkowników. Szczelna konstrukcja pozwala uniknąć szkodliwego działania brudu i kurzu, chroni też przed zachlapaniami wodą. Sunen PowerNeed 8000 może pochwalić się również wbudowaną, mocną diodą LED pełniącą rolę latarki. Dwa porty USB pozwalają na jednoczesne ładowanie dwóch urządzeń. Maksymalna moc to 10W.

Najważniejsze cechy

Pojemność baterii
10000 mAh
Złącza
micro USB 2.0, 2x USB
Rodzaj akumulatora
litowo-jonowy
Gwarancja
12 m-cy

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

Xtorm Solar Basalt 3000 mAh

Hybrydowe powerbanki firmy Xtorm to produkty nieco droższe, ale zdecydowanie wyróżniające się jakością wykonania i wysoką klasą paneli słonecznych. Model Basalt jest jednym z tańszych i podstawowych modeli, z wbudowanym akumulatorem 3000 mAh i prądem wyjściowym o napięciu 5V i natężeniu 2,1A + 1A (dwa porty USB). Całość waży około 178 gramów i jest zamknięta w atrakcyjnej, metalowej obudowie o wysokiej wytrzymałości na uderzenia i upadki. Dzięki odpowiedniemu zaczepowi ładowarkę można przypiąć do plecaka, roweru lub namiotu.

Najważniejsze cechy

Pojemność baterii
3000 mAh
Złącza
2x USB 2.0

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Xtorm Solar Lava 6000 mAh

Xtorm Lava to jeszcze bardziej zaawansowany i lepszy powerbank solarny od modelu wymienionego wcześniej Basalt’a. Ma wbudowany akumulator 6000 mAh, który wystarcza by naładować typowy smartfon 1,5, a nawet 2 razy. W dodatku zastosowany tutaj panel słoneczny generuje 3,5 W i ładuje ten akumulator do pełna w słoneczny dzień, w około 10-12 godzin. Oczywiście samo ładowanie telefonu trwa znacznie krócej, gdy powerbank jest pełny. Prąd wyjściowy ma5V x 2,1A, czyli 10,5 W. Ma wbudowane dwa porty USB oraz dodatkowo zintegrowany przewód micro USB, więc w praktyce może ładować 3 smartfony jednocześnie. To bardzo dobra ładowarka solarna do telefonu.

Najważniejsze cechy

Pojemność baterii
6000 mAh
Złącza
2x USB 2.0

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Najlepsza ładowarka solarna do telefonu naszym zdaniem to:

Z pięciu powyższych propozycji wybralibyśmy Xtorm Solar Lava 6000 mAh. Owszem jest dość droga, ale świetnie wykonana, ma dość wydajny panel słoneczny, może ładować 3 telefony na raz i ma czytelny wyświetlacz. To dobra i godna polecenia ładowarka solarna do smartfona. Jeśli więc zastanawiacie się jak za darmo naładować telefon poza domem, to powinniście wybrać właśnie ten model.

Zobacz również:

Odsłon: 20202
Komentarze

12

Udostępnij