Na topie

Sztuczna inteligencja już tu jest

Autor:
Joanna Sosnowska

więcej artykułów ze strefy:
Nauka

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: publicystyka sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja już tu jest... chociaż nie wszyscy ją zauważają.

 • Sztuczna inteligencja już tu jest | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Pierwszy człowiek, który spokojnie dożyje 150 lat już się urodził. Samojeżdżące samochody już jeżdżą po naszych ulicach. I sztuczna inteligencja też tu już jest, choć nie wszyscy ją zauważają. 

Na hasło „sztuczna inteligencja” wiele osób wyobraża sobie Terminatora albo robota z filmu Ex Machina. A niesłusznie. Do tego etapu dopiero dojdziemy. Skupmy się więc na razie na tym, co istnieje. 

Sztuczna inteligencja

Google od lat powtarza, że chce zbudować „komputer jak ze Star Treka”. I nie chodzi wyłącznie o to, że będziemy mogli się z nim porozumiewać w języku naturalnym, a nie sztucznymi formułkami. Przede wszystkim chodzi o to, że będzie on znał prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Koncern nie ustaje w staraniach. Szefem wyszukiwarki, czyli flagowego produktu, od kilku miesięcy jest  John Giannandrea, który specjalizuje się w machine learning (ML). To na ten temat powstaje w Google’u najwięcej publikacji. Machine learning stosowane jest właściwie w każdej dużej firmie informatycznej, ale na różnych stopniach zaawansowania. Maszyny najpierw mają uczyć się od ludzi, a docelowo – od siebie nawzajem. W przypadku opisywanego koncernu ML stosowane jest między innymi do:

 • rozpoznawania obrazów 
 • rozumienia, co masz na myśli gdy w wyszukiwarkę wpisujesz „mucha” (aktorkę, malarza, byłą minister sportu czy owada?)
 • uczenia samojeżdżących samochodów
 • uczenia asystenta z komunikatora Allo, itd. 

Wszędzie tu mamy do czynienia z zaawansowanymi algorytmami, które już można spokojnie uznać za sztuczną inteligencję. Tak samo, jak mechanizmy stojące za rozmowną Cortaną Microsoftu albo asystentem Facebooka. 
Nick Bostrom, szwedzki filozof, kierownik Future of Humanity Institute na University of Oxford, w książce “Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia” podzielił sztuczne inteligencje na dwa podstawowe typy. 

1. To sztuczna inteligencja, z jaką mamy do czynienia teraz. Te wszystkie zaawansowane algorytmy, które doskonale trafiają w nasz gust sugerując kolejne produkty w niektórych sklepach internetowych, albo te, które wygrywają z człowiekiem w GO. 

2. Superinteligencja – to ten byt, który będzie pod różnymi względami przewyższać człowieka – będzie rozumieć jego emocje, ale moc obliczeniowa, wiedza i kojarzenie faktów będzie wielokrotnie przekraczać możliwości człowieka. To o niej mówimy często jako o Technologicznej Osobliwości, czyli punkcie, po którym ludzkie przewidywania staną się nieaktualne.

To właśnie powstania superinteligencji tak bardzo boi się jeden z największych wizjonerów naszych czasów - Elon Musk. 

Czy naprawdę mamy się czego bać? Według dostępnych danych, do stworzenia prawdziwej superinteligencji jeszcze nam daleko. Ale wyobraźnia może nam podsuwać różne dystopijne scenariusze, w których krzem stwierdza, że białko jest tylko balastem dla ekosystemu. Ja na razie jestem ostrożnie pesymistyczna. 

A czy od świata z mniej lub bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencją można uciec? Niestety, nie. Po pierwsze – ona już funkcjonuje. Po drugie – eksperci przewidują, że rynek sztucznej inteligencji będzie większy, niż rynek wyszukiwarek. Zgadzają się z tym przedstawiciele i Google’a i Microsoftu. A mówimy tu o niebagatelnych kwotach – w 2015 roku przychód z samej wyszukiwarki przyniósł Alphabetowi 16,4 miliarda dolarów. Nie powinniśmy więc naiwnie sądzić, że korporacje odetną się od tak wielkiego – potencjalnie – źródła zysku. 

Historia jednak zna przypadek, w którym badania korporacji nad pewną technologią zostały zahamowane. Chodzi o klonowanie – sięgnijcie pamięcią kilka lat wstecz. Na całym świecie szeroko dyskutowane były szanse i zagrożenia, które może nam przynieść klonowanie. W pewnym momencie podjęliśmy decyzję, że ludzkość na klonowanie nie jest gotowa i prace nad nią – przynajmniej oficjalnie – zostały zawieszone. 

Takiej powszechnej dyskusji na temat sztucznej inteligencji nie ma. A szkoda, bo może ona mieć w przyszłości większy wpływ na nasze życie, niż klonowanie.

Zdjęcie pochodzi z filmu Ex Machina. 

Odsłon: 7778 Skomentuj artykuł
Komentarze

14

Udostępnij
 1. Pavilon
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-10-22 19:49

  dzieki wyginieciu dinozaurow mozemy teraz niszczyc ziemie. czyzby ewolucja szykowala kolejna zmiane na szczycie drabinki?

  Skomentuj

 2. mwnek
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2016-10-22 20:48

  Google chce zbudować "komputer jak ze Star Treka", a wyjdzie im HAL9000 albo GLaDOS

  Skomentuj

 3. Skaza
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-10-22 21:26


  Nie.

  Możemy tworzyć inteligentne samochody, domy...

  Inteligentne algorytmy językowe lub interpretujące obrazy...

  Jednak do stworzenia prawdziwie inteligentnego, świadomego tworu, nawet nie zbliżyliśmy się. Nadal nie potrafimy w pełni zdefiniować pojęcia świadomości, a co dopiero zbudować taką maszynę.

  A jeżeli pewnego dnia uda się, czy nadal będzie to maszyna? Sztuczna inteligencja? Uważam, że nie jesteśmy na to gotowi. W szerszej perspektywie, nadal jesteśmy dziećmi budującymi zamki z piasku.

  Ale temat chwytliwy :)

  Skomentuj

  1. piotr.potulski
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-10-22 22:58

   Jeżeli nie jesteśmy w stanie zdefiniować co to jest "prawdziwa sztuczna inteligencja", czy "świadoma sztuczna inteligencja" to skąd wiemy, że tego jeszcze nie zbudowaliśmy? Człowiek i jego mózg, to też maszyna. Wszystko co myślimy, tworzymy, pamiętamy ma postać fizyczną - impulsów elektrycznych i połączeń pomiędzy synapsami.

   Skomentuj

  2. baca130
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-10-23 00:58

   Masz zbyt małą wiarę w ludzi.

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-11-03 13:02

   nie umiemy nawet zbudować sobie modelu samoświadomości ....... mrówki faraona. to jest ledwie 200 neuronów! ale czy się nie zbliżyliśmy? ciągle większość elektroniki jest robiona wg. modelu van Neumanna (poczytajcie na wiki), ale ...... IBM opracował już procesor który fizycznie odwzorowuje neurony, i tak naprawdę jest to pamięcio-procesor.

   Skomentuj

 4. eltra
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2016-10-23 01:56

  polecam oglądnąć film eagle eye czy jakoś tak :) kto uważna ze w naszym świecie nie ma takiej maszyny :). Istnieje wiele a wie niewielu :)

  Skomentuj Historia edycji

 5. Elektromonter
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-10-23 11:56

  Ta ale może za 1000 lat, sztuczna inteligencja zbliży się chociaż do 50% możliwości ludzkiego mózgu!
  Obecnie ta sztuczna inteligencja nie jest nawet na poziomie mózgów najbardziej prymitywnych owadów!

  ''Pierwszy człowiek, który spokojnie dożyje 150 lat już się urodził''
  Poproszę NAUKOWY dowód tych rewelacji! Tylko ten kto żyje całkowiecie w zgodzie z naturą, jest twardym weganinem jedzącym nieprzetworzoną i niezanieczyszczoną żywność może dożyć tych 120 lat!
  A nawet jeśli komuś uda się dożyć do 150 lat, będzie już przykutym do wózka warzywem, któremu trzeba będzie podawać żywność, przez rurkę i będzie musiał nosić pampersy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!
  Ja bym już wybrał eutanazję niż miał tak żyć!
  Natura i tak znajdzie sposób na tych co chcą być ''nieśmiertelni''! Pojawię się nowe cywilizacyjne choroby znacznie bardziej przerażające niż alzheimer czy parkinson!

  Skomentuj Historia edycji

  1. Skaza
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-10-23 13:20


   Człowiek nie został genetycznie zaprogramowany do tak długiego życia.

   Skomentuj

   1. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-10-23 23:58

    Technologia przedłuży życie człowiekowi jak robi to już teraz.

    Ludzie będą żyć 150 lat a im bardziej będziemy się rozwijać tym dłużej będziemy żyć, bzdury typu "Tylko ten kto żyje całkowiecie w zgodzie z naturą, jest twardym weganinem jedzącym nieprzetworzoną i niezanieczyszczoną żywność może dożyć tych 120 lat!" ( niejedzenie mięsa nie jest nawet w zgodzie z nasza natura człowiek to drapieżnik ma jeść mięso) . A wiec wypowiedz - Elektromonter to zupełny nonsens i zaprzeczanie same sobie aż przykro czytać

    W średniowieczu nie było przetworzonej żywności jaka była średnia długość życia? Technologia rozwój medycyny i innych gałęzi nauk pozwoli dożyc 150 lat i więcej.

    A zdrowy i Zrównoważony tryb życia możne to bardzo ułatwić.

    Skomentuj

  2. baca130
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-10-23 23:49

   "Obecnie ta sztuczna inteligencja nie jest nawet na poziomie mózgów najbardziej prymitywnych owadów!" Już dawno przewyższyła. Owady nie rozpoznają mowy, obrazów, nie potrafią grać w GO itp.

   Skomentuj

 6. gumol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-24 12:10

  Tylko czekać na stworzenie Najwyższego Intelektu lub czegoś podobnego, jak w "Hyperionie" i "Upadku Hyperiona". Swoją drogą jeśli ktoś nie czytał to polecam. Kawał porządnego SF.

  Skomentuj

 7. znetxwork
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-24 16:46

  Polecam przeczytanie artykułu na gazecie wyborczej ten zaledwie jest streszczeniem tego, artykuł dość długi ale wciaga ;]

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20870967,sztuczna-inteligencja-bog-juz-istnieje.html?disableRedirects=true

  Skomentuj

 8. znetxwork
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-24 16:46

  Polecam przeczytanie artykułu na gazecie wyborczej ten zaledwie jest streszczeniem tego, artykuł dość długi ale wciaga ;]

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20870967,sztuczna-inteligencja-bog-juz-istnieje.html?disableRedirects=true

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)