Na topie

Toshiba na IFA – mamy OLED-y i nie zawahamy się ich użyć

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: IFA 2017 Producenci: Samsung Toshiba

Odrodzona Toshiba ma za sobą pierwsze poważne targi wideo. Z tej okazji zapytaliśmy jej przedstawicieli o plany i zamiary wobec tej znanej marki.

 • Toshiba na IFA – mamy OLED-y i nie zawahamy się ich użyć | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Zacznijmy jednak od przypomnienia krótkiej historii Toshiby:

 • 2015-2016 – japońska Toshiba boryka się z potężnymi problemami finansowymi,
 • wrzesień 2016 – ogłoszenie umowy licencyjnej pomiędzy japońską Toshibą a tureckim Vestelem,
 • styczeń 2017 – w Wielkiej Brytanii rusza sprzedaż telewizorów Toshiby,
 • czerwiec 2017 - oficjalna premiera nowej gamy telewizorów w Londynie,
 • wrzesień 2017 - telewizory marki Toshiba w sprzedaży w ponad 20 krajach Europy,
 • sprzedaż w Polsce poprzez sklepy grupy MSH (MediaMarkt, Saturn, redcoon.pl).

Stoisko Toshiby na targach IFA 2017 znajdowało się we wschodniej części targów, w hali 8.2 (w której też był Vestel), na południe od hali Sharpa (11.2) i vis a vis (po przekątnej) hali chińskiego Hisense’a.

Wystrój stoiska? Typowy – w oczy od razu rzucały się mocno czerwone logotypy Toshiby i Vestela.

Oto krótki przegląd stoiska. Zwróćcie proszę uwagę na prototypowy model Etto TV. Jak widać, telewizor ten ma lampkę LED umieszczoną w podstawie. Po co? Trudno powiedzieć.

Opis telewizorów zaczynam od serii

U6

Dostępne są one z ekranami 43, 49, 55, 65 i 75 cali. Zastosowano centralne podświetlenie (tzw. Direct LED) …

… które, co prawda, czyni telewizor nieco grubszym, ale zapewnia niższą cenę i jest mniej podatne na „clouding” niż typowa krawędziówka (Edge LED). Główną cechą odróżniającą serię U6 od rywali jest upłynnianie ruchu, którego brak w wielu konkurencyjnych cenowo modelach (np. TCL P60). Jeśli zaś chodzi o ceny telewizorów z serii U6, to skalkulowano je bardzo przystępnie. Na przykład:

 • 49-calowy model 49U6763 kosztuje 2400 zł,
 • 55-calowy model 55U6763 kosztuje 2800 zł.

Ww. telewizory oferują rozdzielczość 4K oraz standardową paletę barw. Jeżeli chcemy kupić model z szerszą paletą barw (czyli w praktyce z możliwością wyświetlenia mocno nasyconych czerwieni i zieleni), to powinniśmy zdecydować się na serię „oczko wyższą”, tj.

U7

Oto podstawowe parametry najbardziej zaawansowanych telewizorów LCD Toshiby:

 • rozdzielczość 4K,
 • przekątne 49 i 55 cali,
 • podświetlenie krawędziowe (seria U6 ma centralne),
 • szeroka paleta barw (diody pokryte luminoforem),
 • 10-bitowy tor wizji,
 • upłynnianie ruchu.

Dzięki podświetleniu krawędziowemu modele serii U7 są smuklejsze i po prostu ładniejsze od modeli z serii U6, co widać na filmie poniżej.

Pierwsze egzemplarze telewizorów z serii U7 pojawią się w krajowych sklepach jeszcze we wrześniu br.

OLED-y

Ukoronowaniem gamy telewizorów Toshiby są telewizory OLED z serii X97. Dostępne będą w dwóch przekątnych: 55 i 65 cali. OLED-y dopiero co zaczęły schodzić z linii produkcyjnej, tak więc można rzec, że jest to „gorący produkt” (zapewne stąd te płomienie).


kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Najważniejsze parametry:

 • rozdzielczość 4K,
 • przekątne 55 i 65 cali,
 • szeroka paleta barw (ok. 99% DCI),
 • matryce klasy 120Hz,
 • 10-bitowy tor wizji,
 • upłynnianie ruchu,
 • obsługa HDR10, Dolby Vision i HLG.

 

 

Pierwsze egzemplarze OLED-ów Toshiby zobaczymy w polskich sklepach w grudniu br. lub na przełomie grudnia i stycznia 2018 r. Ceny nie zostały jeszcze ustalone, ale na pewno będą konkurencyjne.

Aby dostarczyć Wam, drodzy Czytelnicy, jak najwięcej informacji o nowych telewizorach Toshiby, przeprowadziłem rozmowę z Burtem Kuijtenem, dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu na rynek Europy …


kliknij w zdjęcie aby powiększyć

… oraz Barisem Altinkayą, kierownikiem ds. produktów z tureckiego biura firmy Vestel. Oto ich odpowiedzi na moje pytania.

Jak wygląda umowa Vestela z Toshibą?

Jest to standardowa umowa typu 5+5, czyli na pięć lat z możliwością przedłużenia o kolejne pięć.

Ile procent rynku ma odrodzona Toshiba?

Na priorytetowym rynku w Wielkiej Brytanii udział rynkowy przekroczył już nasze oczekiwania. Oczywiście sytuacja z tygodnia na tydzień zmienia się, ale szybko zmierzamy do dwucyfrowego udziału Toshiby w tym rynku. I to zaledwie w ciągu sześciu miesięcy od uruchomienia sprzedaży.

Gdzie projektuje się telewizory marki Toshiba?

Mamy kilka ośrodków badawczo rozwojowych. Pierwszy z nich jest w Turcji w miejscowości Manisa, niedaleko fabryki.

Drugi w Stambule, kolejny w Wielkiej Brytanii. W procesie projektowania pomagają nam oczywiście japońscy specjaliści z Toshiby.

W jaki sposób chcecie się odróżnić od konkurentów?

Oferujemy najnowsze rozwiązania techniczne, najlepsze panele oraz bardzo dobry stosunek jakości produktu do ceny. Ponadto chcemy skoncentrować się na tych sektorach rynku, które do tej pory były nieco zaniedbane przez konkurencję. Mam tu na myśli przede wszystkim telewizory średniej klasy dostępne w bardzo dobrej cenie.

Co z telewizorami z kropkami kwantowymi? Widzę, że na stoisku reklamujecie tę technologię.

Nasi inżynierowie przebadali to rozwiązanie i z technicznego punktu widzenia jesteśmy gotowi do jego wdrożenia. Jednakże wstrzymujemy się z tym, bowiem nie jest ono tanie. Być może wprowadzimy tego typu telewizory w przyszłym roku, zwłaszcza że pojawiają się nowi dostawcy kropek kwantowych i zamiast monopolu będziemy mieli tu konkurencję. Jeśli cena spadnie, to czemu nie? Jak już powiedziałem z technicznego punktu widzenia jesteśmy gotowi.

Jakiej klasy panele macie w Waszych telewizorach: 60Hz czy 120Hz?

60Hz, ale kompensacją (tj. upłynnianiem) ruchu, zarówno w U6, jak i w U7. Dodam, że w U7 zastosowaliśmy bardzo ciekawy głośnik, który promieniuje dźwięk do przodu i posiada specjalną komorę wzmacniającą bas. To właśnie lepszy dźwięk odróżnia, między innymi, serię U7 od U6.

Co z HDR-em w telewizorach LCD?

Telewizory z serii U67 i U77 nie mają obsługi HDR-u. Taką funkcjonalność będą miały modele z serii U68 i U78. Jednakże telewizory OLED wejdą na rynek od razu z pełną obsługą HDR i to w aż trzech formatach: HDR10, Dolby Vision i HLG.

A co z jasnością obrazu w trybie HDR? Czy może Pan podać konkretne wartości, np. 500 albo 1000 kandeli?

Niestety, w chwili obecnej nie posiadam tego typu informacji.

Proszę powiedzieć jeszcze coś o Waszych OLED-ach? Panele macie od LG, nieprawdaż?

Tak, oczywiście. W tej chwili nie ma innego źródła paneli. Choć pochodzą one od LG, cała reszta, tj. oprogramowanie oraz procesor w torze wizji (ang. picture processing engine), pochodzi od nas.


kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Parę miesięcy temu mieliście konferencję w Londynie, na której obiecaliście OLED-a tańszego od LG? Może Pan podać ceny?

[Mój rozmówca uśmiecha się szeroko] Dobre pytanie, naprawdę dobre, ale … zadane niestety niewłaściwej osobie [kolejny uśmiech].

I tak właśnie skończyła się nasza rozmowa.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że rok temu byłem sceptycznie nastawiony do możliwości powrotu telewizorów Toshiby do sklepów, ale nie ulega wątpliwości, że się myliłem. Tym bardziej cieszy, że ta stara i zasłużona dla rozwoju techniki marka wreszcie wraca na rynek. Proces ten będzie przebiegał etapami i z pewnością fani Toshiby życzyliby sobie aby następował szybciej. Pomimo tego, gdy widzę u przedstawicieli Vestela sporą dozę determinacji, a nawet dumy z tego co robią, odnoszę wrażenie, że mają szansę na sukces. W każdym razie będę mocno trzymał za Toshibę kciuki.

I jeszcze jedno. Czynimy starania aby pozyskać pierwsze telewizory Toshiby z serii U6 do testów. Jest szansa, że test tego modelu ukaże się na Benchmarku jeszcze w tym miesiącu.

zdjęcia: autor, Toshiba

Odsłon: 8978 Skomentuj artykuł
Komentarze

12

Udostępnij

Telewizory w marketplace

 1. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-09 18:19

  Raczej mamy oledy od LG powinno być

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-11 14:52

   na rynku brakuje też pewnej modularyzacji w TV. niestety bardzo często się zdarza, że do SmartTV jest podłączona zewnętrzna przystawka SmartTV, bo po prostu działa lepiej.

   Czy naprawdę niemożliwe jest wyprodukowanie telewizora nazwijmy go "pasywnego" który by stał się Smart w zestawie z osobnym dokręconym z tyłu modułem smart?

   odrębna kwestia to wielkości telewizorów. nadal minimum to jest 48", a dla mnie taki tv jest po prostu za duży, i pewnie nie jestem planktonem. nie raz widziałem w małym salonie w mieszkaniu telewizor 48" lub większy, i blisko niego (bo nie ma miejsca) stolik kawowy i kanapa. efekt jest taki że się macha głową na wszystkie strony aby objąć wzrokiem całą wyświetlaną scenę, i tak jest w wielu mieszkaniach i małych domach.

   Skomentuj

 2. Fiona
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-10 09:25

  Tośki to były b. porządne tv.
  I dobrze że wracają, oby tylko bez zmowy cenowej :)

  Skomentuj

 3. jacy4
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-10 10:17

  Seria U6 bardzo ciekawa, bo wreszcie ktoś pomyślał że nie każdy potrzebuje telewizora grubości 1cm i bez sensu żeby taka osoba przepłacała.

  Skomentuj

 4. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-10 13:01

  Szkoda, że nie będą mieli TV OLED 55" Full HD. Skoro LG planuje wprowadzić TV OLED 55" Full HD oparty na najnowszej generacji panelu OLED, to liczyłem, że może Toshiba, która chce wypełniać luki w rynku również zdecyduje się na wprowadzenie takiego modelu. Ciekawe czy nie chcieli czy LG chce mieć tego typu panele tylko dla siebie.

  Skomentuj

 5. eltra
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-10 14:09

  Wyjasbiejcie mi jak maja miec tansze oledy od lg skoro od nich maja ekrany ? To nielogiczne przynajmniej tak mi sie wydaje.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-11 14:59

   toshiba ma tylko sam panel od LG, ale panel to tylko część telewizora i część jego kosztu. Toshiba mogła się postarać, aby reszta komponentów gotowego telewizora była tańsza niż w przypadku LG. Samo LG też nie wszystko produkuje samodzielnie.
   Dlatego czyj TV okaże się tańszy, pokaże praktyka :)

   Skomentuj

   1. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-13 22:29

    A widzieliscie reszte telewizora ? Ile ma elementow ekran to jakies 70 % jego ceny mysle :) i to optym8stycznie :)

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-14 00:22

     Są jeszcze takie rzeczy, których w ogóle nie widać. Na przykład algorytmy sterujące matrycą, które mają kolosalny wpływ na to jakiej jakości będzie wyświetlany obraz.

     Skomentuj

     1. eltra
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-14 10:16

      Faktycznie o tym nie myślałem to tez kosztuje. Nie mniej jednak oprogramowanie wystarczy stworzyć raz i załadować je na płytkę sterująca a tego samego ekranu nie da się wykorzystać w 100 telewizorach :)

      Skomentuj

 6. eltra
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-10 14:09

  Wyjasbiejcie mi jak maja miec tansze oledy od lg skoro od nich maja ekrany ? To nielogiczne przynajmniej tak mi sie wydaje.

  Skomentuj

  1. AndreoKomp
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-09-10 15:09

   Na szybko przychodzą mi trzy rzeczy. Matryca w TV to tylko jeden z wielu elementów składających się na cały TV. Kupując coś w ilości hurtowej ma się zdecydowanie niższą cenę niż sprzedając to w pojedynczych sztukach. Cena końcowa produktu zależy od bardzo wielu rzeczy, np. od tego ile zainwestowało się w reklamę danego produktu.
   Na pewno jeszcze coś by się wymyśliło :).

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!