Nick: _shaq_
Imię:
Nazwisko:
Miasto:
Wiek: 34
Dobry portal przynajmniej się dowiedziałem co mam i teraz mam wszystkie informacje pod ręką.
Nick: _shaq_
Imię:
Nazwisko:
Miasto:
Wiek: 34
Dobry portal przynajmniej się dowiedziałem co mam i teraz mam wszystkie informacje pod ręką.
nie zdefiniowano
Brak recenzji
|
CPU:
Intel Pentium 4 HT 640 3,2 GHz
Intel Pentium 4 640 3,2GHz/LGA775/800FS |
|
karta graficzna:
AMD Radeon HD4000 4770
Radeon 4770 HIS 512MB - so cold - to nie z iglo ;) |
|
dyski twarde:
Samsung SpinPoint 160GB
Konfiguracja typowo serwerowa - dyski w szufladach Samsung 160GB PATA. Dwie szuflady na ITE IT8211F i jedna na ICH7R Primary IDE. Dzięki temu mogę odpalić Linuxa, albo Solarisa na dedykowanym dysku. |
|
płyta główna:
chipset Intel i955X
ASUS P5WD2 Premium LGA/i955X/S2/2xR/2xGL |
|
pamięć RAM:
DDR-2 667 2 GB
2 x Kingston DDR2 1024MB FSB 667MHz CL5 (dual channel) |
Początkowo sprzęt kupiony w jednym sklepie w 2006 roku z kartą graficzną ATI X600 Pro. Od momentu kupna wymiana karty graficznej i dokupienie innych rzeczy w różnych sklepach, nie na aukcji. Przez długi czas się trochę tych gratów uzbierało. Trochę też starych gratów od poprzedniego komputera.
Przeszedłem na tego z Pentium 200 MMX i płyta jakaś TX (miałem go jakieś 6 lat chyba).
Opis zestawu:
Procesor: Intel Pentium 4 640 3,2GHz (LGA775/800FS)
Obecnie najsłabszy element w zestawie.
www.intel.com
Płyta główna: ASUS P5WD2 Premium (LGA775/i955X/S2/2xR/2xGL)
Bardzo fajna tylko szkoda, że prawdopodobnie nie da się wstawić lepszego procesora wielokorowego do niej.
www.asus.com
RAM: 2 x Kingston DDR2 1024MB FSB 667MHz CL5 (dual channel)
www.kingston.com
HDD: 3 x Samsung PATA 160 GB (160GB/7200rpm/8M/PATA)
Konfiguracja typowo serwerowa - dyski w szufladach Samsung 160GB PATA. Dwie szuflady podłączone na ITE IT8211F i jedna na ICH7R Primary IDE. Dzięki temu mogę odpalić Linuxa, albo Solarisa na dedykowanym dysku.
www.samsung.com (2 x SP1613N)
www.samsung.com (1 x SP1654N)
HDD mobile: LaCie 40GB USB designed by F.A. Porsche
Ładny jest. Jak na razie nie mam zastrzeżeń. Głównie używam jako dysk do backupu, również do backupu plików konfiguracyjnych Linuxa.
Pamięć Flash: PENTAGRAM PentaDRIVE 512MB USB
Ładny, wodoodporny, wstrząsoodporny, itd., funkcjonalny bez zbędnych rzeczy.
www.pentagram.eu
Karta graficzna: Radeon 4770 HIS 512MB
Bardzo fajna, niska temperatura, niski pobór mocy, niesłyszalna, duża wydajność, brak problemów ze sterownikami.
www.hisdigital.com
Napęd optyczny: LG HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L
Wszystko w jednym.
www.lge.com
Zasilacz: Chieftec ATX 420W HPC-420-302-DF
Wszystko dobrze, ale jak się okazało wtyczka 6-PIN nie za bardzo pasowała do nowej karty graficznej Radeon 4770 HIS. Jednak jak życie pokazuje kwadrat może stać się trapezem.
Czy stare wtyczki 6-PIN pasują do nowych kart graficznych?
Obudowa: Thermaltake ARMOR czarna VA8000BWS
Ciężka, ale podobają mi się te wszystkie światełka i podświetlane wentylatory. Poza tym obudowa jest bardzo przewiewna i dużo miejsca w środku. Bardzo wygodny panel górny z wejściami na USB, słuchawki, mikrofon i FireWire, o ile dobrze wszystko podłączą w serwisie - warto sprawdzić. Możliwość konfiguracji dysków w szufladach.
www.thermaltake.com
Chłodzenie:
W sumie jakieś 11 wentylatorów:
3 x w szufladach od dysków
2 x w zasilaczu
1 x karta graficzna
1 x procesor - standardowy ASUS, chyba najgłośniejszy
4 x w obudowie
chyba to wszystkie z tego co widzę...
Odłączyłem te 3 od szuflad, bo dwa przestały chodzić, chyba się zatarły, a jeden zaczął wyć. Teraz chodzi cichutko.
Wentylator wciągający z przodu mam na dole a 3 szuflady nad nim. Zazwyczaj mam włożony tylko środkowy dysk po interfejsie ITE więc wisi w powietrzu szuflada i są dziury nad i pod. Jest duży nawiew jak zimne powietrze powiewa od okna to momentalnie się chłodzi i nawet jak się gra to nie słychać wtedy. W upalne dni trochę słychać wentylatory, chyba ten od procesora standardowy, bo chyba tylko ten jest podłączony do płyty głównej i ma obroty w zależności od temperatury. Ładnie świeci i migają lampki od szuflad.
Klawiatura: Logitech Deluxe Keyboard refresh czarna
Myszka: Optical Mouse e5 (HM-2021/RE01173)
www.e5world.com
Monitor: 19'' Samsung SyncMaster 940BF
www.samsung.com
Zestaw głośnikowy: Logitech X-540
Szkoda tych głośników na zwykłe stereo. Te głośniki wymagają dobrej jakości dźwięku przestrzennego 5.1 wtedy dopiero jest niesamowity efekt przestrzenny. Super efekt w grach, gdzie jest dźwięk przestrzenny np. Crysis, Burnout Paradise. Przy słuchaniu muzyki poważnej ze zwykłego CD fajny efekt po ustawieniu EQ "Audytorium", efekt "Na żywo" i Matrix. Bardzo ładny bas. Efekt Matrix się przydaje w przypadku kiepskiej jakości dźwięku stereo do wygenerowania dźwięku przestrzennego 5.1, ale nie jest to to samo co dźwięk nagrany przestrzennie na 6 kanałów.
www.logitech.com
Słuchawki i mikrofon VoIP: Canyon CNR-HS6
Nie mogę się przyzwyczaić do tego zakładania za uszami. Poza tym dobre mają wszystko co trzeba, głośność, wyciszanie mikrofonu i długi przewód.
www.canyon-tech.com
Urządzenie wielofunkcyjne: HP Deskjet F4172
Drukarka/Skaner/Ksero. Wszystko super, ale eksploatacja jest trochę kosztowna i aktualizacje instalują oprogramowanie, które spowalnia ładowanie się systemu. Może w przyszłości wymienię na urządzenie wielofunkcyjne laserowe konkurencyjnej firmy, bo podobno lepsze, ale jak na razie nie mam tak wielkich potrzeb, starcza mi to co jest. Poza tym lubię urządzenia wielofunkcyjne typu wszystko w jednym, bardzo praktyczne i mało miejsca zajmuje.
www.hp.com
Kierownica i pedały: Tracer Wheel Speed Driver Pro
Trochę się na niej zawiodłem grając w Need For Speed. Jakoś nie za dobrze mi się tak grało. Żeby jeszcze te przyssawki były lepsze, bo nie trzyma się w ogóle stołu podczas gry. Wolę klawiaturę, dlatego teraz leży w kartonie.
www.tracer.eu
Kamera internetowa: A4Tech PK-635
www.a4tech.com
Bluetooth: Bluetooth USB Dongle Class 2 XBT-DG1G
www.x-micro.com
System operacyjny: Microsoft Windows XP Professional + SP2
Oczywiście nadal XP, Visty nie chcę. Windows 7 RC 64-bit nawet mi się spodobał, ale też dostrzegam kilka problemów. Trochę gorszy performance niż w XP 32-bit mam, ale tak to dobrze. Poza tym nie miałem problemów z kompatybilnością aplikacji, gier, czy sterowników. Gdybym nie chciał czasami sobie pograć w gierki to już dawno bym przeszedł tylko na Ubuntu.
Jak jeszcze jakieś graty znajdę do dopiszę, ale chyba to wszystko.
Na razie czekam aż wyjdzie Windows 7 i się cena na rynku ustabilizuje (znaczy maksymalnie spadnie i wyjdzie wersja z krytycznymi poprawkami), pewnie do Q1 2011 nie będę robił większych zmian.
Wtedy jak będzie na rynku jakaś fajna gra może Crysis 2 (zapowiadany na 12/2010), albo inna, którą sprzęt mi nie będzie chciał pociągnąć, to wymienię trochę więcej rzeczy przy okazji.
W pierwszej kolejności:
Windows 7 Ultimate 64-bit - Tym razem chyba już 64-bit.
Zasilacz 750 WAT - Albo lepiej, żeby można było w przyszłości lepsze karty graficzne kupować i do tego jakąś listwę przeciw-napięciową o większej mocy.
Może przy okazji:
Procesor - Jakiś tani wielokorowy. Pewnie będzie lepszy od tego co mam. Obecnie procesor to najsłabszy element i tnie w grach co wymagają wielokorowości.
Płyta główna - Do procesora, jakąś najtańszą, chociaż tej mi szkoda, bo jest bardzo dobra. Dobry dźwięk 7.1, dwa porty LAN, zewnętrzny eSATA, obsługa dysków SATA, PATA, ATA, UDMA i do 8GB RAM.
Nowy procesor i stara płyta
W ostatniej kolejności przy okazji:
Dyski twarde - Pewnie przejście na SATA z dyskami, albo na coś nowego, może SSD, ale raczej wątpię, chyba lepiej SATA III jak już będzie. Może dodatkowo konfiguracja w oparciu o zewnętrzny eSATA, ale również konfigurację z dyskami tylko w szufladach, bo to bardzo wygodne i bezpieczne.
Pamięć operacyjna - Jak będzie trzeba to dokupię RAMu trochę, albo w ogóle wymienię na nowy, bo ten może być już za stary i taktowanie pamięci za słabe i niekompatybilne.
Karta graficzna - Pewnie kartę graficzną już do tego czasu powoli będzie trzeba wymieniać. Chciałbym wtedy taką kupić, żeby na max detalach mi ulubioną gierkę pociągnęła. Pewnie ta konfiguracja jeszcze jakiś czas będzie w miarę wydajna. Nie wiem czy przejdę na nVidia, bo karty ATI mało prądu biorą i w ogóle.
Obudowa jest super pomimo swojej wagi więc ją raczej zostawię, może być ciężko ją ruszyć do serwisu, bo chyba za wymianę tego wszystkiego nie będę sam się zabierał, chociaż nigdy nic nie wiadomo.
Lubię ostatnio pograć w Crysis Wars. Poza tym czytanie artykułów w internecie i odbieranie maili.
Crysis chodzi na 1280x1024, ustawienia graficzne na max wszystkie poza AA, chociaż karta graficzna ma taką moc, że wydajność dopiero spada po ustawieniu AAx8, a przy AAx4 właściwie bez zmian, i średnio 23FPS, czasem nawet więcej jak się nic nie dzieje, też w zależności od mapy.
Mocno FPS skacze podczas akcji. Procesor tnie w tym przypadku, co zresztą pokazują benchmarki, które tu dodałem:
3DMark 06 - jedno demo strasznie tnie dlatego słaby ogólny wynik.
Crysis
Crysis Warhead
Cinebench R10 (32-bit) - słaby wynik w przypadku Rendering (x CPU).
Procesor dla gry Crysis powinien być wielokorowy, żeby lepiej wybuchy obsługiwał. Może w przyszłości funkcję procesora przejmą karty graficzne i wymiana procesora na wielokorowy nie będzie już potrzebna?
W innych grach chodzi płynnie bez zacięć na 1280x1024 ze wszystkimi ustawieniami na max wraz z AAx8.
Jak widać w zależności od tego jak jest aplikacja, czy gra napisana.
Głównie:
Outlook Express - poczta.
Mozilla FireFox - internet. Internet Explorera przestałem używać.
Mozilla Sunbird - kalendarz.
OpenOffice.org - dokumenty.
Total Commander - wykupiona licencja, trzeba wspierać zdolne osoby, bo może ich zabraknąć.
Gadu-Gadu OpenFM - do słuchania muzyki.
Crysis Wars - głównie tryb Team Instant Action, mapy dla noobów. ;)
Battlefield 2142 Demo multiplayer online - rzadko, mapa conquest i uderzanie samolotami w roboty, albo czołgi. ;)
Burnout(TM) Paradise The Ultimate Box - taaa mam Elite w samochodach i Rider w motocyklach. Fajna gierka, choć czasami wydaje się być zbyt trudna w przypadku samochodów co powoduje spadek przyjemności. Ubaw jest dopiero jak się ma fajniejsze wozy typu Takedown 4x4 i furgonetka z otwieranymi drzwiami z tyłu, albo Formuła F1. Dobre łatwe sterownie motocyklami. Poza tym fajny też podkład muzyczny - muzyka poważna, aż sobie poszedłem kupić płytę z muzyką poważną. No i dźwięk prawdziwie przestrzenny 5.1.
Crysis Warhead + Wars - najlepsza gra jaką znam. Sandbox 2 Editor i dodatkowe mapy tworzone przez całe community to super zabawa. No i dźwięk prawdziwie przestrzenny 5.1.
Crysis - Sandbox 2 Editor super zabawa.
Tomb Raider Anniversary
Tomb Raider Legenda
Quake 4
Need for Speed™ Carbon - drift jest OK.
Need for Speed™ Most Wanted - najlepsza z całej serii.
Need for Speed™ Underground 2
Need for Speed™ Hot Pursuit 2
SWAT 4 Syndykat oficjalny dodatek - najpierw oczywiście kupiłem dodatek i się wnerwiłem, że nie działa, bo wymaga pełnej gry.
SWAT 4 - może być też.