Na topie

 • benchmark_user
 • dołączył do serwisu: 2008.10.05
 • wiek: 43

januszb

Artykuły i newsy Komentarze

Ostatnie komentarze użytkownika

Pokaż wybranego producenta

Pokaż w wybranej kategorii

 • Amazon (wreszcie) z aplikacją po polsku

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-09-19 22:57

   germo,
   Może trochę się źle wyraziłem.
   Ja nie oceniam Amazona źle! To nie tak. Jestem przekonany, ze pensje są na czas, warunki są jasne itd itd.
   Ale to nie zmienia postaci rzeczy, że chociaż - jak piszesz - robota jest dla ludzi po podstawówce, to tam akurat będą pracować ludzie po podstawówce. Nie. Nie będą. Będą tam pracowali ludzie, którzy potrzebują pieniędzy na życie - i na tym polega kapitalizm. Żeby bogaty stał sie bogatszy a biedny pozostał tam gdzie jest i miał tylko na przeżycie. Taką koncepcję realizuje każda korporacja - i pomimo tego, ze Amazon może trzymać się w ryzach przepisów, to właśnie taka idea im przyświecała żeby przenieść swoje usługi na tańszy, polski rynek. Naprawdę nie ma co z tym dyskutować.
   A inny temat, który poruszyłeś czyli polscy przedsiębiorcy, to już zupełnie inna bajka i ja w ogóle o tym nie mówiłem. To już jest temat całkowicie inny. Też śmierdzi kapitalizmem - ale dodatkowo takim, któremu słoma z butów wychodzi.
   Poza tym ja też zatrudniam ludzi. I każdy mierzy swoją miarką. Pisząc nt. Amazon, nawet mi na myśl nie przyszło porównanie do polskich firm, bo nie mam tego problemu i uczciwie podchodzę do pracowników. Oni są zadowoleni. Ja - średnio. Ale dam radę. Tylko przy takim moim podejściu, jak słyszę jak ktoś coś gada nt. polskich przedsiębiorców, to zaczyna mi sie naprawdę krew gotować bo mam już serdecznie dość tego polskiego "wizerunku" przedsiębiorcy, co to niewoli pracowników. Może z 1/2 faktycznie takich jest. Ale są też tacy, którzy potrafią znaleźć złoty środek między polską biedą a uczciwym traktowaniem ludzi. Więc albo przyjmij do wiadomości, że są polskie firmy, które uczciwie traktują pracowników - albo uznaj, że wszyscy polscy przedsiębiorcy to wyzyskiwacze, zepnij się, wrzuć odwagę do plecaka, zbierz ile masz pieniędzy i voila! Rynek otwarty. Startuj do boju! Naprawdę nikt Ci nie przeszkadza abyś i Ty mógł pozostać tym, komu tak zazdrościsz i nienawidzisz jednocześnie. A co Cię potem czeka... tego się dowiesz, już za kilka najbliższych lat. Gwarantuję Ci 2 rzeczy. Poszerzenie horyzontów oraz świadomości w sferze prowadzenia firmy w Polsce. Powodzenia! No chyba, ze strach i niewiedza d*** ściskają - no to Amazon właśnie na takich czeka :)))) . Pozdrawiam!

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  10

 • Amazon (wreszcie) z aplikacją po polsku

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2017-09-19 00:58

   Wybacz ale zabrzmiałeś jak manager HR Amazona.
   Nikt do pracy nie ciągnie nikogo na siłę. Ale jeść trzeba i rodzinę utrzymać. To raz. Dwa - ludzie w Polsce pracują jak pracują nie dlatego, że są "świadomi" za ile pracują - tylko patrz pkt.1.
   A co do trzeciego, to oczywiście nie wypada się nie zgodzić - niemniej należałoby to ująć może w sposób nieco bardziej przyziemny i egzystencjonalny: lepiej być niewolnikiem - niż umrzeć z głodu. Kapitalizm jest odzwierciedleniem ustroju feudalnego. Są władający - bogacze i są niewolnicy - chłopi, którzy mają dostać tylko tyle aby wystarczyło im na minimalną egzystencje. Swoją drogą polecam Naomi Klein.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  10

 • Ekologiczne podejście do technologii

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2017-09-16 16:41

   Eko w samochodach.... Jazda wg wskazań eko-komputera kosztować nas będzie dramatycznie przyspieszoną wymianą podzespołów, dwumasy itd co w przełożeniu na oszczędność zużytego paliwa wyjdzie dużo dużo drożej. Korzystanie z wciskanego w eurolandzie systemu Start-Stop nie dość, że daje w kość silnikowi (choć oczywiście każdy producent mówi, ze TEN silnik został pod tym kątem zaprojektowany... terefere...) to na dodatek zużywa drugi akumulator, dedykowany dla tego eko-rozwiązania. Nie mówię już o tym jak wkurzający jest ten system w centrum miasta.
   Więc eko - OK. Ale z głową. Jeśli coś ma zużyć ileś paliwa/energii - to musi zużyć i koniec kropka. Chyba, ze zmieni się zupełnie technologię na lepszą i bardziej energooszczędną. Ale tu nie chodzi o zmiany technologii - tylko o dalsze żerowanie na klientach, ponieważ ten "ekologiczny" sprzęt po prostu jest nietrwały, psuje się i ciągle wymaga jakichś inwestycji, co przekłada się bezpośrednio na zyski korporacji.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  7

 • Jaki laptop do 2500 zł? TOP 10

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-06-12 17:46

   To prawda. Króluje intel i nvidia. Jednak rodzaj grafiki w większości przypadków to jeszcze pół biedy. Ja stwierdzam, że na rynku praktycznie nie ma notebooków, które miałyby sensowną klawiaturę. Klawiatury montowane w dzisiejszych notebookach wołają o pomstę do nieba! Dla mnie wyznaczają one poziom jakości wykonania tych urządzeń na dzień dzisiejszy. Mam starego lapka hp nx - klawiatura marzenie, do dziś działa niesamowicie miękko, pewnie, klawisze nie wyspowe. Mam innego hp-ka DV 17-calowego - dokładnie to samo. Znajomi ostatnio oglądali go przy okazji gdy wyjąłem go z szafy. Byli w szoku i rozpływali się w zachwytach nad klawiaturą. Więc pal licho GPU bo do prac biurowych, internetu czy multimediów w dzisiejszych czasach ma to mniejsze znaczenie. Natomiast jakość interfejsu za pomocą którego użytkownik komunikuje się ze sprzętem uległa ogromnemu pogorszeniu tylko nikt nie protestuje, bo niewiele osób sięga pamięcią do lapków sprzed 15 lat.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  5

 • Czy telewizory są jakościowo coraz gorsze?

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-05-28 13:19

   "czym innym jest użytkowanie na przykład w jednym z miast na Śląsku" - no ja przepraszam :))))... Ile lat jeszcze będzie pokutowała ta wizja Śląska, w której widoczność sięga 500m przy dobrej pogodzie a pod całym regionem jest jedna wielka dziura wykopanego węgla? :))))
   Katowice o ile pamiętam, mają największy udział zieleni i lasów w granicach miasta w Polsce, a w ciągu normalnego dnia, kiedy wilgotność powietrza lub zachmurzenie nie przeszkadza, z każdego wyższego punktu widać góry. Odbijam "piłeczkę" na wschód i proszę Panasonic'a umieścić w Krakowie :))). Tam przy dobrych warunkach smogowych, w ogóle telewizor słabo widać w drugim rogu pokoju :DDDDD

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  38

 • Asus Zenbook UX410 – 14-calowy ultrabook z dedykowaną grafiką

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-05-13 00:59

   Za te pieniądze, wygląd, procesor, ilość i rodzaj portów - nadal cieszę sie, że wybrałem Vostro. Jedyne co mogę złego powiedzieć o Vostro to, ze Wifi to Dell zepsuł w nim masakrycznie! Jest kompletnie do bani, gubi zasięg itd - zresztą to najgłośniejszy bug w całym necie jeśli chodzi o tą serie "biznesowych" laptopów tego producenta. W mieszkaniu da się przeżyć, w domu gdzie odległosci są większe, jak nie ma pod ręką UTP, to bywa to juz upierdliwe.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  6

 • Accura Accucharge Monster – naładuje 6 urządzeń

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-05-06 21:14

   A ja może podziele się taką zupełnie naiwną uwagą, która może wynika z mojej nieznajomości tematu albo też i niewiary w to, że można jeszcze kupić cokolwiek co jest porządne i się dłuższy czas nie psuje ale.... Mam kilka urządzeń w rodzinie, głównie Apple ale są też Samsungi itd. Jedno z nich, używane przeze mnie, od ponad roku, jest nazwijmy to... "zadbane" tzn. ładowane było zawsze z oryginalnej ładowarki - nigdy innej czy broń Boże samochodowej, bardzo rzadko rozładowane do zera choć wiadomo - zdarza się i nie zostawiane na noc żeby się naładowało. Ach sorry - ładowane w podróży z Accura. Powerbanku - nie zasilacza.
   Jaki jest efekt...
   To urządzenie, działa prawie tak samo długo i sprawnie jak w dniu zakupu, znalazłem nawet starą, żółtą karteczkę którą miałem kiedyś przyklejoną na biurku z ciekawości oznaczajac przez pierwsze 2 tyg co ile ładowanie. Więc miałem do czego porównać.
   Pozostałe urządzenia (niektóre nowsze) były i są ładowane jak-bądź. Z oryginalnych i nieoryginalnych ładowarek, z zapalniczki samochodowej, na full przez całą noc - jednym słowem hulaj dusza, piekła nie ma, co się będziemy baterią przejmować.
   Jaki jest efekt?
   Wszyscy narzekają, że ciągle muszą ładować... po dwa razy na dzień... a że dopiero co było 40%, jeden telefon i jest 7%, itd itd...
   Więc ja osobiście - może uznacie mnie za mało odważnego laika - ale trzymam się oryginalnej ładowarki a doświadczenia z zapalniczkami czy nawet nieoryginalnymi choć ponoć dobrymi ładowarkami mam nieciekawe. Osobiście też sądzę, że chyba szczególnie Apple nie lubi nie-swoich ładowarek ale to tylko taka moja cicha teoria spiskowa, ciiiiiii...... ;)

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  18

 • TIPA 2017 - to co najlepsze w fotografii w ostatnim roku zdaniem profesjonalistów

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-04-22 16:50

   No Peter Jackson próbował ten standard podwoić i jakoś średnio wyszło ponoć. Nie wiem, nie miałem okazji tego zobaczyć.
   Jeśli o mnie chodzi prywatnie to ja też nie jestem za zabawą w klatkaż 24p i są to moje subiektywne odczucia. Nie przeszkadzają mi nowoczesne TV podbijające płynność animacji obrazu ani kamery 50p. Nie nagrywam w 24p ale używam profili kolorystycznych, staram się prowadzić kamerę wg pewnych zasad, wybieram możliwości zapisu z jak największą ilością bit/sek oraz nagrywam w wyższym klatkażu. Potrzebujesz motion blur? Zrób go z poziomu NLE - tak jak gry komputerowe. W grach klatki nie podlegają "naświetlaniu" - są renderowane błyskawicznie i nawet ponad 100FPSów jak uciągnie komp to super. Jak zrobić motion blur? Zrobić go sztucznie, nałożyć na wyrenderowaną klatke -proste.
   I tak jak mówisz - można tutaj bardzo fajnie oddalić się od amatorskiego "looku" materiału wideo kręconego przez tatusia na łikendowym wyjeździe. No ale w holyłud Ci tego footage nie przyjmą :DDDDD

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  5

 • TIPA 2017 - to co najlepsze w fotografii w ostatnim roku zdaniem profesjonalistów

  1. januszb
   Oceń komentarz: 3     Opublikowano: 2017-04-20 23:51

   A bo TIPA to taka coroczna impreza wzajemnych adoratorów. Coś jak FIFA, UEFA itd. W tym roku wygrywasz ty i ty, a ty za rok. Najlepszy plecak... najlepszy bank na zdjęcia... najlepszy Epson drukarka... itd itd...
   A co do tej kamery... gracz chce jak najwyższej ilości FPS. Kinoman chce ten "filmowy look", który wszyscy znamy od dziecka. Pochodzi on z archaicznej technologii ale takie filmy zawsze oglądaliśmy. 24 klatki, migawka 1/48. Daje to znany nam efekt obrazu kinowego ale z praktycznego punktu widzenia nadaje się tylko do ustawianego materiału filmowego. Czyli abstrahując od tego, czy ten klatkaż się kiedyś zmieni czy nie - to wakacji z bardzo ruchliwym dzieckiem w takim standardzie nie uwiecznisz, tak z "przekąsem" zauważam :). Bo w standard wpisuje się jeszcze szybkość panningu w 24p i wiele innych - a sytuacje z życia wzięte nie dbają o takie "wymagania". Więc ta kamera jest kierowana do grupy odbiorców, którzy za to "wow", za optykę, za SLR, za 300MBit/s zapłacą te ponad 10tys.
   99.9% ludzi nawet nie pomyśli by to kupić - ale i ten produkt ma swoich nabywców, którym trudno odmówić racji wyboru.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  5

 • 5 najładniejszych laptopów

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-04-18 16:32

   Dokładnie ;)))

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  7

 • Jeśli laptop, to jakiej firmy? Ranking Laptop Mag

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2017-04-11 12:08

   Ale dokładnie to samo robi Asus - a nawet jeszcze bezczelniej bo w PL drogo sprzedają ROG'i a oszczędzają na nich jak się da wkładając najtańsze podzespoły, lepszych procków się nie uświadczy, ddry na jeden kanał, gddry w grafice nie pewne samsungi tylko problematyczne microny itd. A zakup słabszego Asusa to porażka. Ostatnio w jakimś artykule ktoś polecał R558. Oglądałem to to w sklepie... kiedyś moje dziecko miało taki plastikowy komputerek. To tak samo się poczułem jak wziąłem to do ręki. Nie żebym chciał oczerniać Asusa bo sam używam ale uważam, że za drogo się cenią. Lenovo nie znam ale nigdy dobrego słowa o nich nie słyszałem, to już nie IBM. Więc jak dla mnie to podium wyglądałoby podobnie jak Pioruna 1) Dell, 2) Asus - ale na temat Lenovo się nie wypowiadam.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  20

 • Jaki jest najlepszy smartwatch? TOP 10

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2017-03-15 10:06

   Niestety Cię popieram.
   Niestety bo to są bardzo fajne urządzenia i dają wiele możliwości. Tylko przy recenzjach, ktoś zapomniał napisać, że praktycznie każdy z nich trzeba ładować jeśli nie codziennie to co 2... 3 (?) dni.
   Co to za zegarek, który ciągle muszę pamiętać, żeby ładować??? Już z telefonami ludzie mają problem. Wstają rano a tam 5%.. szlag! A teraz co? Mam spojrzeć rano na zegarek a tam 2:14 w nocy? :DDDDDD Sorry... ja podziękuję, do czasu aż bateria w takim urządzeniu przynajmniej miesiąc będzie działać. Nie musi mieć GPSa. Wystarczy żeby działały żyroskopy wykrywające ruch i HR.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  21

 • Laptopy do grania? To nie są tanie rzeczy

  1. januszb
   Oceń komentarz: -4     Opublikowano: 2017-03-15 09:59

   No widzisz - ale to wszystko zależy od tego co kto sobie ceni i na czym mu zależy. Rozczarowuje Cie bateria - a przy stacjonarce w ogóle nie ma tematu baterii :). Acha, masz drugiego - lapka. Czyli wydałeś i na stacjonarke i na lapka i teraz przyjdzie Ci modernizować 2 sprzęty naraz. Do tego posiadać 2 licencje oprogramowania bo nie każdy producent daje możliwość stacj+przenośny na łebka, no i utrzymywać system, porządkować itd. Do tego chcesz mieć pewnie zsynchronizowane dane na jednym i na drugim itd itd.
   Widzisz - to wszystko są dodatkowe kłopoty, których ktoś może sobie nie życzyć. Dlatego kupi takiego lapka do gier bo nie musi się nad niczym zastanawiać. Wystarczy i do gier i do wymagającej pracy itd. Ludzie sobie to naprawdę cenią. Cisza... mój lapek jest cichy. Jest głośniejszy jak gra - ale co z tego? I tak go nie słyszę w słuchawkach. Niskie temp, throttling? Nie wiem. Nie odczuwam. Wszystko działa płynnie. Może to kwestia jakości chłodzenia różnych producentów. Słusznej wielkości monitor? W domu i pracy mam drugi monitor z klawiaturą. Są słusznej wielkości i na dodatek mogę pracować na 2 monitory, co wykorzystuję bez przerwy. Ktoś 2 razy na wyjazd? No tak - jak 2 razy to nie ma sensu kupować po to laptopa. Nie przytykam. Gdybym głównie spędzał życie stacjonarnie a w pracy osobisty laptop nie byłby mi potrzebny - być może też byłbym za stacjonarką w domowym zaciszu. Po prostu - każdy wybiera pod siebie i w przypadku tych laptopów tylko i wyłączenie cena jest przedmiotem kontrowersji. Pytanie tylko po co. Po co dyskutować, że sąsiad jeździ drogim autem a ja tańszym mimo, ze ogólnie wygoda jazdy jest podobna? Tylko maniacy Ghz, temperatur i FPSów będą na dłuzszą metę o tym dyskutować - bo cała reszta bierze pod uwagę realne, życiowe potrzeby oraz praktyczne odczucia. Taki lapek w moje potrzeby wpisuje sie idealnie a praktyczne odczucia mam pozytywne. I to po prostu tyle.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  55

 • Po co zamykać firmę na 2 tygodnie w roku?

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2017-01-03 11:40

   Wiesz co, nie wiem w jakich firmach pracowałeś itd ale ja bym powiedział, że owa "rzadkość" to jest właśnie ściaganie pracowników na urlopie. Mnóstwo ludzi, których znam prowadzą firmy i jakoś nie widzę, żeby ci pracownicy byli dręczeni. Ciągle podtrzymuje się ten mit a prawda jest taka, że w większości taki problem nie występuje. Z całą pewnością ci, którzy się spotkali z takim traktowaniem będą o tym głośno mówić bo nie można zaprzeczyć, że problem na pewno występuje - ale bez przesady! Ja uważam, że w zdecydowanej większości firm, pracownik po prostu zabiera torbę i idzie do domu. U nas również wszyscy zabierają torby i zapominają o pracy. Na urlopy jeżdża i nikt ich nie ściga. Jedyny wymóg - jeśli telefon zadzwoni, to odebrać należy. Nie dlatego, że ktoś dręczy - tylko najzwyczajniej dlatego, że ktoś pracuje w firmie, coś robi i w czasie jego nieobecności, ktoś tą pracę musi kontynuować i może mieć pytania. Nie można trzasnąć za sobą drzwiami i "mam was w d." bo wszyscy grają w tym samym zespole - jeśli ktoś dzwoni bo nie wie gdzie coś jest, nie zna szczegółów czegoś, to należy informację przekazać. To nie boli i od urlopu nie odrywa.
   A poza tym cały artykuł kręci się wokół uwolnienia umysłu pracownika od pracy ale przepraszam...: "nie rozstają się oni ze smartfonami i nie są w stanie oddać się uczuciu fajrantu, [...]. Tak naprawdę nigdy więc nie wychodzą z pracy, nawet po tym, jak opuszczą budynek firmy."
   Mi ten opis przede wszystkim pasuje do opisu przedsiębiorcy.... Tylko niestety - sparafrazuję Matrixa: "Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself."
   Pozdrawiam!
   PS. Bo byłbym niesprawiedliwy. Ja też pracowalem w firmie, gdzie w piątek po godzinach dostawałem tel od szefa "Cześć co robisz w sobote? Nudzisz się?" a ja zdezorientowany nie miałem na szybko odpalantowującej odpowiedzi. Czy też nie wypadało mi wyjść o 16:00 bo wszyscy siedzieli... I siedzili do 17:00... 18:00... Znam to - nie myśl sobie. Dlatego jednak od dawna już tam nie pracuję. Miałem jednak też świadomość, że to nie do końca były szefa personalne zachcianki - taka branża po prostu. I istnieje wiele branż, w których tak sobie wszyscy kręcą bicz. Tak funkcjonują - wszystko na wczoraj, szybciej, więcej, bo wylecimy z rynku. Nie jest to wszystko więc takie proste i jasne - ale niestety najłatwiej wskazać takiego winnego, jakiego ma się pod reką czyli szefa.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  7

 • Samsung Gear S3 frontier - nasze wrażenia

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2016-12-29 20:17

   To prawda - bateria to ciągle pięta Achillesowa smartwatchy. Tak naprawdę nie przydają się one do niczego w 100% bo nic nie robią dobrze. Monitorowanie kroków, wypitej wody... ludzie! Kto to robi i po co? Może zawodowcy bo amatorzy będą się kierowali uogólnionym wzorem BMR plus wykonany trening a do tego potrzebny jest dobry monitoring HR. Spędzanie 2 godzin dziennie na notowaniu co się zjadło, wypiło, zrobiło jest dobre dla nastolatek z dużą iloscią codziennego, wolnego czasu bo każdy normalny człowiek zarzuci to po miesiącu.
   Podgląd smsa czy muzyka? Uszczęśliwianie na siłę w czasie gdy w pobliżu i tak leży smartfon. Dla osób czynnie uprawiających sport przydają się funkcje GPS, kadencja, rozpoznawanie ilosci basenów, HR. Ale HR zwykle nie działa prawidłowo i wciąż daleko mu do opaski HR - a rozpoznawanie ilosci kalorii na podstawie prędkości i lokalizacji to wróżenie z fusów. Jedyny najbardziej realny pogląd na ilość spalonych kalorii daje dobry monitoring HR a tego na nadgarstku nie da się dobrze zrobić. Dla biegacza wygodne jest zerknięcie na nadgarstek ale ktoś na rowerze, będzie już miał uchwyt rowerowy na smartfona.
   Wiec jak dla mnie - smartwatche to taka trochę ślepa uliczka. Nie da się zaprzeczyć temu, że otwierają pewne możliwości, dają pewne ułatwienia. Jednak konkretnej "roboty" nie wykonują dobrze. Kwestii codziennego ładowania już nawet nie będę komentował.
   Ja osobiscie nie znalazłem dla nich zadnego zastosowania, które usprawiedliwiałoby ich cenę oraz rzeczywiście znalazłoby praktyczne odzwierciedlenie w pomocy jaką taki smartwatch miałby mi dać. Niemniej jednak może ktoś ma np. jakieś dobre doświadczenia z tego typu urządzeniem, które dobrze by się sprawdziło na basenie - bo to jest akurat takie miejsce, gdzie rozpoznawanie i zapisywanie treningu itp by mi się przydało a specyfika tego treningu wyklucza smartfony czy kartki :)))

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  16

 • Jaka drukarka do biura? TOP 10 drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-12-29 00:28

   A ja dodam również swój, nowy punkt widzenia - choć artykuł nie jest świeży. Niemniej jednak dopiero teraz mnie ruszyło. Jak dla mnie porównania cen wydruków atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych są bez sensu może nie dlatego, że brakuje jakichś dodatkowych danych (czy są zamienniki itp) - ale dlatego, że mam dość atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych i będę je odradzał każdemu, kto mnie tylko o nie zapyta. W ciągu 3 lat przerobiłem 4 takie różne urządzenia w domu i firmie. Canon i Epson. W ciągu 3 lat wszystkie padły. Oczywiście po okresie gwarancji. Kiedy serwisant przy ostatnim Epsonie poinformował mnie, że padła płyta i nie można ściągnąć zatem co ma robić - odbiorę sobie (ten złom) czy mają utylizować to zacząłem się śmiać i nie mogłem przestać.
   Więc po co porównywać ceny wydruków na tych urządzeniach - skoro one się Wam sp**** po 2 latach i będziecie musieli kupić nowe? To doliczcie od razu koszta nowego urządzenia do tego.
   Nigdy, nigdy, nigdy więcej atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego za 400....600....800 czy nawet 1200 zł. Dziękuję!
   A za jakiś czas może powiem coś na temat laserowego urządzenia wielofunkcyjnego Brother. Jeśli się nie zepsuje po 2 latach - choć akurat tym się martwię mniej, bo ono ma 5 lat gwarancji a nie rok jak np. Epson!

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  7

 • 5 terabajtów w 2,5-calowym podręcznym dysku Seagate

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-11-18 18:59

   Podpisuję się rękami i nogami! (+)

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  10

 • 5 terabajtów w 2,5-calowym podręcznym dysku Seagate

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2016-11-18 18:58

   Niekoniecznie :). Dla amatora obróbki wideo również :).
   Natomiast "gorzej jak się utraci" - tu masz rację bezdyskusyjną. Fajnie byłoby mieć małe, super pojemne urządzenia - ale zawsze muszą być zdublowane tym bardziej, że z powodu popierdo-ekologicznego myślenia, złącze USB jest tak kapryśnym złączem, że dziś można mieć dane a jutro odwołać się w niewłaściwym momencie do katalogu na dysku zewn USB aby ten w trakcie "wybudzania" się ze snu, popierdniczył strukturę plików i czasem sama naprawa już nie pomoże. USB uważam za wysoce niewiarygodne i kapryśne złącze - w życiu bym nie trzymał na dysku USB jedynej kopii danych, które mają dla mnie jakąś wartość.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  10

 • Jak bardzo potrzebujemy nowych modeli aparatów cyfrowych - opinia i sonda

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2016-11-18 18:50

   Zgadzam się. W zakresie foto z powodzeniem można wykorzystywać aparaty sprzed wielu lat i żadne MPix czy nieco szybsze ostrzenie specjalnie nie przekona kogoś, kto potrafi robić zdjęcia, robi to amatorsko a nie profesjonalnie.
   Ja osobiście jako amator jestem jednak też człowiekiem praktycznym dlatego wymagam od takiego urządzenia aby tak samo służył mi jako aparat fotograficzny jak i kamera. Amator - powtarzam :) bo nie chcę zaraz wywoływać dyskusji. 2 w 1 dla amatora - koniec, kropka. Niestety wideo jeszcze jest nieco w tyle a przynajmniej jeśli już jest nieźle - to jednak wiadomo, że gdzieś tam jest lepiej ale nie za te pieniądze (vide Alpha II 7s :)). W każdym razie odrzuciłem lustrzanki bo manualne ostrzenie wideo doprowadzało mnie do szału - zostawiam to filmowcom i przerzuciłem się na bezlusterkowce. I mam all-in-one w niezłej jak dla amatora jakości. Czy czuję potrzebę zmiany? Pod kątem foto - nie. Pod kątem wideo - tak, bo tutaj każdy by chciał filmować w tak słabym oświetleniu jak tylko się da. Foto i wideo w smartfonach? Używam. Przecież nie tacham wszędzie swojego aparatu. Ale jakościowo? Nie... Nic z tego. Mogą sobie wymyślać podwójne obiektywy żeby uzyskać lepszy bokeh itd ale to nie to. Nie da się oszukać fizyki w ten sposób. Dlatego fajnie jak jest smartfon - dzięki niemu nie uleciało w niepamięć wiele chwil. Ale tylko tylko tyle. Pozdrawiam!

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  11

 • ASUS ROG G752VS dostępny w Polsce

  1. januszb
   Oceń komentarz: 4     Opublikowano: 2016-10-07 22:24

   Zyskuję to, że mam jeden komputer do wszystkiego, że mogę go zabrać gdzie tylko zechcę, że mam pojedyńcze licencje wszelkiego oprogramowania jakiego używam, że mogę go podłączyć pod drugi monitor i popracować przy edycji wideo czy pograć a potem pójść na kanapę i poczytać coś w internecie, mogę go wrzucić do torby i pojechać na weekend w góry a jak zajdzie konieczność to podłączyć się i zdalnie popracować w pracy i wiele, wiele innych.
   Proponuję Ci abyś zrobił to samo z blaszakiem.
   Masz moje błogosławieństwo.
   A tak BTW to każdy wybiera to co mu odpowiada. Ja zyskałem bardzo wiele - być może Ty... nic.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  55

 • Forza Horizon 3 - czas wyruszyć na podbój Australii

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-09-30 11:29

   Nie no :), żartowałem sobie. Nie poczułem się urażony. Tak po prostu mnie tylko wkurza, że to sformułowanie się ukuło z użyciem mojego imienia.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  34

 • Microsoft wieszczy koniec klawiatur i myszek

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-09-30 11:18

   Projektowanie w CAD, DTP, fotografia. Nawet pisanie w pakiecie biurowym - jeszcze zrozumieć treść pół biedy, to będzie bezproblemowe ale jak poruszać się po dokumencie, jak formatować jego fragmenty. Gesty? Rękami? Ruch gałek ocznych? Sorry ale klawiatura i myszka zostały dopasowane do ludzkiej budowy i charakteru ruchów oraz uwzględniają zmęczenie, przestoje, pomyłki, "zawieszenie" lub oderwanie procesu myślowego. Są narzędziami - a w koncepcji M$ to człowiek miałby być narzędziem, które się męczy, myli, dekoncentruje i zajmuje kilkoma rzeczami naraz. Na pewno asysta komputera w niektórych przypadkach okaże się pomocna ale żeby to było tak jak M$ sobie wieszczy, to jeszcze by musiał wyprodukować chipa i wsadzić go ludziom pod czaszki, żeby mogli pracować jak narzędzie i kontrolować w pełni czynności bez użycia manualnego interfejsu. Ewentualnie sami dali się kontrolować... Orwell był wielkim wizjonerem...

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  29

 • Forza Horizon 3 - czas wyruszyć na podbój Australii

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2016-09-28 16:20

   Wy nawet nie wiecie jak mnie wkurza, że synonimem buractwa czy innych pejoratywnych skojarzeń, stało się sformułowanie "typowy Janusz".
   Podzrawiam.
   Janusz ;)

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  34

 • Windows 10 pod lupą UOKiK i GIODO. Zbadają czy system narusza prywatność

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2016-08-24 13:50

   Masz w pełni rację! Ktoś próbuje coś zrobić, a połowa opiniujących od razu to hejtuje albo sarkastycznie i z politowaniem komentuje. Polska. Ale jak coś nie tak z zakupem w sklepie internetowym to piersze co wybierają - numer do UOKiK. A jak dostają 30 tel tygodniowo od spamerów telefonicznych, to tupią nogą, że GIODO nic nie robi. Przecież te dwie instytutucje są dla NAS. Czasem wymyślają głupoty - ale ogólnie działają na rzecz konsumenta i naszych praw do prywatności. Wiec czemu od razu wieszacie na nich psy? Przyjdzie dzień, że takie instytucje będą ostatnim bastionem obrony przed wszechwiedzącymi i kontrolującymi nas korporacjami. I nie, nie mam tu na myśli czipa w d*** tylko to co się dzieje już teraz.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  30

 • ACCURA ACC7206 – krótki test praktyczny pojemnego powerbanku

  1. januszb
   Oceń komentarz: -2     Opublikowano: 2016-08-01 15:17

   Xiaomi ma w praktyce koło 8tys mAh więc nie pozwoli na pojedyńcze naładowanie iphone'a i ipad'a np. podczas całodziennej wycieczki. Ale to już kwestia tego co kto potrzebuje. Kosztuje mniej i jest mniejszy, bo ma mniejszą pojemność i w przeciwieństwie do Accury ma baterie litowo-jonową a nie polimerową. Czy to zaleta? Raczej cecha, po prostu. Poza tym Xiaomi jest "made in China" a Accura made in Suwałki - no bądźmy trochę patriotami i wspomagajmy nasz rynek :).
   Ja jestem zadowolony. Bateria ciut waży bo jest pojemna, ale wykorzystałem ją wiele razy za granicą i nie tylko. Na Euro cała ekipa się podpinała żeby doładować telefony w ciągu dnia. Nie mogę na nią złego słowa powiedzieć a czasy ładowania w nocy nie robią mi różnicy. Pozdrawiam! :)

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  8

 • iOS 10 i macOS Sierra udostępnione w ramach drugiej wersji beta

  1. januszb
   Oceń komentarz: -4     Opublikowano: 2016-07-07 19:35

   Zapomnieli dodać o dwóch najwazniejszych ficzerach jakie wniesie iOS10:
   - iphony 5 przestaną być zdatne do użytku
   - iphony 6 zwolnią o 20%....

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  4

 • Najlepsze seriale na Netflix - te, którymi się delektujemy i te, które pożeramy

  1. januszb
   Oceń komentarz: 3     Opublikowano: 2016-06-10 22:05

   A ja bym jednak proponował zaprzestanie reklamowania tego Netflixa ;)

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  10

 • Wymiana smartfonu co rok. Czy to ma sens?

  1. januszb
   Oceń komentarz: 5     Opublikowano: 2016-06-07 15:17

   Dawidzie,
   Niewatpliwie Twoje uwagi zawarte w artykule są prawdziwe a przemyślenia sensowne.
   Problem tylko w tym, że rynek nie da się w ten sposób łatwo zbyć dlatego z każdą kolejną aktualizacją a później nawet nie aktualizacją tylko innymi zabiegami Twój telefon będzie zwalniał i zwalniał...
   To prawda, że producenci ostatnio nieco odmienili trend i telefon "starcza" na dłużej. Ale to tylko chwilowe - trend postarzania produktów sprzed kilku lat powróci. Możesz być tego pewien. Ludzie stali się niewolnikami urządzeń mobilnych, podobnie jak Google'a, Microsoftu czy Facebooka. Jestem absolutnie przekonany, że każda z tych firm wyciśnie z nas co się da - tylko będą sprytnie lawirować i kluczyć aby obdzieranie ludzi z pieniędzy oraz informacji nie stało się nazbyt widoczne.
   Kilka lat temu miałem iphone'a 4S. Chodził jak błyskawica. W tej chwili używa go córka. Jest tam zestaw podstawowych aplikacji iOS i parę dupereli. Dlaczego nie chodzi wciąż tak samo szybko? Co się zmieniło? iOS się zmienił. Czy to taka sztuka aby pracując tylko nad JEDNĄ wersją OS'a - uwzględnić w nim i "obciąć" funkcje, które nie powinny działać na starszym sprzęcie ponieważ go zamulają? Nie - żadna sztuka aby iOS "rozpoznał" sprzęt na którym pracuje i dostosował się funkcjami. Ale po co? Mam wyrzucic dobry telefon, dać córce 6-tkę, a sam kupić se 6S. Tak to widzi Apple jak i każdy inny producent. Mam być konsumentem i zapier*** aby mnie było stać na podążanie za wymuszoną konsumpcją.
   Pozdrawiam.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  33

 • ASUS szykuje tajemniczego laptopa do gier

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-05-21 23:57

   Ja rozumiem i doceniam mobilność grania czy wydajności w przenośnym komputerze ponieważ sam używam i do blaszaka ani myślę wracać.
   Ale jakieś takie podniecenie na myśl o SLI, zewn chłodzeniu.... ? Bez przesady. Albo - albo? Jak ma być mocny, mobilny komp na którym można również dobrze pograć - to niech taki jest.
   Takie dziwne monstra, hybrydy nie wiadomo czego - laptopa czy PC-ta, to chyba tylko tak, żeby było o czym gadać. Fanaberie.
   Gamingowy laptop jeszcze długo nie dorówna wydajnością komputerowi stacjonarnemu - ale każdy kto taki kupuje, doskonale o tym wie. Od lat tak gram i z każdą wymianą takiego lapka czuję coraz mniejszą rożnicę dzielącą ten sprzęt od sprzętu stacjonarnego. Na siłę jednak bym nie udawał że na chwilę obecną da się zrobić przenośnego... PC-ta.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  11

 • Kindle Oasis - do zaczytania jeden krok

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-05-15 00:20

   Ekran jest praktycznie ten sam co w Kindle Paperwhite. Gramy nie gramy, ja najczęściej podpieram na czymś dłonie więc specjalnie mi nie przeszkadzała waga.
   Natomiast to co mi przeszkadza w czytnikach, to ich powolność i niska responsywność. Przewijanie stron, odszukanie czegoś w słowniku... to wszystko tak długo trwa w porównaniu z tabletem - że byłbym zainteresowany nowym modelem, gdyby właśnie przyspieszenie jego działania było główną cechą wyróżniającą nowy model.
   A jak sądzę tak nie jest. Dalej ślimaczy się pewnie jak Paperwhite III, więc nie widzę absolutnie żadnego powodu aby zmieniać czytnik - jeszcze przy takiej cenie.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  4

 • Asus ROG PG348Q - raj dla gracza

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-04-26 23:01

   Ale ja się też z tym zgadzam. Artykuł jest o sprzęcie dla graczy z wyższej półki a nie o sprzęcie dla pani Ani z sekretariatu. Masz pieniądze i chęci - zapłacisz. Nie masz - nie marudź. Na pewno nie jest to monitor za 1000zł więc cenę można potraktować jako dość zaporową ale niekoniecznie jako aż minus.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  34

 • Firmy nie wykorzystują potencjału cyfryzacji biznesu

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2016-04-15 14:08

   Jest dokladnie tak jak mówisz. Wiele ścieżek prowadzi niby w świat wielkiego, cyfrowego biznesu - ale tak naprawde nie dla ciebie, tylko dla tych koncernow. Żeby była podaż - trzeba stworzyć popyt, dlatego wmawia się wszystkim, że sa zacofani.
   Działa to dlatego, że... w pewnym sensie zacofani jesteśmy i sami dobrze o tym wiemy. Wiedza technologiczna przeciętnego pracownika biurowego jest mniejsza niż nastolatka na poziomie szkoły podstawowej. A wiele gałęzi przemysłu, które niekoniecznie nawet muszą być zależne od korporacyjnych gigantów i tak nie informatyzuje się w pełni (lub prawie wcale) bo nie mają na to pieniędzy.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  2

 • Google nie jest wyszukiwarką internetową

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2016-04-07 19:18

   A Microsoft Windows 10 - NIE jest systemem operacyjnym.
   xD

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  20

 • Nik Collection do edycji zdjęć, Google oferuje nam teraz za darmo

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-03-28 22:41

   Wg mnie takie przejęcia oraz darmowe rozdawanie świadczą zawsze o jednym - produkt się skończył i nikt go już rozwijać nie będzie. Za jakis czas straci kompatybilność z Adobe itd. Jego elementy pojawią sie w oprogramowaniu Google - a sama akcja z rozdawaniem tego pakietu służy tylko nagłośnieniu Google i jego rozwiazań. To taka "ostatnia przysługa" jaką pakiet Nik's wyświadczy firmie Google.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  5

 • Kumpel 4K zniósł, obejrzałem HDR i nie mogłem w nocy spać

  1. januszb
   Oceń komentarz: 10     Opublikowano: 2016-03-23 23:36

   Nawiązując do innego artykułu w sieci o firmie Apple - napiszę: "Samsung się naśmiewa z 6-letnich telewizorów".

   Kupujcie, kupujcie, kupujcie.
   4K, HDR...whatever...

   Za 5 lat.
   Fajnie, ze to wszystko jest już nagłaśniane teraz a urządzenia trafiają do recenzentów - ale cel tych recenzji jest tylko jeden. Napalić klientelę już teraz. Żeby jak najszybciej, już za rok albo dwa zebrać żniwo.

   Recenzent powinien być człowiekiem i wyraźnie napisać - było zajeb*** ale nie za te nie pieniądze i nie teraz.
   Te teksty, że czekają go zakupy drogich płyt 4K ale HD już nie będzie oglądał. Wymyślone znaczenia pod skrót "HDR"... No naprawdę... Proszę. Wystarczyło napisać, że doznania były wspaniałe i poczekajmy Polacy z naszymi portfelami aż stanie się to taniochą. To, że mnie stać, nie znaczy, że zaraz polecę po 3*UHD do sklepu.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  55

 • Samsung Galaxy S7 – barrakuda w morzu smartfonów

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-03-09 22:50

   Widzisz ja ajfonowiec jestem - ale wszyscy producenci tak robią. Co z tego, ze Apple ma długi support? Bo ma. To prawda. Nie można sie do tego przyczepić. Tylko jak masz starego a'ja to musisz najpierw poczekać z miesiąc z aktualizacją najnowszego iOS'a, potem wejść na sieć i poszukać jakie problemy opisują użytkownicy z całego świata i zdecydować - czy to już jest ten ostatni iOS jaki można wgrać na staruszka, zanim ten zacznie być tak wolny, że przestanie nadawać się do użytku. Bo tak właśnie robi Apple. Ileś lat temu miałem 4S i śmigaj błyskawicznie. Później dostała go w spadku córka i kolejne aktualizacje iOS'a były wgrywane. Dalej ten sam telefon, dalej te same funkcje - jak go wziąłem ostatnio do ręki to się przeraziłem. Kawa by mi wystygła, zanim bym cokolwiek na nim zrobił. Dlaczego? Bo mam kupić NOWY!

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  70

 • GoPro ma problemy - jak chce je rozwiązać?

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2016-03-09 22:39

   Kupili Replay i Splice... Zrobią z nimi pewnie to samo co ze świetnym kodekiem Cineform'a, który kupili, chcieli wykorzystać a z którego nie wiadomo co wyszło. To co nie wyszło to na pewno to, że przestali go rozwijać i wypięli się na całą rzeszę ludzi, którzy używali go w NLE.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  11

 • Użytkownicy Windows 7 otrzymali ostatnio wyjątkowo dziwną aktualizację

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-10-05 22:02

   Nie przesadzaj, od zawsze mam włączone automatyczne aktualizacje i nigdy mi się tak nie zdarzyło. Kiedyś była jakaś wtopa ale szybko zareagowali, nawet system nie zdążył mi pobrać felernej łatki. A nawet gdyby, to było rozwiązanie tego problemu. Nie chodzi o aktualizacje. Jak kolega kristof080 zauważył - kompy są po to aby je używać a nie upierdykać się z obsługą urządzenia. To jeden z powodów dla którego ja przedkładam np. urządzenia mobilne iOS nad Androidem. Tylko nie może być tak, że nas producent wprost, bezczelnie wali w d*** !

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  25

 • Użytkownicy Windows 7 otrzymali ostatnio wyjątkowo dziwną aktualizację

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-10-05 21:57

   "Teraz jednak wiele zmieniło się w moim życiu w międzyczasie i nie mam już tyle czasu, aby poświęcić się xp-AntiSpy."

   Oficjalny wpis na stronie xp-Antispy z 18 sierpnia b.r.
   Ten chłopak nam już nie pomoże a poza tym sam pisze, że nie wie o co biega w tym Win10, ani co i jak jest wysyłane do M$. Możliwe, że nawet choćby chciał i stworzył odpowiednie skrypty do xp-Antispy to wszystko będzie o kand d*** roztrzaść bo aktualizacje i tak wprowadzą swoje zmiany (i wyprowadzą dane). A przecież z aktualizacji nikt nie będzie chciał rezygnować. Kiedyś można było ręcznie albo za pomocą automatu jak xp-Antispy poblokować co się chciało. W tej chwili wygląda na to, że M$ już kompletnie nie przejmuje się tym co użytkownicy myślą na temat wysyłania informacji o nich i zrobi wszystko aby utrzymać inwigilujący charakter swojego najnowszego "tworu".

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  25

 • Użytkownicy Windows 7 otrzymali ostatnio wyjątkowo dziwną aktualizację

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2015-10-05 21:50

   Wiecie, tu nie chodzi o sam fakt aktualizacji bo aktualizacje są potrzebne - producent powinien pracować cały czas i udoskonalać swój produkt. Czy komuś przeszkadza, że aktualizacje robi wielki gigant Adobe lub jakaś malutka firma do programu do fakturowania? Wszyscy to akceptują ponieważ te aktualizacje utrzymują oprogramowanie na czasie, udoskonalają je. No... czasem nie udoskonalają :) - ale zamiary tych firm są oczywiste. I tu pojawia się Microsoft, który UZALEŻNIŁ rynek od swoich produktów i ustawił się na pozycji tego, który dyktuje warunki. Jeśli rząd lub wojsko życzy sobie jakiegoś stopnia inwigilacji - to M$ to robi i koniec kropka, bo wszyscy mogą mu naskoczyć. I to jest problem! Użytkownicy nie mają żadnej możliwości aby wybić im to z głowy ponieważ na poziomie domowym większość zna i używa Windowsa i nikt się nie kwapi aby to zmienić. A na poziomie firmowym takie zmiany to ogromne koszta. Złapali rynek za ja** i mogą se robić co chcą. Użytkownicy domowi przejdą na Linuxa? Ilu? 1 na 100? Może na Maca? Skąd na to wezmą pieniądze? Co z zakupionymi programami w wersji na Windows? W firmie mam wymienić kilkanaście systemów na Linux? Kiedy pracownicy nauczą się tego używać? Kto mi to zrobi i za ile? Nie ma co gadać - gdyby Microsoft produkował programy użytkowe jak wspomniane Adobe czy jakiś program do fakturowania to gdyby po wprowadzeniu systemu opłat cyklicznych oraz takich metod inwigilacji jakie zawarł w Win10, użytkownicy zaraz zaczęliby się rozglądać za oprogramowaniem konkurencyjnym - a producenci tego oprogramowania nie pozostaliby dłużni od razu wprowadzając rabaty, promocje itd. Microsoft miałby tylko jedno wyjście - wycofać się ze swoich posunięć. Ale niestety produkują oni system operacyjny, który pracuje na większości komputerów i w ten sposób mają nas w garści. Można się na nich wypiąć i zostać przy 7 czy 8.1 - ale na jak długo? 2... 3 lata? A potem co, Windows 10 update 5? Mam lapka, który może za 2 lata będę chciał wymienić. I co mam zrobić? Kupić bez systemu i zainstalować wolnego BOX'a Win7? Jak długo na nim popracuję? Mam się ustawić w pozycji dzisiejszych, upartych użytkowników XP? To może przestawie się na Apple'a? Tylko co z wartym kilkanaście tys oprogramowaniem, które mam pod Windows? Mam... napiszę list do Komisji Europejskiej... :)))

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  25

 • iOS 9 już na 25% urządzeń Apple

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-09-20 19:59

   Mozesz wysyłać przez BT pliki ale tylko pomiedzy urządzeniami iOS a w zasadzie to między konkretnymi aplikacjami lub funkcjami iOS'a. W praktyce np. masz program do przesyłania foto/video i możesz je sobie przerzucać między iphone/ipad. Możesz je też przerzucić za pomocą funkcji systemowej AirDrop. Natomiast nie ma tu czegoś takiego, że za pomocą BT połączysz się z dowolnym innym urządzeniem. Można na to psioczyć ale w praktyce zwykle wypada to tak,że każdy sobie znajdzie sposób na to aby przenosić najczęściej potrzebne dane - to nie tak, że się kompletnie nie da, trzeba po prostu wybrać konkretne rozwiązanie do konkretnego zadania. Najlepiej jednak "gadają" miedzy sobą urządzenia z iOS - mając iphone i ipad synchronizujesz sobie i robisz co chcesz. Jak dołożysz Apple'a to tak samo - ale z Win już tylko iTunes, przy czym możesz zrobić sobie to via WiFi. Ogólnie nie są to jakieś problemy. W mojej opinii nadal przeważa łatwość obsługi tych urządzeń jako całości - tego się po prostu dobrze używa, nawet jeśli niektóre funkcje nie są takie do jakich jesteśmy przyzwyczajeni stricte z PCtów. Android funkcjonalnością i konfigurowalnością znacznie bardziej przypomina PCty - ale przez to (również w mojej opinii) jest bardziej usr....ny w obsłudze, konfiguracji czy aktualizacji. Mając 20-parę lat bawiłem się i konfigurowałem WinCE itp ale jak sobie teraz to przypomnę, to pukam się w czoło ile czasu na to niepotrzebnie straciłem. I na chwilę obecną jaki by nie był Android to jednak najlepiej czują się w nim użytkownicy zaawansowani (często "grzebacze" z dużą ilością wolnego czasu) albo zupełnie niezaawansowani, którym wszystko jedno jakiego używają systemu bo i tak sięgają tylko po 8 funkcji telefonu a ten BT czy inne rzeczy to włączają 3x na rok albo wcale bo o nich nie wiedzą. Jak mam wskazać co mi brakuje z BT w iOS to na pewno to, że nie mogę przesłać muzyki do radia BT w aucie. Do przenośnego głośnika, do przenośnego DAC'a - BT bez problemu. Ale w aucie nie mogę - moze radio stare. Jednak ze starym HTC jakoś działało... :).

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  21

 • Dodatki Firefox. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-09-14 20:35

   Adblock Plus - kiedyś z niego korzystałem ale doszedłem do wniosku, że lubię proste życie i NoScript (którego, notabene tu zabrakło - a jest to wg mnie pierwszy w ogóle dodatek jaki powinno się zainstalować w Firefoxie) w zupełności mi wystarcza aby zablokować "śledzie".
   Stylish - no sorry ale znów pociąg do prostoty... niepotrzebne mi dodatkowe rozpraszacze w postaci ładnych obrazków
   Ghostery - patrz pkt.1 (NoScript)
   WOT - jest kompletnie bezużyteczny ponieważ polega na opiniach dodawanych przez każdego użytkownika. Każdy może się postarać aby przez jakiś czas jego hackerska strona była zaopiniowana jako megabezpieczna
   Google Translator - taki dodatek na pewno się przydaje. Ja akurat używam S3.Google Translator.
   Awesome Screenshot Plus - nie pamiętam kiedy jako przeciętny użytkownik robiłem screenshota.... Podkreślam słowo "przeciętny". Jak już potrzebowałem, to robiłem PrintScreen i Ctrl+V do Photoshopa. Gdybym robił to często to może bym potrzebował programu do tego - ale ... no właśnie, do kogo skierowane jest to zestawienie pluginów?
   Firebug - po raz kolejny... Do kogo jest skierowane to zestawienie pluginów? Bo chyba nie do przeciętnego usera...
   Thumbnail Zoom - wydaje się ciekawe. Żyję bez tego. Ale ciekawe.
   Video DownloadHelper - tak, od dawna używam. Sęk w tym, że obecnie aby ściągnąć coś np. z YT, trzeba zainstalować dodatkowy konwerter bazujący na libav, więc jeśli ktoś nie chce sobie rozwalać ustawień kodeków, to będzie musiał trochę poklikać. W sumie tyczy się to tylko osób obrabiających wideo na kompie (w tym mnie). Nie jest to też wina plugina - tak już ma po prostu YouTube.

   A tak żeby dodać coś od siebie to:
   - no właśnie, gdzie jest NoScript???
   - gdzie jest All-in-One Sidebar?
   - gdzie jest coś co zapisuje otwarte zakładki np. Session Manager
   - gdzie jest coś co podzieli nam ekran np. Tile Tabs?
   Takie pluginy są dla mnie użyteczne a nie kolorowanie Firefoxa czy debugowanie stron lub screenshoty, których przeciętny Kowalski praktycznie nie robi.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  31

 • Windows 10 Home nie pozwala na rezygnację z automatycznych aktualizacji aplikacji

  1. januszb
   Oceń komentarz: -1     Opublikowano: 2015-08-09 00:57

   "Wlasnie po to zrobili 7 wersji windows 10 bys mogl wybrac odpowiednia dla siebie, bo masz wolną wole."

   Aha.... Dobra. Sprzedaj mi PRO w cenie wersji HOME, skoro mam taką "wolną wolę".
   Nie możesz mi sprzedać w tej cenie? Czyli nie mam wolnej woli. Proste.

   I od ile znam i używam Windows, to wersja Professional zawsze była pomyślana do nieco bardziej rozbudowanych środowisk niż Home. Od niepamiętnych czasów nie znajdziesz w wersji Home możliwości podłączenia do domeny, Active Directory itd itd. Home kupujesz do domu albo małego biura na 2 komputerki - Pro kupujesz do pracy, do większego biura, gdzie już jest kilka-kilkanaście komputerów. I oczywiście potrzebujesz wtedy nieco bardziej rozbudowanych narzędzi skoro masz tym zarządzać.
   Więc to nie o to chodzi. Home jest pomyślane do domu a niekoniecznie tylko dla debili - a Pro jest do pracy, biura, bardziej rozbudowanych środowisk a nie stricte dla profesjonalistów.
   "Nie jest to ciężko zrozumieć."

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  89

 • Największe regaty w Polsce i gratka dla miłośników motoryzacji, czyli Volvo Gdynia Sailing Days

  1. januszb
   Oceń komentarz: 1     Opublikowano: 2015-08-08 12:07

   Nasz lubiany portal po prostu podpisał pewnie jakąś umowę z Volvo i musi się z niej wywiązywać. Pozostaje nam zrozumienie...

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  4

 • Windows 10 Home nie pozwala na rezygnację z automatycznych aktualizacji aplikacji

  1. januszb
   Oceń komentarz: 3     Opublikowano: 2015-08-08 12:04

   No nie no, Marceli taki nie można. Faktem jest, że część użytkowników - w tym ja - po prostu automatyczne aktualizacje ma włączone i reszta ich nie obchodzi. W końcu o to chodzi, żeby sobie d*** nie zawracać obsługą techniczną urządzenia. Chyba, że ktoś ma dużo czasu i wiecznie grzebie w kompie. I ani w 7 ani w 8.1 żadnego problemu mi to nie sprawiło. Z kolei jest też część użytkowników, którzy lubią nad wszystkim panować, OBSŁUGA urządzenia zajmuje im całkiem sporo czasu w porównaniu do UŻYWANIA urządzenia, a co więcej nawet to lubią - i to również trzeba zrozumieć. To tak jak z rowerami - są tacy co jeżdża i tacy co pucują rower w garażu kilka razy w sezonie. Wszystko zależy od dostępnego czasu oraz tego co kto lubi. Jeśli Microsoft dostałby sygnał, że jednak sporo osób chce mieć nad tym kontrolę - to może zmieni parę linijek kodu i udostępni tą możliwość. Ja z drugiej strony rozumiem Microsoft bo o ile ja lubie nieco więcej kontroli nad urządzeniem (choć coraz mniej z tego korzystam bo mi się nie chce i nie mam czasu) - o tyle np. reszta mojej rodziny i żona... Dla nich aktualizacje powinny być obowiązkowo włączone! I w ogóle wyłączone jakiekolwiek możliwości ingerencji w system czy instalowania czegokolwiek! Kto z Was musi panować nad urządzeniami pozostałych członków rodziny, ten wie o czym mówię. Są PRO, którzy powinni mieć kontrolę nad wszystkim. Są zaawansowani amatorzy, którym powinno się umożliwić nieco więcej kontroli. I są tacy, co powinni mieć system owinięty w gąbki jak cela w psychiatryku, żeby niczego nie zepsuli. Takie jest moje zdanie.

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  89

 • Internet satelitarny to dziś sensowne rozwiązanie - poleca je Mirosław Hermaszewski

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-07-13 23:24

   U mnie na wyjeździe okolica jest generalnie dość "cywilizowana" - Ustroń, okolice Czantorii.
   Mam Neostradę - ale jest to wiadomo abonament, więc płacę choć nie ma mnie tam 3/4 roku. Poza tym od jakiegoś czasu coś się popsuło w sieci dostępowej w pracy i z żadnej Neostrady nie potrafię się w sensowny sposób łączyć via TeamViewer z komputerami w pracy, żeby pracować zdalnie.
   Myślałem o alternatywie GSM - jednak sam poziom sygnału na telefonach był słaby. Próbowałem Play, Plus i Orange.
   Jak na ironię - na szczycie Czantorii jest maszt z:
   - Play GSM1800, GSM900, LTE1800, UMTS900, UMTS2100
   - Plus GSM1800, GSM900, UMTS2100
   - Orange GSM1800, GSM900, LTE1800, UMTS2100
   - T-Mobile GSM1800 GSM900
   A na dole przy stacji wyciągowej, za krzywizną góry (choć prawie widoczny z dachu budynku) jest maszt z:
   - Sferia LTE800
   - Plus GSM900, UMTS2100

   Nie wiem czy sygnał z masztu na szczycie Czantorii do mnie dociera, bo ja anteny generalnie nie widzę - widać tylko las pod górkę.
   Z dachu widzę szczyt masztu na dole - tego przy stacji wyciągowej.

   Czy jest sens abym zainwestował i za pomocą zewnętrznej anteny szukał alternatywy dla tej Neo - czy też lepiej dać se spokój?

   Najbardziej przeszkadza mi fakt, że nie mogę się łączyć z pracą przez TeamViewera. Aktualny provider w pracy nic nie wie, nie wie o co chodzi, nie zakładał żadnych limitów na Neo itd - wykręca się sianem.
   A ja z Neo w domu czy z Neo w górach mam transfer rzędu 10kbps kiedy łączę się z pracą przez TV.
   Z tej samej Neo kiedy łączę się gdziekolwiek indziej mam świetny transfer.
   A jak się podłączę do pracy przez inną sieć niż Neo lub np. z hotspota tel - to śmiga elegancko.
   Może ktoś się spotkał z podobnym problemem albo domyśla się, gdzie tkwi problem?

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  19

 • Nowe Volvo XC90

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-06-26 18:58

   Przepraszam, link do nowego XC90, pokazującego lepiej jego sylwetkę poprawny: http://o.aolcdn.com/dims-shared/dims3/GLOB/legacy_thumbnail/750x422/quality/95/http://www.blogcdn.com/slideshows/images/slides/287/568/7/S2875687/slug/l/2015-volvo-xc90-live-white-08-1.jpg

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  15

 • Nowe Volvo XC90

  1. januszb
   Oceń komentarz: 2     Opublikowano: 2015-06-26 18:56

   Informacje z gatunku moto jakie najczęściej się pojawiają dotyczą właśnie... Volvo! Macie jakąś umowę z nimi? :)
   Nie żebym narzekał, ale też mnie to nie rusza bo informacje moto pozyskuję z innych źródeł, nieco bardziej profesjonalnych. Pozostańcie proszę przy elektronice i komputerach.
   A ta nowa XC90-tka to sorry ale... widzieliście ją na żywo? Po pierwsze jest brzydka, jak trumna na kółkach (starsza wcale lepsza nie była, dlatego wybrałem XC60). Pooglądajcie to na żywo albo z innej perspektywy np. http://o.aolcdn.com/dims-shared/dims3/GLOB/legacy_thumbnail/750x422/quality/95/http://www.blogcdn.com/slideshows/images/slides/287/568/7/S2875687/slug/l/2015-volvo-xc90-live-white-08-1.jpg .
   Gdzie mu do XC60: http://static.usnews.rankingsandreviews.com/images/Auto/izmo/365370/2015_volvo_xc60_sideview.jpg
   http://img.chceauto.pl/volvo/xc60/volvo-xc60-suv-2455-16905_v1.jpg
   http://www.v10.pl/narzedzia/tapety/Samochody/Volvo/Volvo%20XC60/2007%20Volvo%20XC60%20Concept%201920x1440_2290.jpg ???
   Oczywiście - te samochody się różnią, ale głównie gabarytami! Jedno większe, drugie mniejsze. Odbiegają jednak od siebie designem i w momencie gdy wyszło XC60 to jego design był świeży, nowy. Wydawać by się mogło, że teraz odświeżą stary kotlet XC90, to poszli w kierunku... projektant Bentleya? Może znajdzie swoich zwolenników - ale na pewno nie pośród tych, którym pasuje "zadziorny" i sportowy design 60-tki.

   A po drugie w takiej wersji w jakiej jest ona opisana w tym artykule, to sprzeda się w Polsce w jakiej ilości 20szt? 50szt? :)))

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  15

 • Jaki prezent na dzień ojca? Oto nasze propozycje

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-06-23 22:23

   Powerbank na pewno. Ale Kindle zdecydowanie też jeśli ktoś nie posiada!!! No chyba, że nie czytacie.... Czytacie? Ponoć w Polsce "obniżył się poziom wstydu" co do przyznawania się, że w ciągu roku nikt ani jednej książki nie tknął.
   Podręczniki do matmy, historii czy geometrii wykreślnej się nie liczą....

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  34

 • Jaki prezent na dzień ojca? Oto nasze propozycje

  1. januszb
   Oceń komentarz: 0     Opublikowano: 2015-06-23 22:19

   Wiedziałem, że będą drony i kupa niepotrzebnych gadżetów.
   A ja bym zamienił XC na tą V40-stkę na T3 w automacie tylko szkoda, że nawet wersja CC nie ma napędu na 4.
   Więc na dzień Ojca wystarczy mi... cisza i święty spokój!!!

   Skomentuj

  Przejdź do dyskusji

  34