Mój sprzęt

 • Nazwa zestawu: złomek
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: AMD Phenom II X4 955 BE 3,2 Ghz
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD7000 7770
 • Płyta główna: chipset AMD 880G
 • Pamięć RAM: DDR-3 1333 4 GB
 • Dysk twardy: Samsung Spinpoint F3
 • Dodatkowe informacje: Inne elementy w moim komputerze: Lancool K50 Ocz SxS 500W Fan Swap NB PL2 Samsung 931BW + LG 24MP55HQ

Komentarze

 • Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

  Ocena komentarza: 2
  @Wojciech Spychała Czy będą się pogłębiać? Być może, ale jednak niekoniecznie. 8% różnicy to nadal nie tak dużo przy tylu latach różnicy w wieku systemu. Przy 60+ FPS to jest i tak nic nawet na monitorach 60+Hz, bo wiele gier mimo wszystko zbytnio się nie różni, bo nie są na tyle dynamiczne. Okej, różnica jest, jednak nie duża i nie warta zmiany.

  Patrząc na cały artykuł, tylko nieliczne rzeczy faktycznie są argumentem za W10, chociaż nie tylko za nim (powiedzmy), bo tak naprawdę tylko bezterminowe wsparcie. Bezpieczeństwo? Nie ma czegoś takiego. I na 7 i na W10 bezpieczeństwo dla użytkownika domowego jest takie samo. Na obu systemach użytkownik bez problemu może nieświadomie zainstalować sobie keyloggera czy malware i Windows go przed tym nie chroni. Więc o jakie bezpieczeństwo chodzi? Większość użytkowników nie ma zewnętrznego adresu IP, więc nie ma jak się do nich dobić bez wcześniej zainstalowanego syfu. Ray Tracing? Pojedyncze gry, topowe karty graficzne ledwo sobie dają z tym radę, a efekt końcowy wcale na razie nie jest jeszcze jakiś super. O nowoczesności już się wypowiedziałem, sporo funkcji jest na linuksach, część z tych wspomnianych było już na siódemce. O szybkości też się już wypowiedziałem. Niestety, ale muszę się zgodzić z resztą, że artykuł jest na zasadzie "wciskajmy ludziom kit, że TRZEBA korzystać z W10, bo MS uważa, że to świetny system do którego wielokrotnie zmuszał użytkowników, bo sami przejść nie chcieli".

  60

 • Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

  Ocena komentarza: 1
  @Wojciech Spychała Ale o jaką znowu emulację chodzi? Przecież gry na linuksie nie są emulowane! Kolejna osoba, która nie zna tematu. Zapraszam do poświęcenia tych 30 sekund na wikipedii, by dowiedzieć się czym jest wine i nie opowiadać więcej bzdur. Problematycznych instalacji praktycznie nie ma, ot aż trzeba dodatkowo wejść na stronę Lutrisa, jeżeli gra jest spoza steama. Klika się w link, gra się pobiera, instaluje i koniec. Na Steamie po prostu pobiera się grę. Obecnie, wg. ProtonDB prawie 70% gier z top 1000 na steamie działa bez większych problemów, z czego ponad 40% nie była projektowana pod linuksa. Co do wiedźmina, przejrzałem raporty z proton DB, dostawał oceny gold i platinium (wersja na steama) już przy wersji 3.7, która była pod koniec roku 2018, czyli prawie 1,5 roku temu, a nie pół roku jak Pan mówi. Jedyne co nie działało, to hairworksy, czasem jakiś problem z teksturami, a takie problemy to i na windowsie się zdarzały. Oczywiście, to co na filmiku jest jest prawdą, tylko jest on sprzed prawie 2,5 roku. Przełomową wersją Wine, byłą wersja nieco ponad 3.0, która pojawiła się dosłownie kilka miesięcy po tym filmie, gdzie nagle ogromna liczba gier zaczęła być wspierana. Co do gier esportowych, to też nie do końca. LoL działa bez problemu (1-2 min googlowania), z Fortnite faktycznie jest problem z ich anty cheatem. Znowu częściowo błędne informacje Pan przekazuje. Zresztą to tylko 2 gry, fakt popularne, ale nadal tylko 2.

  Zgodzę się natomiast, że biblioteka gier działających na systemach Linux jest mniejsza. Nie można temu zaprzeczyć, ale nie można też opowiadać bzdur, że te systemy nie nadają się do grania, bo oczywiście, że się nadają i z miesiąca na miesiąc coraz lepiej sobie z tym radzą. Naprawdę, na przyszłość proszę najpierw trochę poczytać na ten temat, bo podaje Pan przykłady, które przynajmniej w jakiejś części spokojnie można obalić używając 1 zapytania w google i poświęcając na to minutę, może dwie.

  60

 • Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

  Ocena komentarza: 1
  @strachster 1. 3/4 przykłady to zastosowanie biznesowe. Artykuł nijak ma się do zastosowań biznesowym. Skupia się w dużej części na graniu i wspomina o ulepszonym paincie (xD), co niezbyt zalicza się do komercyjnego wykorzystywania systemu, a więc Twoje argumenty są w tym przypadku inwalidą.
  2. O jakim emulatorze mówisz? Ja gram w gry na linuksie i żadnej z nich nie emuluje, nawet tych, które nie są pisane pod linuksa. Oh wait, Ty chyba nie mówisz o Wine, co? Polecam najpierw zapoznać się z tematem, który się porusza. ;)

  60

 • Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

  Ocena komentarza: 5
  I żeby nie było, że jestem stronniczy. Korzystam w pracy z Windowsa, w domu z Linuksa. Z oboma systemami mam mniej więcej tyle samo problemów, z czego większość z nich wynika z tego, że chcę by dana rzecz lub funkcja działała tak, jak ja tego oczekuję. Standardowy użytkownik nie będzie miał z tym problemów. Jedyny problem w przypadku linuksa to to, że nie wszystkie programy półprofesjonalne oraz profesjonalne działają na nim dobrze, jednak mówimy tutaj o typowym użytkowniku (autor sam pisze o takim), więc dla niego te programy będą i tak zbędne.

  Nawiążę też do tej części, która mówi o większej wydajności Windowsa 10 nad jego poprzednikami, popartej 3 grafami z ilością FPS w grach. 5 FPS przy wynikach w granicy 120 oraz poniżej 1 FPS przy wynikach w okolicach ~50. Czy Pan Redaktor naprawdę uważa, że gracz zauważy tę ogromną różnicę rzędu 0,2 FPS? No naprawdę różnica przeogromna. Moje oko nie może się doczekać rozkoszy płynącej z tej dużo większej płynności w grach.

  I na koniec, punkt 3, fragment: "Nawet nie zauważycie, kiedy się przestawicie na odpalanie aplikacji przez klawisz „Windows” i wpisanie kilku pierwszych liter ich nazwy." - No tak, bo ani Windows 7, ani 8, ani 8.1, ani systemy z rodziny Linux nie posiadają takiej opcji... Rzetelność dziennikarską jak w nic.

  60

 • Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

  Ocena komentarza: 13
  "Ze względu na dziennikarską rzetelność dodamy jeszcze, że alternatywą są również darmowe dystrybucje Linuxa, które czasem lepiej, czasem gorzej, naśladują Windows 7 (lub 10). Jednak należy mieć tu na uwadze, że systemy takie nie nadają się do grania, a i w pozostałych zastosowaniach, w rękach typowego użytkownika, niczym też się względem Windows 10 pozytywnie nie wyróżniają (a przy tym potrafią być znacznie bardziej kapryśne przy komunikacji z bardziej egzotycznym sprzętem)."

  Mam pytanie do Pana redaktora, czy dziennikarska rzetelność oznacza nieznajomość tematu, o którym się pisze? Czy może celowe przekazywanie błędnych informacji? Bardzo mnie to ciekawi źródło tych informacji, ponieważ z moich, które pochodzą z własnego doświadczenia, wynika, że na linuksie bez problemu można grać nawet w najnowsze tytuły. Słyszał Pan redaktor o Wine? O Lutrisie? A może chociaż o Steam Proton? Dzięki tym narzędziom można bez problemu grać w przeróżne gry na Steamie jak i innych platformach. Użytkownicy systemów Linux ZA DARMO przygotowują gotowe skrypty instalacyjne, by niedoświadczony użytkownik kliknął jeden przycisk, przeszedł przez instalator i żeby potem wszystko działało poprawnie, czasami nie w 100%, ale jednak poprawnie. Druga sprawa, Linuks niczym pozytywnie się nie wyróżnia względem Windowsa 10? No tak, bo przecież praktycznie 100% kontrola nad systemem, jego aktualizacjami i możliwość ich cofnięcia to jest wada. Tak samo wadą jest domyślnie zablokowane prawa administratora, dzięki czemu żaden syf bez naszej wiedzy nie zostanie zainstalowany w tle. Bo przecież na Windowsie nie ma z tym problemu prawda? Oh, zapomniałem jeszcze o tym, że wadą jest też posiadanie kilku różnych interfejsów graficznych, które pozwalają płynnie działać systemowi nawet na dużo słabszych komputerach, na których Windows 10 ledwo działa. No i na koniec najważniejsza wada większości systemów z rodziny Linux - brak opłaty za licencję. Kto w normalnym kraju chce korzystać z darmowego oprogramowania i to nawet w celach komercyjnych? Chyba tylko głupi.

  Kontynuacja niżej.

  60

 • 2x Epyc 7742 vs 4x Xeon 8180M - AMD rozgromiło konkurencję

  Ocena komentarza: 3
  @człowiek-taboret Ktoś tu chyba nie ogarnia matematyki. :D Zaokrąglając to jest to 25% WIĘCEJ, za 1/4 ceny, czyli ok 125% wydajności za 1/4 ceny. 125 * 4 daje Ci ~500% więcej mocy w zastosowaniu multicore w cenie Intela. Ja nie wiem, gdzie Ty widzisz kilkadziesiąt %.

  31

 • Wygraj wejściówkę na Poznań Game Arena - wyniki

  Ocena komentarza: 1
  Dzięki! Wolne na jutro już wzięte. :D

  20