Systemy operacyjne

5 mln grzywny dla Google za naruszenie patentu

przeczytasz w 2 min.

Google naruszyło związany z Linuxem patent. Według sądu winne jest zapłacić 5 milionów dolarów.

Warto przeczytać:
Windows 8 z Windows App Store?
Windows 8 - interfejs Metro, History Vault...

Sprawa dotyczy sporu pomiędzy jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek IT – Google oraz znacznie mniej znaną spółką Bedrock Technologies o naruszenie patentu związanego z systemem Linux. Według Bedrock, w systemie Android, będącym pod władaniem Google, wykorzystana została opatentowana metoda do przechowywania i wyszukiwania informacji (zobacz patent).

W Teksasie, odbyła się wstępna rozprawa, w której sąd stwierdził, że autentycznie doszło do złamania prawa patentowego i uznał firmę Google winną. Kara, jaka została wyznaczona to odszkodowanie dla Bedrock Technologies w wysokości 5 milionów dolarów amerykańskich. Google nadal może odwołać się od tego wyroku.

Jednak to nie wysokość grzywny odgrywa tu największą rolę, zresztą dla tak ogromnego koncernu, jakim jest Google nie jest to żaden wydatek. Problem leży w fakcie, że to najprawdopodobniej nie jest jedyny linuxowy patent, jaki został wykorzystany przy produkcji systemu Android. Oznacza to, że jeśli wyrok stanie się prawomocny, bardzo możliwe jest, że system ten będzie musiał przejść ogromne modyfikacje.

Co ciekawe, Bedrock Technologies wniosło pozwy nie tylko wobec Google, ale także innych bardzo dużych firm, jak PayPal, AOL, Amazon, MySpace, czy Yahoo!.

Źródło: tomshardware, inf. własna


Polecamy artykuły: 
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędneSamsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią OptimusApple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  "naruszenie patentu związanego z systemem Linux" - kto by pomyślał ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   5 milionów dla gugla to żadne pieniądze...
   • avatar
    xfire25
    0
    i tak to jest z tymi patentami - jak wymyśle kibel co podciera i taki zrobię to dostane pozew bo już jakiś gość minimum 5 lat temu już to opatentował ? to jest co najmniej śmieszne - i jak w ten sposób mówić o konkurencji ... Polacy też opatentowali kamizelki kuloodporne a kto o tym wie ? nikt!
    • avatar
     germo
     0
     Chodzi o serwery stojące na Linuksie, a nie o żadnego Androida. Swoją drogą Red Hat, na którego systemie stoją serwery Google od lat procesuje się z Bedrock i końca nie widać.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No jest dym :dd
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Hmm a czy przypadkiem do linuxa nie można wprowadzać żadnych tego typu patentów? Myślalem że open-source "działa" inaczej...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czyli kolejna menda patentowa - opatentujemy coś oczywistego, poczekamy aż wszyscy to zaczną używać nielegalnie i nagle wysyłamy pozwy a na konto wpada 50 milionów zielonych ;)
        • avatar
         Ezio7
         0
         5 milionów ? Sorry nie mam drobnych xD