Internet

ACTA 2 - Polska mówi „nie” i zaskarża Artykuł 13

przeczytasz w 1 min.

Polski rząd zdecydował się na zaskarżenie ACTA 2 w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Liczy na powrót do rozmów nad kształtem dyrektywy.

Wcześniej w tym roku głosami większości Parlament Europejski przegłosował ACTA 2 – budzącą spore kontrowersje dyrektywę ws. praw autorskich. Polscy reprezentanci w dużej mierze głosowali przeciw, zachęcając do wprowadzenia pewnych poprawek. Nie osiągając wówczas odpowiedniego rezultatu, teraz Polska zdecydowała się na zaskarżenie dyrektywy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polski rząd chce, by Trybunał Sprawiedliwości UE przyjrzał się dokładnie Artykułowi 13. Podziela on zdanie krytyków dyrektywy, jakoby ten punkt stanowił poważne zagrożenie dla wolności w Internecie, a także szerzej – „wolności słowa, idei i kreowania nowych treści”. 

Przede wszystkim – jak tłumaczył w rozmowie z TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański – chodzi o obawy związane z tym, że konieczne może być wprowadzenie narzędzi niewiele różniących się od cenzury prewencyjnej – niezgodnej z polską konstytucją, jak i zasadami przyjętymi przez całą Unię.

Przypomnijmy bowiem, że Artykuł 13 mówi, że to właściciel strony internetowej jest w pełni odpowiedzialny za to, jakie treści publikują jego użytkownicy. Naturalne więc wydaje się, że aby nie ponosić konsekwencji, będzie musiał te materiały w taki lub inny sposób filtrować, a to tworzy olbrzymie pole do nadużyć czy choćby niechcianych błędów. Choć ostatecznie oczywiście ACTA 2 wcale nie musi niczego zmieniać – na razie można na ten temat tylko spekulować.

Aktualnie nie jest jasne, czy jakieś państwa zdecydują się na dołączenie do Polski. Nie wiadomo też, jaka będzie reakcja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na tę skargę.

Źródło: The Inquirer, The Verge, Reuters. Ilustracja: Clker-Free-Vector-Images/Pixabay

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  23
  Brawo! Walczyć z tym rakiem.
  • avatar
   franiux
   9
   TVPis jest najlepszym przykładem jak nasi rządzący są za niezależnymi mediami. Działanie pod publikę aby narobić punktów u młodzieży. A samemu niszczyć radio, telewizję i niezależną prasę.
   Cieszmy się że część mediów należy do firm z USA, bo jakby nie to , to kaczorek już dawno by je walcem przejechał, a tak się boi że mu Trump pogrozi palcem jak to zrobił w sprawie IPN i kaczorek podkulił ogon jak bity pies.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Po tym temacie i jego komentarzach widać dokładnie kto ma w głowie propagandę partyjną a kto potrafi myśleć samodzielnie. Brawo za takie działanie dla rządu!
    • avatar
     Majjkee
     0
     ojj tam... jeb.ać to acta 2... tak samo jak się skakało w 2012/13, kto nie skacze ten za acta hop hop xD
     • avatar
      Konto usunięte
      -10
      [url=https://jumblesolver.online]jumble solver[/url]
      • avatar
       Konto usunięte
       -11
       There are the very nice article follow https://jumblesolver.online and seen the latest game here
       • avatar
        Konto usunięte
        -11
        Play the here multi word jumble solver this is the nice fun