Internet

ACTA: Komisja Europejska jest przeciwko kontrowersyjnej umowie

przeczytasz w 2 min.

Umowa ACTA pogrzebana?

Wiele wskazuje na to, że kontrowersyjna umowa międzynarodowa ACTA niezostanie wprowadzona w życie - tak przynajmniej wynika ze słów komisarza Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej - Neelie Kroes.

acta komisja europejska przeciw - pani neelie kroes agenda cyfrowaACTA to międzynarodowe porozumienie handlowe, którego rzekomym celem jest zwalczanie handlu podrabianymi towarami i eliminacja pojawiającej się fali piractwa internetowego - jednak według przeciwników umowy jest znacznie inaczej, a sama ustawa zagraża wolności i swobodzie Internetu - o czym już niejednokrotnie informowaliśmy na łamach naszego serwisu.

Jeszcze w czasach licznych protestów przeciwko ACTA odbywających się w niemalże każdym państwie Europy i w okresie po podpisaniu tej umowy przez liczne państwa, mimo ogromnej fali krytyki i  pojawiających cię coraz nowszych kontrowersji, i niejasności Komisja Europejska była uznawana za jednego z największych zwolenników ACTA.

Do tej pory wspomniana umowa miała w Komisji charakter priorytetowy i  większość osób opowiadała się za jej przyjęciem, jednak wszystko wskazuje na to, że to już przeszłość.

Pani Neelie Kroes - komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej na odbywającej się Berlinie konferencji dała do zrozumienia, że komisja nie popiera już porozumienia ACTA i jest ono praktycznie martwe. Wyraz temu dają jej słowa -"Internet powinien być otwarty i wolny, ale to nie oznacza, że powinien być niczym jak dziki zachód. Ostatnio obserwowaliśmy jak tysiące ludzi chciało zaprotestować przeciwko zasadom, które postrzegali jako zagrożenie mogące ograniczyć otwartość i innowacyjność w Internecie. Mamy tutaj nowy, mocny polityczny głos. Prawdopodobnie nigdy nie ujrzymy umowy ACTA, tak jak to było z SOPA. Potrzebujemy jednak teraz rozwiązań, czyniących internet miejscem wolności i innowacyjności dopasowanej do wszystkich obywateli. Co może dać nam wolność? Po pierwsze znaczne wzmocnienie ekonomiczne. A wolność może dać zwykłym ludziom innowacyjne narzędzia."

acta komisja przeciw internet wolność

Te słowa jednoznacznie wskazują, że Komisja wyraźnie odwróciła się od projektu ACTA, zauważając to co Kroes mówiła w swoich poprzednich wystąpieniach, czyli, że prawa autorskie nie dostarczą utrzymania artystom i nie można ich wzmagać do granic absurdu, a postawić na nowe modele biznesowe, zapewniające rozwój i nowe spojrzenie.

Świadczy o tym, że Komisja wyraźnie zauważyła negatywne skutki mogące nastąpić po wprowadzeniu ACTA i tym samym zaczęła się liczyć z głosem obywateli, którzy świadomi zagrożenia są gotowi wyjść na ulicę w obronie swoich praw i wolności.

Wszystko wskazuje więc na to, że ACTA jest praktycznie martwe i szanse na wprowadzenie umowy w życie maleją każdego dnia. Jednak dopóki nie dojdzie do formalnych rozstrzygnięć niczego nie możemy być pewni.


Więcej o ACTA:

Źródło: europa.eu, guardian

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  24
  Wprowadzą pod inną nazwą. Przestraszyli się opinii publicznej i muszą dopracować projekt.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Precz z komuną!
   • avatar
    NextGen1987
    5
    No ale Tusk podpisał ACTA u nas nie? Więc prawnie to może ona obowiązywać, to nic, że niby ją zawiesił...
    Heh a pamiętam, jak się upierał, że się nie ugnie przed nikim... Może tak samo będzie z ustawą emerytalną... Nie odpuszczajmy!!! To MY rządzimy tym krajem - obywatele, rząd ma służyć obywatelom a nie słyżyć sobie i swoim portfelom...
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Tylko Donek wie lepiej on ci najmądrzejszy, już nawet swoją wersję przygotował nawet lepszą niż sama ACTA. Cechy państwa totalitarnego mamy w Polsce ale co się dziwić skoro komuchy nie rozliczone i prawo to samo...
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      "Potrzebujemy jednak teraz rozwiązań, czyniących internet miejscem wolności i innowacyjności dopasowanej do wszystkich obywateli."

      Idea dopasowywania do wszystkich jest denna. Ptaki mogą latać, myszy nie, więc zrezygnujmy z grawitacji! Matematyka jest za trudna? Ograniczmy wymagania maturalne! ... itd.

      Ludzie powinni znać kierunek. Matura powinna być wyzwaniem, aby każdy mógł pokazać na co go stać. Grawitacja nie zniknie im usilniej będziemy tego pragnąć. Trzeba wyznaczyć kierunek, aby człowiek dokładając starań widział swój postęp i był z niego zadowolony. A internet? Moja babcia dołożyła starań i teraz już się orientuje. Trzeba zmierzyć się z problemem, nie usuwać problem, dla tych którzy nie chcą dołożyć starań.

      Internet powinien być wolny, mimo że ta wolność może sprawiać jednym radość innym ból. Wolność powinna być wyzwaniem, aby każdy mógł kształtować ją na własny rachunek. Co to za wolność, gdy każdy ma ją z góry ustaloną i ograniczoną, aby pasowała do wszystkich?
      • avatar
       michael85
       4
       Nie traćcie z pola widzenia działań rządu. Nadal jest wiele rządowych karygodnych pomysłów rodem z ZSRR.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Przecież KE od 2006 roku pertraktowała nad tą umową a teraz jest przeciwko hahaha. Oni naprawdę ludzi mają za debili.
        • avatar
         mutissj
         2
         chcą nas kontrolować
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          te całe ACTA to wielka pomyłka
          • avatar
           aquadigger
           2
           ACTA SRAKTA
           cały czas próbują przepchać coś by ocenzurować internet -_-
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            Unia Europejska sama padnie po prostu sami się zlikwidują i upadną pod ciężarem swoich własnych idiotyzmów.
            Przecież życie jest jakie jest i nie można nazywać ślimaka rybą, nie można mówić, że posiadanie dziecka mężczyzny z mężczyzną jest normalne, kobieta nigdy nie będzie taka jak mężczyzna i narody też nie są równe bo jedni są bardziej pracowici i zorganizowani a inny to zwykłe lenie.

            Unia to projekt utopijny i zakończony (można już to stwierdzić) niepowodzeniem to utopia "Szklanych domów" w wymiarze całej Europy. Do roku 2020 unia będzie historią.
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Ehhh jak by chcieli was kontrolować to już by to robili i nawet byście nie zauważyli (albo juz nie zauważacie). A takie akcje są specjalnie publikowane żebyśmy czuli że cos znaczymy,możemy itd. I że bronimy swojej wolności :)
             • avatar
              dawidex999
              1
              To się szybko obudzili...
              • avatar
               ICE1979
               1
               Wlasnie chodzi o to zeby zapamietac doladnie kto promowal takie "porozumienia"(znaczy bral w lape) jezeli chodzi np o polskich politykow, i przypominac to caly czas, przed kazdymi wyborami. Najgorsze jest zapominanie uczynkow poszczegolnych politykow. Oni sa bezkarni bo wiedza ze kolejny raz ludzie tez ich wybiora do koryta.
               • avatar
                Konto usunięte
                -2
                mumia europejska lubi węszyć spiski, a pecetowcy zacierają ręce na samą myśl, że będą mogli ściągać swoje ulubione gierki za friko.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Może Filesonik wróci :D Kiedyś to były czasy ...
                 • avatar
                  gambiter
                  0
                  nareszcie bubel legislacyjny upadł i kopią go!!! acta szit, powinni to wydrukować na papierze toaletowym...