Oprogramowanie

AMD: czy w sterownikach Catalyst 12.7 zabraknie obsługi kart HD 2000, HD 3000 i HD 4000?

przeczytasz w 2 min.

Zamiast jednego kilka pakietów

Redaktorzy serwisu Phoronix twierdzą, że dotarli do informacji świadczących o porzuceniu obsługi starszych generacji kart graficznych AMD Radeon w nowych wersjach sterowników Catalyst.

amd może porzucić obsługę kart hd 2000 hd 3000 hd 4000 od catalyst 12.7 amd radeon hd logoKoncern nie wydał oświadczenia w tej sprawie, więc póki co powinniśmy podchodzić do sprawy z lekkim dystansem. Informacje jakimi dysponuje Phoronix docelowo wskazują na porzucenie obsługi kart graficznych starszych niż Evergreen, bądź jak ktoś woli Radeon HD 5000. Miałoby się to odnosić więc do modeli z serii HD 2000, HD 3000 i HD 4000.

Obsługa wspominanych kart miałaby wypaść z głównego grafiku już w przypadku sterowników Catalyst 12.7, a wiec ostatnia odsłona przeznaczona dla wielu kart oznaczona powinna być numerem 12.6.

Wspomniałem o głównym grafiku, bowiem najprawdopodobniej firma AMD kontynuowałaby wydawanie raz na jakiś czas pakietu Catalyst zawierającego krytyczne poprawki i konieczne optymalizacje dla kart graficznych nieobsługujących interfejsu programowania DirectX 11.

radeon hd różne karty modele wygląd

Z podobnego systemu obecnie korzysta NVIDIA, która rozwija kilka pakietów, w tym wydając niezbędne aktualizacje w osobnych binarkach dla starszych kart. Taki zabieg miałby pozwolić AMD na lepsze dopracowanie driverów, szybsze wydawanie poprawek, a także na znaczące zmniejszenie rozmiarów instalek.

amd radeon catalyst green logo

Phoronix wskazuje jednak, że pierwsze informacje jakie do nich docierały dotyczyły, jak przystało na serwis skupiony na Linuksie, właśnie tych systemów operacyjnych. Niefortunnie złożyło się jednak tak, że od dłuższego czasu AMD konsolidowało projekty wydawnicze zarówno dla Windows jak i Linux. W przeszłości jeżeli jakiś układ graficzny tracił obsługę w najnowszej linii rozwojowej sterowników w Linuksie, tracił ją również i w systemie Windows.

amd catalyst 11.3 linux ubuntu wygląd specyfikacja ati radeon hd 4770

O ile w przypadku Linuksa użytkownicy wspomnianych kart będą mogli pozostać na własnościowych sterownikach Catalyst 12.6 i oczekiwać raz na jakiś czas na krytyczne aktualizacje albo skorzystać z otwartych (open source) sterowników, to już posiadacze Windows będą mieli do dyspozycji jedynie tą pierwszą opcję.

amd radeon hd wydajność doom 3 linux zamknięte sterowniki własnościowe catalyst 12.3 sterowniki otwarte open source wolne ubuntu
W Linuksie do dyspozycji mamy otwarte sterowniki graficzne, ale ich wydajność nie zachwyca

Podkreślamy natomiast, że jest to wciąż nieoficjalna wiadomość, która nie doczekała się jeszcze komentarza ze strony AMD. Do tego czasu powinniśmy traktować ją jako plotki bądź przypuszczenia.


Więcej o AMD:

Źródło: Phoronix, TechPowerUP

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Póki co to jest jedynie plotka...
  • avatar
   Abgan
   1
   Panowie, ile macie przyrostu wydajności na kartach serii HD 4000 między wersjami catalystów 12.1 a 12.6? Kilka procent? No i pewnie więcej nie będzie.
   Poprawki błędów (wg tej plotki) mają i tak być, a cyzelowanie wydajności o pół procent na kilkuletniej karcie mija się z celem. Jak ktoś chce większej wydajności to albo niech zmniejszy detale, albo kupi nową kartę.

   W moim kompie siedzi HD 4850 i nie oszukuję się, że jak wgram nowe sterowniki, to nagle karta ruszy z kopyta i pokaże pazur. Co najwyżej wiatrak na karcie mi się zakrztusi kurzem ze śmiechu.

   Mnie napinki - na rynku jest już seria HD 7000 i już jest po obniżkach cen. HD 4850 jest dla Ciebie za słabe? Spójrz prawdzie w oczy - to jest stara karta. Chcesz lepszej wydajności to kup nową.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no ale tak czy siak... jaki procent ludzi posiadających HD2000, HD3000, i HD4000 aktualizuje sterowniki do tych kart?

    Jeszcze ewentualnie powiedziałbym HD4000, bo jak by nie było miałem jeszcze nie dawno komputer z taką kartą i nawet laptopy (nie wiem czy mobilne też w to wejdą)
    • avatar
     fallen
     0
     Co za bzdet. Mam HD4770 i karta w zupełności wystarcza do gry w np. Crysis 2, ME3 czy najnowsze CoDy w FullHD przy 80% detali (na C2D E8400) przy całkowitej płynności z zerową ilością przycięć animacji. Jeśli to zrobią, zmienię kartę, ale na pewno nie kupię AMD tylko wrócę do Nvidii...
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      A po co instalować nowe sterowniki? To co mieli poprawić i zwiększyć w starych kartach, to już dawno to zrobili:) Już nic więcej z nich nie wycisną ;) Bardzo mało gram, ale wszystko co instalowałem bez problemu śmigało, nie było nigdy błędów - wiec jakie krytyczne poprawki? Czego? Kiedy wszystko z marszu działa:) Może o te 2procesorowe karty chodzio;)
      Poza tym, do starych kart nadal będą wydawane sterowniki, ale raz na jakiś czas i nie będą zawarte w tym podstawowym pakiecie. Trzeba będzie samemu ze strony pobrać do danej karty - tak gdzieś czytałem:)
      Ja uważam, że to bardzo dobre i rozsądne posunięcie.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       W 3870 już od dawna takie aktualizacje nic nie wnoszą, bo poprawki właściwie dotyczą już tylko serii 5000 i nowszych. Także nawet całkowity brak wsparcia dla tych kart nie będzie problemem. Poza tym, kto poza mną używa jeszcze serii 3000 do grania? :D
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Już ich zaczyna brakować,od nowego roku,bo na 990fx wszystkie stery kuleją,nie mówiąc o zwiechach sterownika ekranu.
        • avatar
         magutowski
         -6
         Już myślałem że chodzi o integry Intela ;)
         • avatar
          KOXsu
          -17
          Drodzy fani Radeonów, AMD ma wasz gdzieś. Ilu z was ma HD4850/70? Sami sobie wybraliście swój los.
          Nvidia wspiera serie 6xxx która ma już 8lat

          Dla minus ujących wiedzcie że zminusowane komentarze czyta się częściej niż te pozostawione bez oceny:)