Procesory

AMD już pracuje nad procesorami Epyc 2 - 64 rdzenie, 128 wątków i kontroler PCIe 4.0?

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze, nieoficjalne przecieki wskazują na konkretną modernizację układów. Czy rzeczywiście

Nie tak dawno zadebiutowały procesory AMD Epyc, które zrobiły spore zamieszanie na rynku serwerów. Wygląda jednak na to, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i już pracuje nad ich następcami. Czego możemy się spodziewać?

Serwis Canard PC, znany z wcześniejszych (mniej lub bardziej wiarygodnych) przecieków o układach AMD, opublikował wstępną specyfikację serwerowych jednostek. Nowe modele podobno zostaną wyposażone nawet w 64 rdzenie/128 wątków. Według informacji AMD, już na bazie architektury Zen 2 w 7 nm.

To jednak nie koniec rewelacji, bo producent podobno planuje zwiększyć pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu - z 64 do 256 MB oraz przyspieszyć kontroler pamięci - z 2666 do 3200 MHz (nadal będziemy mieli do czynienia z 8-kanałowym kontrolerem DDR4). Oprócz tego zostanie tutaj zintegrowany kontroler z 128 liniami już w standardzie PCI-Express 4.0.

AMD Epyc
Kolejna generacja serwerowych procesorów ma bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wykonana w 7nm procesie technologicznym

Ujawnione informacje to niepotwierdzone plotki, więc sugerowalibyśmy traktować je z ograniczonym zaufaniem. Jeżeli jednak informacje te potwierdziłyby się, moglibyśmy oczekiwać sporego wzrostu wydajności i jeszcze mocniejszej ofensywy „czerwonych”. Cóż, może pozwoliłoby to odwrócić proporcję na rynku serwerów?

Źródło: Canard PC, Hot Hardware

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  7
  No i dobrze, konkurencji nigdy za wiele. Za razem jak w Epyc upchają więcej jajek to i w Ryzen 2 i ThreadReaper 2 więcej wejdzie :)
  • avatar
   supervisor
   6
   Jeśli mają być 64rdzeniowe EPYC, to logicznie do tego podchodząc będą w planie 16 rdzeniowe Ryzeny i 32 rdzeniowe threadrippery. (EPYC to 4x8rdzeniowe chipy Ryzena, co oznacza że każdy chip Ryzena 2 będzie miał 16 rdzeni).

   AMD ostro idzie w podnoszenie liczby rdzeni.
   • avatar
    kokosnh
    3
    no to będzie ciekawie, intel nie będzie chciał zostać z tyłu, więc może zwykli konsumenci też szybko dostaną PCI-e 4.0, kilkanaście MB L3 i wypaśmy kontroler pamięci.
    • avatar
     mjwhite
     0
     Przy zachowaniu TDP na poziomie 180W to nie realne, ale na innych portalach są przecieki że TDP wzrośnie do 225-240W, wtedy to możliwe.
     • avatar
      kitamo
      0
      Bedzie wielkosci kartki A4 i pewnie chłodnica od fiata się przyda :)
      • avatar
       cacodemon
       0
       wincyj rdzyniuf
       • avatar
        atari800xe
        0
        Najlepszym wyjściem będzie dążenie do tego aby 1 proces był obsługiwany przez 1 rdzeń:)
        • avatar
         Himoto
         -1
         Jeśli w ślad za zwiększeniem ilości rdzeni pójdzie także zauważalne zwiększenie wydajności na pojedynczy rdzeń, to może być ciekawa oferta :).

         Ogólnie Epyc na Zen 1 okazały ciekawą ofertą gdyż oferowana wydajność była dużo wyższą niż we wcześniejszych Opteronach. Niestety ciężko było znaleźć konkretne zastosowanie dla nich, bo Intel ma w ofercie tyle modeli że zawsze w czymś przebijał Epycki, więc produkt AMD nie miał jednej kategorii gdzie by zajął absolutne TOP1. Zresztą AMD dopiero wraca na rynek serwerowy po wcześniejszym śladowym istnieniu na tym że rynku.
         • avatar
          Warmonger
          -1
          Pisałem, że wymiar technologiczny 7 nm oznacza 4x więcej tranzystorów i ten news zdaje się to potwierdzać o.O.

          Mimo to, nie potrzebuję już więcej rdzeni, tylko większej wydajności w pojedynczym wątku... to zawsze pozostanie pewnym ograniczeniem.
          • avatar
           Gatts-25
           -2
           Ta wiadomość jak w końcu stanie się oficjalną będzie na INTELA jak sól na ślimaki.
           Przecież taki moloch jakim jest INTEL nie jest w stanie odpowiedzieć niczym ze swojego arsenału.
           EPYC 2 ze 128wątkami to będzie główna zasługa GLOBAL FOUNDRIES ,który pewnie nie długo ujawni ,że udało mu się jeszcze bardziej dopracować ich 7nm LP więc RED TEAM na tym skorzysta.
           Bardzo ciekawi Mnie czy INTEL jest w stanie porzucić swoje fabryki by CPU produkować na przykład w TSMC lub nawet także w GLOBALU.
           Najbardziej szybkie dwa lata Nam się szykują ze sporymi skokami wydajności na Watt a wszystko co do tej pory się pojawiło okaże się przestarzałe.
           • avatar
            darioz
            -9
            Każdy 4 rdzeniowy Intel i tak będzie wydajniejszy od nawet 128 rdzeniowego AMD!!!
            • avatar
             Hakuren
             0
             IMHO wdrażanie przez AMD PCIe 4.0 to trochę na wyrost (nawet przez pryzmat specyfiki rynku serwerowego gdzie pasma nigdy dość). Wiadomo od dawna, że specyfikacja 4.0 "zagości" na świetle dziennym kilka miesięcy do roku. Od 2019 ma "z grubej rury" wejść 5.0 więc z czysto praktycznego punktu widzenia to nie ma wielkiego sensu. Nawet PCI-SIG przyznało, że wersja 4 to tylko etap przejściowy.

             Wątpię aby producenci przemysłowych AIC hurtem rzucili się na 4.0 wiedząc, że za max 12 miesięcy wszyscy będą chcieli już 5.0.

             Patrząc sam z punktu widzenia TR, fajna sprawa. Jeśli tylko skoncentrują się na polepszeniu wydajności IPC plus powiększą cache na każdym poziomie to będzie pięknie nawet z nominalnie niższym zegarem.
             • avatar
              lasq09
              0
              wincyj rdzeniuf !!!
              • avatar
               htm72
               0
               Jest płyta na dwa procesory Asusa i to są prawdziwe dwa rdzenie .Te teraz to ściema marketingowa (to są programy )
               Kochane ziomki D