Procesory

AMD szykuje petardę do laptopów – to odpowiedź na tajny plan Intela

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że AMD odpuściło rynek laptopów? Nic bardziej mylnego! Producent przygotowuje nową generację mobilnych procesorów, która może odmienić rynek gamingowych laptopów oraz mobilnych stacji roboczych.

Pamiętacie przecieki o procesorach AMD Ryzen 7000 o nazwie kodowej Raphael? To wyjątkowo ciekawie zapowiadający się sprzęt - nowa generacja układów ma wprowadzić architekturę Zen 4, a także obsługę pamięci DDR5 i zintegrowany układ graficzny z generacji Navi 2.

AMD przygotowuje 16-rdzeniowe procesory do laptopów

Początkowo podejrzewano, że procesory AMD Raphael pojawią się tylko w wersji dla komputerów stacjonarnych (pod gniazdo AM5). Wygląda jednak na to, że jednostki mogą pojawić się także w laptopach.

Użytkownik niceming opublikował na Twitterze enigmatyczny post, w którym sugeruje pojawienie się 16-rdzeniowych procesorów do laptopów (miałyby to być jednostki bazujące na architekturze Zen 4).

Informacje te potwierdził inny inny użytkownik, który słynie z przecieków na temat nadchodzącego sprzętu. Według leakstera o pseudonimie Greymon55, miałyby to być jednostki o nazwie kodowej Raphael-H (i podobno będą to zupełnie inne konstrukcje niż zapowiadane modele Phoenix-H).

Procesory Raphael zapewne pojawią się w przyszłym roku. Czekamy zatem na więcej szczegółów na temat specyfikacji jednostek.

16-rdzeniowe procesory AMD to odpowiedź na tajny plan Intela

Plany wydania nowych procesorów do laptopów mogą być pewnym zaskoczeniem (szczególnie, że obecnie Intel i AMD oferują tutaj maksymalnie 8-rdzeniowe jednostki). Wygląda jednak na to, że przyszły rok przyniesie małą rewolucję i obydwaj producenci planują podnieść poprzeczkę w mobilnym segmencie.

Plany wydawnicze procesorów Intel Alder Lake do laptopów
Plany wydawnicze procesorów Intel Alder Lake do laptopów

Wiemy, że Intel ma w planach modele Alder Lake-S w wersji BGA, które trafią zaoferują hybrydowe połączenie 16 rdzeni (8 rdzeni P-Core i 8 rdzeni E-Core). W takiej sytuacji AMD musi odpowiedzieć 16-rdzeniowymi jednostkami swojej produkcji.

Oczywiście mówimy o specyficznym segmencie laptopów. Nowe, wydajniejsze układy miałyby trafić głównie do mobilnych stacji roboczych, które mogłyby się stać alternatywą dla desktopów (gdzie już od pewnego czasu są dostępne 16-rdzeniowe CPU). Oczywiście ciężką, prądożerną i gorącą alternatywą. O lekkim, kompaktowym sprzęcie raczej możecie zapomnieć.

Źródło: Twitter @ niceming, Twitter @ Greymon55, VideoCardz

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  13
  runek mobilnych stacji roboczych chyba nigdy nie miał wcześniej tak dobrze, te 16 rdzeniowe potfforki zamiotą pewnie 90% stacjonarek.
  • avatar
   DeviLevi
   5
   "Oczywiście ciężką, prądożerną i gorącą alternatywą. O lekkim, kompaktowym sprzęcie raczej możecie zapomnieć."

   Niekoniecznie, bo właściwie dobierając zegary i napięcia ten sprzęt nie musi być aż taki prądożerny, tylko najbardziej odbije się to wtedy na gamingu i zadaniach wykonywanych na jednym rdzeniu.
   • avatar
    zack24
    2
    Ale w sumie nic w tym złego, jeśli tylko nie będzie grzać jak piece marshall'a w latach 80tych, to dawać mi tu takie cudeńko do laptoka!
    • avatar
     piomiq
     1
     > Myśleliście, że AMD odpuściło rynek laptopów?
     Niby dlaczego tak mielibyśmy myśleć. Przecież dostępnych jest nawet trochę gejmingowych modeli laptopów z Ryzenami, np jeden z tańszych. Lenovo Legion 5
     • avatar
      Endriu
      -9
      Po tym co pokazało dziś Apple, to mogą sobie szykować xD
      • avatar
       musslik
       0
       Wszyscy producenci sprzętu to sobie odpuścili obecnie rynek konsumencki bo podaż nie nadąża za popytam a marże tu są niższe niż gdzie indziej ;)
       • avatar
        Roman1892
        0
        Mój laptop rozpłacze się, jak AMD wprowadzi potwora do laptopów.
        • avatar
         Gnom_Z_Piany2
         0
         to jest pokazówka w walce z intelem. pamiętajmy że mamy do czynienia z laptopami, które mają bardzo ograniczone możliwości pozbywania się żaru.