Procesory

AMD Ryzen 3000 - próbka inżynieryjna procesora Zen 2 już trafiła do RTG

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze zapowiedzi nowych jednostek wyglądają bardzo obiecująco. Producent musi jednak dopracować działanie konstrukcji - ma na to czas do przyszłego roku.

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 2-ej generacji, a producent już pracuje nad kolejnymi jednostkami Ryzen 3-ej generacji. Producent skończył projektowanie układów, a pierwsze próbki podobno już trafiły do testerów.

Kolejna generacja procesorów ma bazować na architekturze Zen 2 i będzie produkowana w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Możemy zatem oczekiwać wyższej wydajności i niższego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jeden z użytkowników serwisu HardOCP dotarł do informacji, jakoby zespół Radeon Technologies Group już dysponował próbką inżynieryjną takiego procesora – ma on oferować 8 rdzeni/16 wątków przy taktowaniu 4,0 GHz i 4,5 GHz w trybie Boost. Układ pracuje na inżynieryjnej płycie głównej i ma oferować wydajność zbliżoną do modelu Core i7-8700K. Niestety, na obecną chwilę podobno występują poważne problemy ze stabilnością działania CPU.

AMD Zen - plany wydawnicze

Kiedy powinniśmy się spodziewać premiery 3. generacji procesorów Ryzen? Wszystko na to wskazuje, że poczekamy na nie do przyszłego roku. Co istotne, nowe jednostki zachowają kompatybilność z obecnymi płytami głównymi z gniazdem AM4.

Źródło: HardOCP

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  alexplo
  4
  Wydajność zbliżoną do i7-8700k to ma już ryzen 2700x. Nowy ryzen to wczesna próbka inżynierska, wydajność to czyste spekulacje, zwłaszcza na tak wczesnym etapie. A niestabilny jest podobno do tego stopnia, że do niektórych testów trzeba podchodzić wielokrotnie, bo nie jest w stanie ich ukończyć. Wersja która trafi do sprzedaży powinna mieć wyższe taktowania, i próbka 8 rdzeniowa to prawdopodobnie średnia półka najnowszych Ryzenow, topowe modele powinny mieć więcej rdzeni.
  • avatar
   szpak333
   2
   Brawo
   • avatar
    Koyotek
    2
    Ciekawa informacja, jeżeli się potwierdzi to może wreszcie skończy się płacz o fps bo na dzień dzisiejszy argument intel jest lepszy w grach wiec jest lepszy już mnie irytuje.
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Coś mi tu nie gra. Dlaczego ten Zen 2 jest 8C. Powinno być 12C lub 16C. No chyba, że to CPU z jednym CCX?
     • avatar
      Silverstar
      1
      Wydajność i7-8700K to osiąga mój Ryzen 1600X przy 4.0Ghz a nawet ciut więcej tak więc zapewne chodzi tu o wydajność jednego wątka...
      • avatar
       n4zgul
       -1
       Ile linii Pcie mają Ryzeny ?
       • avatar
        tazik21
        -6
        "...ma oferować wydajność zbliżoną do modelu Core i7-8700K."

        ta cześć zdania jest manipulacją?
        • avatar
         gormar
         0
         No ciekawe, czy te problemy ze stabilnością nie wynikają z braku opanowania nowego procesu w zupełnie innej fabryce (TSCM). Nie bez powodu tworząc nowe GPU najpierw wytwarza się go w "starym" procesie. Tak samo jest w filozofii Tick-Tock Intela.
         • avatar
          Warmonger
          0
          Brałbym (: