Systemy operacyjne

Android 14 ze zmianą dotyczącą baterii. Niektórzy zobaczą nowy komunikat

przeczytasz w 2 min.

Wśród nowości wprowadzanych przez system Android 14 ma pojawić się nowy komunikat mówiący o bardzo niskim poziomie naładowania baterii. To mała, ale wbrew pozorom istotna zmiana.

Android 14 ostrzeże o krytycznym poziomie baterii

Użytkownicy smartfonów z systemem Android dobrze znają powiadomienia dotyczące kondycji baterii. Ostatnio producent trzymał się założenia z dwoma rożnymi komunikatami pojawiającymi się po spadku poziomu naładowania baterii do 20 proc. oraz do 10 proc. Teraz uznał, że można coś w tej kwestii zmienić.

Testujący najnowszą wersję tego systemu zauważyli, że pojawia się niespotkane wcześniej ostrzeżenie o pozostałych 2 proc. na „liczniku” baterii. Redakcja androidpolice otrzymała screen potwierdzający omawianą zmianę od jednego ze swoich czytelników biorących udział w testach.

Android 14

Lepiej nie rozładowywać baterii do zera

Niektórzy użytkownicy smartfonów miewają dylematy dotyczące nie tylko doboru ładowarki, ale też dbania o baterię. Jedna z uwag producentów jest jednak taka, że pełne rozładowanie akumulatora w telefonie nie jest wskazane.

Nowe powiadomienie może przed tym ochronić znacznie skuteczniej niż te stosowane obecnie. Otrzymując powiadomienie przy 20 proc. czy nawet 10 proc. wiele osób nie decyduje się na szybkie poszukiwanie ładowarki zakładając, że ma na to jeszcze czas. Wystarczy jednak zająć się czymś innym lub uruchomić bardziej łakomą na zasoby sprzętowe aplikację i okazuje się, że zwlekanie było błędem, a telefon się wyłączył. W przypadku 2 proc. sprawa wygląda inaczej, to już poziom krytyczny nie pozwalający na nic więcej niż np. wysłanie ostatnich wiadomości tekstowych. W przypadku takiego komunikatu większość osób powinna od razu poszukać źródła zasilania i zapobiec całkowitemu rozładowaniu baterii.

Kiedy premiera Android 14?

Aktualnie Android 14 znajduje się w fazie Developer Preview. Przed producentem i wybranymi użytkownikami jeszcze kilka miesięcy testów. Premiera finalnej wersji systemu odbędzie się, tradycyjnie dla Google, jesienią. W pierwszej kolejności aktualizacji mogą spodziewać się posiadacze smartfonów należących do rodziny Google Pixel.

Źródło: androidpolice

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  3
  Gdyby poziom baterii był pokazywany wiarygodnie to poziom 2% wystarczałby na jakieś pół h pracy.
  • avatar
   piotr.potulski
   2
   Wolałbym mieć możliwość ustawienia gdzieś "ładuj tylko do 80%" Bateria najbardziej obrywa przy pełnych cyklach. W ciągu dnia, mam dostęp do jakiejś ładowarki właściwie w każdej chwili, podłączam kabelek w samochodzie itd. W typowych warunkach, spokojnie wystarczyłoby mi poruszanie się w zakresie 20%-80%
   • avatar
    pAwEx
    1
    To bardziej android 13.1
    • avatar
     MokryN
     -1
     A po co ma użytkownik o tym myśleć? Producent telefonu może by tak ta funkcje wbudował? Jestem na 100% przekony ze tak już jest. Dlaczego ładowanie zwalnia i użytkownik nie musi ręcznie tego regulować? Jest to wbudowane. To jakby pisać o tym że będzie komunikat: odłącz telefon od ładowarki za 5 minut bo naładuje się do 115%.
     • avatar
      Hasta-la-vista-baby
      -1
      Z numerku na numerek Andek jest coraz zamulającym i roszczeniowym systemem, który ma bardzo wielka ochotę na RAM i ROM, pamiętacie jeszcze 7 lub 8, 3GB RAMu wystarczało spokojnie do pracy i zabawy, a dziś przy 12/13 3GB to żenada, no i jeszcze dochodzą zasobożerne nakładki niektórych producentów.