Komputery

Nowy Apple iMac 21,5" z wymienialnym procesorem i pamięcią RAM

przeczytasz w 1 min.

W poprzedniej wersji komputera wszystkie elementy wlutowano na płytę główną, co uniemożliwiało wymianę lub modernizację podzespołów.

Na początku tygodnia firma Apple zaprezentowała odświeżone wersje komputerów iMac, w których zastosowane nowsze i wydajniejsze podzespoły. To jednak nie koniec zmian, bo 21,5-calowe modele różnią się też budową - producent powrócił do wymienialnego procesora i pamięci RAM.

Zastosowanie nowej konstrukcji potwierdzili redaktorzy z serwisu iFixit, który słyną z rozbierania sprzętu, dobierania się do wszystkich komponentów i wystawiania ocen pod kątem tego, jak ciężko jest przeprowadzić ewentualne naprawy. W ręce redaktorów wpadł 21,5-calowy iMac 2017 w wersji z ekranem Retina 4K.

Apple iMac 2017  Apple iMac 2017

W środku znalazła się płyta główna z podstawką Intel LGA 1151 oraz dwa banki pamięci DDR4 SO-DIMM (fabrycznie zainstalowano tutaj układ Core i5-7400 oraz dwa moduły SK Hynix 4 GB DDR4-2400). Oprócz tego na laminacie na stałe wlutowano chipset Intel Z170, a także układ graficzny AMD Radeon Pro 555 i 2 GB pamięci GDDR5 128-bit.

Apple iMac 2017

Niestety, sama wymiana komponentów nie jest tak prosta jakby mogło się to wydawać, bowiem konieczne jest zdemontowanie ekranu i wyjęcie całej płyty głównej. Redaktorzy iFixit przyznali tutaj zaledwie 3 na 10 punktów (chociaż nie było tak tragicznie, bo poprzednia konstrukcja otrzymała zaledwie 2 punkty). Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do strony iFixit.

Źródło: iFixit

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  6
  w końcu jakiś postęp
  • avatar
   sambaverde
   3
   Intel skleił CPU z IHS. Apple poszło krok dalej... skleiło cały komputer :D
   • avatar
    killerek132
    1
    Gdzie pogromca ja się pytam ?! :D
    • avatar
     BluePandoraBox
     0
     jakby zaczęli skręcać obudowy i przestali je kleić to dopiero byłby postęp i to jaki, ale czy wpadną na to rozwiązanie? wątpię
     choć jakiś plus jest ... dla serwisantów ;)
     • avatar
      Pogromca blacharni Pro
      0
      I z czym teraz wyjedziecie blacharze? Hm? Nie mozna upgradowac i modernizowac komputerow Appla? Gul juz wam skacze?