• benchmark.pl
 • Foto
 • Smartfony iPhone zyskają możliwość fotografowania w RAWach dzięki iOS 10
Foto

Smartfony iPhone zyskają możliwość fotografowania w RAWach dzięki iOS 10

przeczytasz w 1 min.

Fotografowanie w formacie RAW to dziś obowiązkowa cecha topowego foto-smartfona. iPhone dotychczas tego nie potrafił, ale iOS 10 wszystko zmieni

Wśród wielu nowości, które pojawią się w raz z systemem iOS 10, jedna powinna szczególnie zainteresować osoby fotografujące smartfonami. Otóż deweloperzy aplikacji zyskają prawdopodobnie dostęp do strumienia danych RAW z wbudowanego aparatu cyfrowego. Apple oficjalnie o tym nie wspomina, ale zdjęcia z konferencji WWDC sugerują, że to prawda.

Jeśli RAW editing jest tym o czym myślimy, to…

…oznacza to ni mniej ni więcej, a tylko tyle, że smartfony iPhone w końcu będą mogły wykonywać zdjęcia w formacie RAW (w praktyce prawdopodobnie DNG), a także edytować tak zapisane materiały. Dla przeciętnego pstrykacza to może nie jest pasjonująca wiadomość, ale gdy chcemy wyciągnąć ostatnie soki ze smartfonowej kamery, RAW może wiele znaczyć.

Apple dotychczas pokazywało, że jego smartfony należą do czołówki pod względem jakości zdjęć, format RAW może sprawy tylko poprawić. To dobrze, bo konkurencja spod znaku Androida i Okienek już od dawna oferuje zapis w formacie RAW w najlepszych fotosmartfonach.

Jeśli wcześniej słyszeliście o tym jakoby iPhone zapisywał zdjęcia jako RAW, to prawdopodobnie była mowa o niekompresowaniu danych zapisywanych w JPEGach lub generowaniu plików TIFF. A to istotna różnica.

Źródło: Apple

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xue9999
  6
  Edycja zdjęć RAW zaimportowanych z aparatu, gdy nie mamy dostępu do komputera

  Nie chcę być złośliwy, ale to rażąca dezinformacja, lepiej usuńcie tego newsa albo chociaż przeredagujcie na spekulacje i dodajcie do tytułu znak zapytania...
  • avatar
   vinnere
   -1
   ahhh ten apple, norma w komórkach od 3 lat - news w dziale marketingu Apple....
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    i do tego telefon z 16GB pamięci :)
    • avatar
     Marucins
     0
     Zobaczymy co z tego wyniknie :)