Płyty główne

Płyty ASUS X470 bez obsługi procesorów Ryzen 5000? Sprawdzamy jak jest w rzeczywistości

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

W branżowych mediach zawrzało - użytkownicy płyt głównych ASUS X470 nie będą mogli korzystać z nowych procesorów AMD. Postanowiliśmy sprawdzić te informacje u samego producenta.

Jakiś czas temu pisaliśmy o kompatybilności procesorów AMD Ryzen 5000 z płytami głównymi AMD AM4. Wracamy jednak do tematu, bo ostatnio pojawiły się plotki, jakoby firma ASUS zrezygnowała z obsługi nowych procesorów na starszych konstrukcjach. Jak jest w rzeczywistości?

ASUS – które płyty główne będą obsługiwać procesory AMD Ryzen 5000?

Zgodnie z zapowiedziami, producent udostępnił na stronie nowe BIOS-y dla płyt głównych A520, B550 i X570, które wprowadzają obsługę procesorów Ryzen 5000 (póki co są to wersje z mikrokodem AGESA 1.0.8.0, który zapewnia tylko wstępne wsparcie).

ASUS X470

Jeden z użytkowników serwisu Reddit orzymał od producenta informację wskazującą, że płyta główna ASUS ROG Crosshair VII Hero (X470) nie będzie obsługiwać procesora Ryzen 9 5900X

Jak to wygląda w przypadku starszych płyt głównych B450 i X470? W sieci pojawiły się plotki o braku wsparcia na modelach X470. Jak jest w rzeczywistości? Dopytaliśmy o to producenta – otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

ASUS postąpi zgodnie z decyzją AMD: testowe wersje BIOS-ów dla płyt głównych z serii 400 będą gotowe od stycznia 2021 roku - wszystkie płyty główne ASUS X470, B450 i B450 II dostępne na rynku będą kompatybilne po aktualizacji BIOS-u. Gdy lub jeśli AMD przekaże nam wymaganą aktualizację AGESA, ASUS będzie postępować zgodnie z planem wsparcia AMD, aby udostępnić nowe BIOS-y.

ASUS ROG Crosshair VII Hero

Wychodzi więc na to, że starsze płyty główne B450 i X470 też otrzymają wsparcie dla nowych procesorów (o ile AMD udostępni producentowi stosowny mikrokod). Można zatem przyjąć, że plotki krążące w sieci są nieprawdziwe, a posiadacze starszych konstrukcji będą mogli zmodernizować sprzęt o nowe CPU.

Źródło: Reddit, ASUS, inf. własna

Zobacz więcej o procesorach AMD Ryzen 5000:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eternal1
  Czyli przez jeden kwartał wsparcie dla Ryzen 5000 będą miały jedynie najnowsze płyty serii 500, zaś po trzech miesiącach wsparcie otrzymają również płyty serii 400. Wygląda to na rozsądny kompromis zawarty na linii AMD-producenci płyt głównych. Producenci sprzedają nowe płyty i to w najważniejszym okresie świątecznym, a użytkownicy płyt 400 i tak otrzymają wsparcie. Mnie to pasuje.

  Kto chce mieć wszystko na premierę "na już", ten kupuje po cenach premierowych i w komplecie z nowymi mobasami.
  Mnie się nigdzie nie spieszy, standardowo zaczekam aż opadną emocje, ceny procesorów się unormują a mój B450 dostanie nowy BIOS.
  Proszę, wszyscy zadowoleni.
  17
 • avatar
  Kenjiro
  Mniej będzie Asusa kosztowało wsparcie starszych płyt, niż ewentualny odwrót nabywców w przyszłości spowodowany negatywnym szumem w sieci.
 • avatar
  korzychxp
  Gnoje powinni i B350 wspierać bo to nadal AM4, nic tu się nie zmienia
 • avatar
  saha8
  Taka była wcześniejsza informacja że od stycznia pojawią się Biosy na starszych płytach. Nie będzie Biosu w momencie premiery, tylko później ale to nie oznacza braku wsparcia. Widocznie ktoś nie zrozumiał, bądź przeoczył tą informacje i stąd całe to zamieszanie. Pominą okres świąteczny, ale będą już wykonane wszystkie możliwie testy na nowych procesorach i ewentualny zakup nie będzie bazował na emocjach tylko na danych.
 • avatar
  BrumBrumBrum
  ja do asusa od dawna podchodzę z rezerwą.
 • avatar
  anglik666
  Wygląda na sprawkę AMD, jakby wpitolili nową AGESe do BIOSów płyt 4xx to pewnie by poszło od razu. A i pewnie by poszło z 3xx. Przecież CPU komunikuje się z chipsetem za pomocą PCIe... a nie jakiś magicznych LINKów innych dla każdej serii. Może jakiś mądry się znajdzie i pokombinuje...