Płyty główne

Płyty ASUS X470 bez obsługi procesorów Ryzen 5000? Sprawdzamy jak jest w rzeczywistości

przeczytasz w 1 min.

W branżowych mediach zawrzało - użytkownicy płyt głównych ASUS X470 nie będą mogli korzystać z nowych procesorów AMD. Postanowiliśmy sprawdzić te informacje u samego producenta.

Jakiś czas temu pisaliśmy o kompatybilności procesorów AMD Ryzen 5000 z płytami głównymi AMD AM4. Wracamy jednak do tematu, bo ostatnio pojawiły się plotki, jakoby firma ASUS zrezygnowała z obsługi nowych procesorów na starszych konstrukcjach. Jak jest w rzeczywistości?

ASUS – które płyty główne będą obsługiwać procesory AMD Ryzen 5000?

Zgodnie z zapowiedziami, producent udostępnił na stronie nowe BIOS-y dla płyt głównych A520, B550 i X570, które wprowadzają obsługę procesorów Ryzen 5000 (póki co są to wersje z mikrokodem AGESA 1.0.8.0, który zapewnia tylko wstępne wsparcie).

ASUS X470

Jeden z użytkowników serwisu Reddit orzymał od producenta informację wskazującą, że płyta główna ASUS ROG Crosshair VII Hero (X470) nie będzie obsługiwać procesora Ryzen 9 5900X

Jak to wygląda w przypadku starszych płyt głównych B450 i X470? W sieci pojawiły się plotki o braku wsparcia na modelach X470. Jak jest w rzeczywistości? Dopytaliśmy o to producenta – otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

ASUS postąpi zgodnie z decyzją AMD: testowe wersje BIOS-ów dla płyt głównych z serii 400 będą gotowe od stycznia 2021 roku - wszystkie płyty główne ASUS X470, B450 i B450 II dostępne na rynku będą kompatybilne po aktualizacji BIOS-u. Gdy lub jeśli AMD przekaże nam wymaganą aktualizację AGESA, ASUS będzie postępować zgodnie z planem wsparcia AMD, aby udostępnić nowe BIOS-y.

ASUS ROG Crosshair VII Hero

Wychodzi więc na to, że starsze płyty główne B450 i X470 też otrzymają wsparcie dla nowych procesorów (o ile AMD udostępni producentowi stosowny mikrokod). Można zatem przyjąć, że plotki krążące w sieci są nieprawdziwe, a posiadacze starszych konstrukcji będą mogli zmodernizować sprzęt o nowe CPU.

Źródło: Reddit, ASUS, inf. własna

Zobacz więcej o procesorach AMD Ryzen 5000:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Czyli przez jeden kwartał wsparcie dla Ryzen 5000 będą miały jedynie najnowsze płyty serii 500, zaś po trzech miesiącach wsparcie otrzymają również płyty serii 400. Wygląda to na rozsądny kompromis zawarty na linii AMD-producenci płyt głównych. Producenci sprzedają nowe płyty i to w najważniejszym okresie świątecznym, a użytkownicy płyt 400 i tak otrzymają wsparcie. Mnie to pasuje.

  Kto chce mieć wszystko na premierę "na już", ten kupuje po cenach premierowych i w komplecie z nowymi mobasami.
  Mnie się nigdzie nie spieszy, standardowo zaczekam aż opadną emocje, ceny procesorów się unormują a mój B450 dostanie nowy BIOS.
  Proszę, wszyscy zadowoleni.
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Mniej będzie Asusa kosztowało wsparcie starszych płyt, niż ewentualny odwrót nabywców w przyszłości spowodowany negatywnym szumem w sieci.
   • avatar
    korzychxp
    0
    Gnoje powinni i B350 wspierać bo to nadal AM4, nic tu się nie zmienia
    • avatar
     saha8
     0
     Taka była wcześniejsza informacja że od stycznia pojawią się Biosy na starszych płytach. Nie będzie Biosu w momencie premiery, tylko później ale to nie oznacza braku wsparcia. Widocznie ktoś nie zrozumiał, bądź przeoczył tą informacje i stąd całe to zamieszanie. Pominą okres świąteczny, ale będą już wykonane wszystkie możliwie testy na nowych procesorach i ewentualny zakup nie będzie bazował na emocjach tylko na danych.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ja do asusa od dawna podchodzę z rezerwą.
      • avatar
       anglik666
       0
       Wygląda na sprawkę AMD, jakby wpitolili nową AGESe do BIOSów płyt 4xx to pewnie by poszło od razu. A i pewnie by poszło z 3xx. Przecież CPU komunikuje się z chipsetem za pomocą PCIe... a nie jakiś magicznych LINKów innych dla każdej serii. Może jakiś mądry się znajdzie i pokombinuje...