Zasilacze

Atak zimy niebezpieczny dla komputerów

przeczytasz w 2 min.

Atak zimy pozbawił prądu ponad 110 tys. rodzin. Nie wiadomo, jak wiele z nich korzystało z komputera w czasie, gdy nastąpiła przerwa w zasilaniu. Każda taka sytuacja grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego lub utratą danych.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Znacząca jej część ma od 30 do 50 lat, w tym szereg linii napowietrznych, które są szczególnie wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw energii w przyszłości.

Tymczasem wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nagła awaria zasilania grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego, a także utratą cennych danych. Powszechnie dostępne urządzenia UPS są w stanie zniwelować skutki braku prądu w mieszkaniach, firmach oraz instytucjach. Podtrzymają pracę komputerów przez pewien czas po odłączeniu zasilania, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zapisać wyniki pracy i bez pośpiechu wyłączyć sprzęt w standardowym, w pełni bezpiecznym trybie. Podstawowe, markowe zasilacze można kupić już za około 250 zł, co należy uznać za kwotę relatywnie niewielką w porównaniu z potencjalną utratą danych lub uszkodzeniem sprzętu.

Inwestycja w system zasilania awaryjnego to sposób na uniknięcie kłopotów, które - biorąc pod uwagę raport Najwyższej Izby Kontroli - mogą być tylko kwestią czasu. Dla użytkowników domowych brak zabezpieczeń może skończyć się wydatkami na naprawę sprzętu. W przypadku firm to również sprawa odpowiedzialności za dane, które mogą decydować o pozycji rynkowej. 

Porady dla posiadaczy sprzętu komputerowego

W tym kontekście wyjątkowo celne okazują się porady internautów z serwisu MilionPorad.pl w związku z częstymi awariami prądu. Zarząd EVER zachęca klientów, aby stosowali się do nich w codziennej pracy ze sprzętem komputerowym: 

 • "Gdy zabraknie prądu, urządzenie UPS podtrzyma pracę podłączonego do niego komputera przez kilka minut, podczas których zdążysz zapisać na dysku to, nad czym właśnie pracujesz i bezpiecznie wyłączyć komputer".
   
 • "W przypadku, gdyby nastąpiła awaria sieci elektrycznej, np. do gniazdek dostało się zbyt duże napięcie, zabójcza dawka prądu najprawdopodobniej zatrzyma się na listwie przeciwprzepięciowej - nowa listwa nie jest taka droga".
   
 • "W szczególności nie podłączaj do tej samej linii komputera, odkurzacza, klimatyzatora, wentylatora itp.".
   
 • "Jeżeli pracujesz przy pomocy komputera, dobrze jest robić backup minimum raz na tydzień, im częściej tym lepiej, ponieważ ryzykujesz mniejsze straty. Kopię bezpieczeństwa najwygodniej sporządzać na osobny, zewnętrzny dysk twardy, ale warto też kopiować dane na płyty CD. Gdy nie korzystamy z dysku zewnętrznego wypalmy dwa razy to samo na różnych płytach - najlepiej różnego producenta, by nie paść ofiarą wadliwej serii".
   
 • "Przywrócenie prądu może spowodować zakłócenia w sieci elektrycznej, które mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny. Również w trakcie burzy, w wyniku wyładowań atmosferycznych, w sieci elektrycznej mogą powstawać przepięcia mogące uszkodzić podpięte do prądu urządzenia". 

Źródło: informacja prasowa


   

Zagłosuj w drugim etapie Plebiscytu Produkt Roku 2010 i wygraj wyprawę w dowolne miejsce Świata!

Głosuj na Produkt Roku 2010!


Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ŁAŁ. Art. sponsorowany
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   W zimie są idealnie niskie temperatury do overclockingu, wystarczy postawić komputer na parapecie i można zdziałać niemal cuda. Byłoby pięknie gdyby nie te awarie w dostawach prądu.
   • avatar
    mICh@eL
    0
    O wiele bardziej przydatne są reaktory jądrowe (wersja tańsza to zwykłe generatory prądu), dostarczają do kompa prąd przez o wiele dłuższy okres czasu, niezależnie od stanu technicznego sieci elektrycznej ani obecności prądu w gniazdu :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Coraz wiecej ludzi siedzi na laptopach, no chyba że ktoś trzyba akurat baterie w lodówce... :D

     E taki trochę na siłę art - od dekady nic mi się nie stało myślę z powodu problemów z prądem, a użytkuję sprzęt i w mieście i na wsi... Więcej złego robią różnego rodzaju programy które potrafią pięknie rozłożyć system. A problemy sprzętowe? Nie spotkałem się na szczęście :)
     • avatar
      Stalkerxx
      0
      to jakieś shitowe te dyski muszą mieć skoro niszczą dane przy przerwie w dostawie prądu;) ja mam feela III i mi nigdy nic nie zepsuło, hehe
      • avatar
       Stalkerxx
       0
       to jakieś shitowe te dyski muszą mieć skoro niszczą dane przy przerwie w dostawie prądu;) ja mam feela III i mi nigdy nic nie zepsuło, hehe
       • avatar
        Stalkerxx
        0
        oj dwa razy mi poszło nie wiem czemu?! :(
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         w miejscu gdzie mieszkam (woj. kuj-pom) wystarczy ze powieje troche mocniej i juz mozna sie spodziewac przerwy w dostawie energii...
         nie jest dobrze, dodatkowo w ostatniej przerwie między swietami jednego dnia wylaczono bez zadnego powiadomienia na 5 godzin, nastepnego na 3 godziny i to w środku dnia. niestety NIK ma racje co odczuwam na wlasnej skorze.

         co do ups'a to faktycznie by sie czasem przydal, choc przez 10 lat uzytkowania komputera nigdy nic mi sie nie zepsulo z powodu wylaczenia pradu. jedynie irytujace byly jakies utraty danych, np koniecznosc pisania albo robienia czegos od poczatku
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nie dajcie się oszukać. Każdy inteligenty człowiek który czyta Gazetę Wyborczą i ogląda TVN24 wie, że nadchodzi globalne ocieplenie.