Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Trójmiasto

przeczytasz w 1 min.

W cyklu publikowanych przez nas artykułów poświęconych bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Polsce, przyszła pora na Trójmiasto. Dowiedz się co "słychać" w sieciach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 3 350 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na odcinku 45 km.

- Ostatnie zestawienie przyniosło nowego lidera w kwestii bezpieczeństwa sieci, a właściwie liderów, bo na wynik zapracowały wspólnie Gdańsk, Sopot i Gdynia, - mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska.

- Także diagram przedstawiający szybkości sieci bezprzewodowych zwraca uwagę liczbą najszybszych sieci. Tym samym Trójmiasto staje się swego rodzaju wyznacznikiem poprzez poziom zabezpieczeń, jaki w przyszłorocznych raportach mam nadzieję zobaczyć w innych miastach.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: viruslist.pl/analysis.html?newsid=573.

  Czytaj również: Cykl - Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce

Źródło: Kaspersky Lab

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  Dawno się tak nie uśmiałem. Mieszkam w Gdańsku i w każdym miejscu gdzie byłem można znaleźć niezabezpieczone sieci. Nawet jeśli nie znajdziemy takowej w danym wyszukaniu to wystarczy przemieścić się o kilka-kilkanaście metrów by znaleźć taką która jest całkowicie pozbawiona zabezpieczeń.
  Chyba że sprawdzali oni jakieś prywatne osiedla gdzie wszystko robi "fachowiec".
  • avatar
   wolfikx
   0
   Oooo, ciekawa sprawa.
   Pytanie co według kasperskiego znaczy zabezpieczona sieć?

   Bo wiele sieci w mieście jest otwartych i ze względu na założenia takie powinny być.

   Chyba, że kontrolowali tylko te zamknięte sieci pod kątem szyfrowania.

   Sam u siebie w bloku mam niezabezpieczone sieci lub szyfrowane słabymi systemami.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ale coraz częściej spotykamy sieci otwarte tyle, że korzystające dodatkowo z protokołu PPPoE. Sam korzystam z tego prawie 2 lata...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wciąż niezabezpieczonych sieci jest bardzo dużo. W sumie w Polsce pewnie na większości osiedli znajdzie się jakąś niezabezpieczoną sieć.