Nauka

Bioniczny implant oka zdał pierwszy egzamin

przeczytasz w 1 min.

80-letni Brytyjczyk cierpiący na zwyrodnienie plamki żółtej odzyskał widzenie centralne.

Argus II Flynn

80-letni Brytyjczyk cierpiący na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), przez które całkowicie utracił widzenie centralne, został pierwszą osobą, u której przeprowadzono operację wszczepienia bionicznego implantu oka. Mężczyzna nazywa się Ray Flynn i może mówić o ogromnym szczęściu – operacja się powiodła, a widzenie centralne powróciło.

Plamka żółta znajduje się w tylnej części oka, w centrum siatkówki. Jest ona odpowiedzialna za ostre widzenie centralne, a więc przetwarzanie obrazu podczas patrzenia bezpośrednio na dany obiekt. AMD to postępująca choroba plamki żółtej, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób starszych. Utrata widzenia centralnego praktycznie uniemożliwia rozpoznawanie twarzy, czytanie książek czy pracę przy komputerze. Prawie co 11. osoba na świecie cierpi na AMD – dlatego też zakończony ostatnio sukcesem zabieg jest tak istotny.

Argus II implant

Firma Second Sight zaprojektowała rozwiązanie, które nazywa się Argus II. Składa się ono z dwóch części: wewnętrznego implantu oraz zewnętrznego urządzenia, które pacjent musi nosić. Implant ma wewnątrz układ elektrod, który zostaje osadzony w siatkówce, baterię oraz bezprzewodową antenę. Zewnętrzna część natomiast to para okularów z wbudowaną kamerą, nadajnik radiowy oraz jednostka przetwarzająca wideo.

Jak to działa? Kamera rejestruje obraz, po czym przesyła go do VPU w celu przetworzenia. Taki sygnał jest następnie przekazywany do okularów, gdzie transmiter przesyła go do anteny w implancie. Następnie elektrody stymulują nerw wzrokowy, a pacjent widzi obraz „na własne oczy”. 

Argus II info

Oczywiście implant nie zapewnia równie dobrej wizji, co natura. Układ elektrod dostarcza jedynie rozdzielczość na poziomie 60 pikseli, a sam obraz jest monochromatyczny. To jednak w większości przypadków jest zupełnie wystarczające. Flynn twierdzi, że taka jakość pozwala na rozpoznanie prostych kształtów i wzorów. 

Prace nad rozwojem projektu Argus trwają. Trzymamy kciuki!

Źródło: ArsTechnica

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Teraz pytanie czy całkowicie niewidomi ludzie od urodzenia kiedyś będą mogli zobaczyć choć kawałek świata?
  • avatar
   setheesh
   5
   Jak wszyscy wiemy ludzkie oko nie daje rady powyżej 30 fps, dlatego mam nadzieje, że implant rozwiąże ten waży problem.(to jest żart)
   • avatar
    aquadigger
    5
    "Prawie co 11. osoba na świecie cierpi na AMD"
    Śmiesznie to brzmi :D
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     "AMD to postępująca choroba plamki żółtej, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób starszych."
     Kolejny argument dla fanboyów nvidii :O
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Swietna wiadomosc, milo widziec tudziesz slyszec jak nauka robi postepy i ludzie moga korzystac z jej dobrodziejstw.
      • avatar
       Wmblady
       1
       Staram się zrozumieć jak to działa i zastanawiam się po co w tym wszystkim są same okulary. Z tekstu wynika, że nie biorą w niczym udziału, a jedynie urządzenia w nie wbudowane są potrzebne, ale może czegoś nie rozumiem. Wyjaśni ktoś? Szkła w okularach są do czegoś używane czy zastosowano je tylko i wyłącznie dla wygody?