Internet

Co to jest internet?

przeczytasz w 2 min.

Co to internet? To ogólnoświatowa sieć połączeń pomiędzy komputerami, która odmieniła nasze życie na zawsze. Z możliwości jakie przed nami otworzył korzystamy 24 godziny na dobę.

Internet to sieć połączeń pomiędzy komputerami. Ten globalny system pozwala na wymianę cyfrowych informacji i pozwolił na stworzenie całej - nomen omen - sieci usług (również tak podstawowych jak strony WWW, czy poczta e-mail), bez których nasze obecne życie byłoby znacznie trudniejsze.

Dzięki internetowi robimy dziś zakupy przez sieć, komunikujemy się z osobami w dowolnym miejscu na Ziemi (gdzie oczywiście zapewniono dostęp do internetu), konsumujemy cyfrowe treści, obsługujemy konta bankowe, załatwiamy sprawy urzędowe, czy w końcu pracujemy.

Z kolei w znaczeniu informatycznym, internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej (źródło: Wikipedia).

Wyobrażacie sobie pracę bez internetu w czasie pandemii? Oczywiście wiele osób radzi sobie bez niego, ale z kolei całe mnóstwo ludzi w ogóle nie mogłoby pracować bez dostępu do sieci.

Internet - globalna sieć połączeń pomiędzy komputerami

Wiele zmienił internet szerokopasmowy, następnie w wersji bezprzewodowej oraz dostęp do niego na urządzeniach mobilnych - nie tylko laptopach, ale i tabletach, a przede wszystkim smartfonach. W 2012 roku do internetu podłączonych było 3,89 miliarda urządzeń mobilnych, w 2016 już 4,83, a szacuje się, że w 2020 będzie to 5,69 miliarda urządzeń.

Lawinowo rośnie również liczba tzw. smart urządzeń jak pralki, telewizory, lodówki, czy oczyszczacze powietrza podłączanych do internetu (Internet Rzeczy). Wszystko co musisz wiedzieć o IoT dowiesz się z naszej publikacji.

Internet - komunikacja, usługi, wiedza i... globalny śmietnik

Jak każde narzędzie, Internet również może być wykorzystywany w złych celach, można w nim gromadzić mnóstwo szkodliwych informacji, rozprowadzać fałszywe wiadomości, a jego nadmierne wykorzystywanie może kończyć się zespołami uzależnień.

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów - cytat przypisywany Stanisławowi Lemowi.

Dark web - ciemna strona internetu

Cześć zasobów internetu jest ukryta i dostępna jedynie przy użyciu odpowiedniego oprogramowania (np. Tor). Jej zawartość nie jest indeksowana przez standardowe wyszukiwarki. Ze względu na wysoki stopień anonimowości, w tym miejscu gromadzi się również nielegalne treści i prowadzi działalność przestępczą.

Jak powstał Internet?

Pierwszym "praprzodkiem" Internetu była wojskowa sieć ARPANET, oparta właśnie na architekturze rozproszonej oraz protokole TCP/IP. Później pozwolono na dołączenie do ARPANETu sieciom akademickim, by ostatecznie je rozdzielić - na ARPANET i Internet.

Może cię również zainteresować:

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!