Rzeczywistość rozszerzona w aucie według Continental

przeczytasz w 1 min.

Proste i czytelne informacje wyświetlane na przedniej szybie naszego samochodu - oto pomysł niemieckiego koncernu.

Continental AR-HUD

Wyświetlająca się aktualna prędkość na przedniej szybie naszego samochodu pozwala nam lepiej kontrolować jazdę, jako że nie musimy odrywać wzroku od drogi. Takie rozwiązania są już dostępne od dłuższego czasu, ale firma Continental zamierza pójść o krok dalej. 

Zaprezentowała właśnie prototyp wyświetlacza HUD (AR-HUD) wykorzystującego technologię rzeczywistości rozszerzonej. I tak, poza prędkością otrzymujemy mnóstwo dodatkowych informacji, takich jak odległość od samochodu przed nami, moment skrętu czy ostrzeżenia przed zagrożeniami. System pobiera dane z kamer i czujników samochodu, a następnie łączy je z informacjami dodatkowymi (między innymi tymi z GPS). Następnie wszystko jest analizowane, aby później kierowcy mogły wyświetlać się wszystkie szczegóły na temat jazdy i panujących na drodze warunków.

Wszystkie informacje wyświetlane są na przedniej szybie naszego samochodu – kolorowa grafika nakładana jest na widok rzeczywistej drogi. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom całość prezentowana jest przestrzennie, dzięki czemu użytkownik nie powinien mieć problemów z prawidłowym odczytem.

„W coraz bardziej skomplikowanym świecie, AR-HUD odciążą kierowcę, dzięki nowej jakości prezentowania informacji. Łączymy to, co kierowca naturalnie widzi z dodatkowymi, objaśniającymi sytuację informacjami” – powiedział Helmut Matschi z Continental. Według niego, zastosowanie systemu wpłynie pozytywnie na ergonomię, ekonomię i bezpieczeństwo jazdy. Tym, co Continental chce osiągnąć, jest stworzenie rozwiązania, które będzie czytelne i zrozumiałe w każdej sytuacji.

Continental planuje wprowadzenie systemu AR-HUD na rynek już w 2017 roku.

Źródło: Continental, Gizmag

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mazmazik
  -1
  jakby fotoradary i kontrole drogowe niewystarczająco rozpraszały...
  • avatar
   zoltreq
   0
   A teraz niech ktoś mi powie jak to będzie działać chociażby przy nieaktualnych mapach? Przecież to będzie tylko denerwowało...
   • avatar
    Kenjiro
    0
    Z jednej strony ciekawa sprawa, bo może pomóc, ale z drugiej wolałbym by zajęli się wykrywaniem niewidzialnych rowerzystów, przechodniów czy zwierząt, kiedy zdecydowanie łatwiej o wypadek.
    Chętnie też widziałbym rozwiązania przystosowane do dużego ruchu w miastach, z informacjami o możliwej kolizji przy zmianach pasa, etc.
    • avatar
     cyferluu
     0
     takie jak i inne przeszkadzajki powinny pojawiać sie w polu widzenia kierowcy dopiero kiedy autko wykryje potencjalne zagrożenie kolizji jak i inne takie tam bardziej ważne i poinformuje kierowce stosownym komunikatem.