Chłodzenie

Cooler dla serwerowych procesorów AMD

przeczytasz w 2 min.

Noctua wprowadziła do swojej oferty dwa nowe coolery, które są przeznaczone do chłodzenia serwerowych procesorów AMD z serii Opteron. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość zamocowania radiatora w pozycji obróconej o 90 stopni.

 Warto przeczytać:
 

Trend jak najefektywniejszego schłodzenia procesora przechodzi także do serwerów co potwierdza wprowadzenie przez Noctua do oferty coolerów dla procesorów AMD Opteron.

W komputerach stacjonarnych wydajne coolery maję między innymi za zadanie umożliwić wysokie przetaktowanie procesora, natomiast serwerach ich głównym celem są raczej jak najniższe temperatury procesorów, które obecnie wyposażone mogą być nawet w kilkanaście rdzeni. Warto jednak zaznaczyć, że omawiane coolery nie są pierwszymi konstrukcjami ogólnie przeznaczonymi dla serwerów, ale są pierwszymi (w ofercie Noctua) dla serwerów bazujących na procesorach AMD, które są zgodne z podstawką Socket G34.

Dla przypomnienia Socket G34 kompatybilna jest z serią Opteron 6100, w której skład wchodzą 8- i 12-rdzeniowe procesory. Podstawka ta będzie także zgodna z nadchodzącymi procesorami serwerowymi opartymi na architekturze Bulldozer, które będą wyposażone nawet w 16 rdzeni.
 

Dwie nowe konstrukcje Noctuy są do siebie dosyć podobne - różnią się jedynie wielkością i wagą. Składają się z wieżowego, aluminiowego radiatora oraz sześciu 6 mm miedzianych rurek cieplnych. Cooler NH-U0DO A3 owiewają dwa 92 mm wentylatory Noctua NF-B9, których wirniki mogą obracać się z prędkością 1000, 1300 lub 1600 obrotów na minutę. Zależnie od tej prędkości wentylatory generują hałas od 7,9 dBA do 17,6 dBA, a ich wydajność przepływu powietrza wynosi od 41,1 do 64,3 metrów sześciennych na godzinę.

Drugi cooler został wyposażony w dwa wentylatory Noctua NF-P12 o 12 centymetrowej średnicy wirniku, który obraca się z prędkością 900, 1100 i 1300 obrotów na minutę. Hałas, który generuje wynosi od 12,6 do 19,8 dBA, natomiast wydajność to od 63,4 do 92,3 metrów sześciennych pompowanego powietrza na godzinę.
 

 

Coolery dzięki kompletowi zapinek NM-A3 SecuFirm2, są zgodne z serwerowymi podstawkami Socket F, C32 oraz wspomnianą G34. Co ciekawe, możliwe jest zamontowanie konstrukcji obróconych o 90 stopni. Dzięki temu uniknie się problemów z montażem na dwuprocesorowych płytach głównych, w których gniazda procesora mogą znajdować się bardzo blisko siebie.

Wymiary mniejszego modelu (NH-U9DO A3) wynoszą 125 x 95  x 71 mm (z wentylatorami 120 mm), a jego waga to 540 gramów (z wentylatorami 720 gramów). Większy model - NH-U12DO A3 - mierzy 158 x 126 x 71 mm (z wentylatorami 120 mm) i waży 800 gramów (z wentylatorami 1120 gramów).
 


Obydwa serwerowe coolery są już dostępne w sprzedaży w cenie 47 euro za model NH-U9DO A3 oraz 57 euro za model NH-U12DO A3. Razem w zestawie dostajemy: adaptery L.N.A. (low noise adapter) i U.L.N.A. (ultra low noise adapter) zmniejszające obroty wentylatora, pastę termoprzewodzącą NT-H1 oraz zapinki NM-A3 SecuFirm2. Producent udziela na swoje produkty 6-letniej gwarancji.
 

Źródło: Noctua
 

Polecamy artykuły:  
Poradnik świąteczny
MEGATEST: wydajne laptopy i poręczne netbooki
Jabłko czy gruszka? Test iPada z iOS 4.2

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  eee tam serwerowe...i tak do klastra się ich nie wciśnie więc nie wiem po co to. Przeciętny użytkownik jak robi swój mały serwerek to najcześciej na popularnych ,tanich i dobrych płytach głównych ,a nie na serwerowych klockach. No noctua chyba jako pierwsza wydała chłodzenie na s771 i sprawiła mi porządny cooler ,który umożliwił mi w końcu jakieś OC bo ten stock był "g" warty :p Wiecej takich chłodzeń :p Może coś jeszcze wydadzą na s771 xD
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie wiem czemu, ale ostatnio widzę strasznie dużo newsów o różnorakich coolerach itp. na benchmarku
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jakość wykonania pierwsza klasa.