Gadżety

Corning Willow Glass: elastyczne szkło do giętkich urządzeń cienkie jak włos

przeczytasz w 2 min.

Wytrzymałe jak Gorilla Glass

Producent znanego ze swojej odporności na uszkodzenia szkła Gorilla oficjalnie zaprezentował nowy produkt. Corning Willow Glass przybliża nas do rzeczywistości w której ekrany będą elastyczne i wszechobecne. Szkło jest niesamowicie wytrzymałe, a zarazem ma bardzo małą grubość 0,1 mm. To mniej więcej tyle samo co grubsze włosy u człowieka lub cienka kartka papieru.

Corning to firma, która ceniona była już w XIX wieku. Zapisała się chlubnie w historii XX-wiecznej astronomii. Tę tradycję kontynuuje wraz z nadejściem ery smartfonów i tabletów. Niedawno wspominaliśmy o Lotus Glass, super wytrzymałym szkle, które pomyślane jest jako zabezpieczenie dużych ekranów.

Rynek czeka na pierwsze produkty z Gorilla Glass 2.0. Ale to nie wszystko. Teraz pora na prezentację Willow Glass, które łączy wytrzymałość szkła Gorilla z niezwykłą elastycznością.

Corning Willow Glass rolka

Dzięki technologii zastosowanej do produkcji Corning Willow Glass stajemy przed szansą opanowania procesu wytwarzania elastycznej elektroniki z rolki. Zdaniem kierownika projektu, Dr. Dipaka Chowdhury, przypomina to drukowanie gazet codziennych.

Pierwsze próbki, które w drugiej połowie tego roku trafią do producentów elektroniki, mają grubość 0,1-0,2 mm. Próbki masowo produkowanego szkła o grubości 0,1 mm dostępne będą w rolkach o długości do 300 m i szerokości 1 m. Planowana jest także wersja Willow Glass pokryta materiałem ITO przygotowana do produkcji paneli dotykowych.

Producent zapewnia, że Willow Glass można zastosować do procesów produkcyjnych, które wymagają temperatur nawet 500 stopni C. Giętkość szkła pozwala na „owinięcie” nim urządzeń elektronicznych.

Do produkcji szkła Willow, podobnie jak w przypadku szkła Lotus wykorzystywany jest proces Fusion, który ilustruje poniższa animacja.

Willow Glass ma znaleźć zastosowanie przy produkcji paneli OLED i LCD o znacznie mniejszej grubości niż dotychczas. Szkło przeznaczone jest oczywiście dla technologii dotykowej, a Corning chwali się, że będzie sprawowało się lepiej niż obecne rozwiązania.

Corning Willow Glass

Gdy patrzy się na osiągnięcia Corninga, można się zastanowić, czy nie udałoby się wyprodukować szklanej butelki tak giętkiej jak plastikowa. Wszak napoje ze szkła smakują dużo lepiej.
 

Więcej o elastycznej elektronice i akcesoriach:

Źródło: Corning

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  manioor
  8
  smakują dlatego lepiej że poprzez stabilne ściany szklanej butelki nie uwalnia się tak szybko gaz jak przy aluminiowych puszkach które podczas każdego nacisku czy chwytu wypuszczają gaz z napoju. Szkło giętkie miałoby te same właściwości więc nie widzę sensu takiego zastosowania giętkiego szkła,
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Przecież do OLED nie potrzeba warstwy ochronnej takiej jak szkło. Obecnie ta warstwa szkła jest montowana jedynie z powodu jej integracji z dotykiem. Jak można sprawdzić na youtube Samsung oficjalnie mówi, że w przyszłości dotyk będzie zintegrowany z OLED - to ten filmik jak walą młotkiem w oled i nic mu się nie dzieje :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czy to szkło pęknie czy wytrzyma złożenie go o 180*?
    Chodzi mi o to czy da się je złożyć np. jak papier?