RTV

Cyfrowy Polsat w przyszłym roku przechodzi na MPEG-4

przeczytasz w 1 min.

31 maja 2015 roku wszystkie kanały Polsatu zaprzestaną korzystania z przestarzałego i nieefektywnego formatu kompresji obrazu MPEG-2.

Cyfrowy Polsat logo

Wygląda na to, że era leciwego już systemu MPEG-2 wreszcie dobiega końca. Telewizja Polsat oficjalnie poinformowała, że dokładnie 31 maja 2015 roku wszystkie kanały telewizyjne należące do tej grupy zaprzestaną korzystania z przestarzałego, nieefektywnego i ograniczającego rozwój formatu kompresji obrazu MPEG-2 i przejdą tym samym na kodowanie w standardzie MPEG-4.

Dzięki przejściu na format MPEG-4 kanały mogą znacząco zyskać na jakości. Kto wie, być może nawet doczekamy się pierwszych kanałów o rozdzielczości 4K (albo chociaż prawdziwego Full HD). Na zmiany poczekamy jednak aż do końca maja przyszłego roku. Wówczas wszystkie kanały Polsatu przejdą na nadawanie w standardzie MPEG-4. Warto więc – jeśli jeszcze nie mamy – wyposażyć się do tego czasu w telewizor lub chociażby dekoder satelitarny obsługujący format DVB-S2 MPEG-4.

Po Cyfrowym Polsacie przyjdzie czas na nc+. Posiadacze tej platformy będą musieli poczekać jednak niemal półtora roku dłużej (do 31 października 2016 roku). Wszystkiemu winna jest oferta telewizji na kartę i podpisane przy okazji jej zatwierdzania zobowiązania.

A to już fragment rozsyłanej przez Telewizję Polsat informacji:

„Szanowni Państwo,

W związku ze zmieniającymi się standardami transmisji sygnału telewizyjnego, po przeanalizowaniu odpowiedzi na ankietę z dnia 11 czerwca 2014 r. podjęliśmy decyzję o odejściu od przestarzałego i nieefektywnego systemu kompresji MPEG-2 na rzecz dającego nowe możliwości i lepszą jakość sygnału standardu MPEG-4. Zmiana standardu kompresji z MPEG-2 na MPEG-4 planowana jest na 31 maja 2015 r.

Wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji POLSAT Sp. z o.o. są przystosowane do obsługi programów w standardzie MPEG-4. Część dekoderów, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. nie obsługuje tego standardu i zostaną one wymienione na koszt Telewizji POLSAT. Proces wymiany planujemy rozpocząć w styczniu 2015 r. (...)”.

Zatem jeszcze trochę czasu minie nim polska telewizja będzie mogła wkroczyć w zupełnie nowy etap. Ale cóż, grunt, że coś się wreszcie dzieje.

Źródło: SATKurier, Cyfrowy Polsat

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  7
  Ale mają speeda ;) Naziemna już dawno nadaje w MPEG-4 AVC a ci dopiero teraz się chwalą o migracji z starusieńkiego MPEG-2. Już myślałem że polsat na HEVC przeszedł a to dopiero AVC :) Na HEVC to chyba za 10 lat przejdą.
  • avatar
   teneo
   4
   ... napisali abonenci nc+
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    To to oni jeszcze nie byli na MPEG4??? Ja pierdzielę zniszczyliście właśnie mój światopogląd.
    • avatar
     Ladros
     2
     Mnie się osobiście Cyfrowy Polsat podoba, mam i jestem zadowolony (chociaż obcinają chyba "dyskretnie" darmowe [tzn. w abonamencie] kanały VOD bo jest ich coraz mniej) :D

     A co do siatkówki - Panowie, patrzycie na problem od zewnątrz, zagłębcie się w tę sprawę. Nie zakodowali imprezy bo im się tak podobało, albo na złość ludziom jak to pewnie sobie myślicie.

     Dzięki Polsatowi tak naprawdę mieliśmy mistrzostwa, nikt inny nie był zainteresowany, nawet państwo nie chciało dopłacić.

     Nie wiem, może sprawa ma jakieś drugie dno, ja jestem tylko zwykłym prostym obywatelem :D, ale obiektywnie patrząc to nie można ich obwiniać, nie planowali tego od samego początku.

     PS. Któż się ze mną nie zgadza, chętnie podejmę dyskusję tylko proszę z kulturą :)
     • avatar
      mordehigh
      1
      tak za całokształt :D
      • avatar
       MarTum
       1
       Cyfrowy polsat mi wisi ale boli, że tak długo na NC+ trzeba czekać. Dosyć tego udawanego 1080i .
       • avatar
        rafal12322
        1
        Najpierw niech się wyposażą w lepszy sprzęt bo jakość odbioru jest tragiczna. Co drugi kanał ma problem z odbiorem, z resztą co się dziwić jak jakość sygnału nie przekracza 50%. xD
        • avatar
         dolph
         0
         może być i MPEG-15... era TV już przemija, kto przy zdrowych zmysłach jeszcze płaci za to, żeby oglądać tą papkę dla mas? pobudka ludziska... wyłączcie TV i zacznijcie myśleć!
         • avatar
          gormar
          -1
          Na temat tego zdarzenia jest trudno dyskutować, gdyż brakuje nam wszystkich istotnych informacji. Przykładowo ile polsat zarobił na sprzedaży licencji na retransmisję meczy do 168 państw na świecie. Gdyż właśnie w takim celu wykupił w 2008 wyłączne prawa (poza Japonią oraz Brazylią) oraz co wcześniej nie było praktykowane również marketingowe. Wiemy w zasadzie tylko ile zapłacili FIVB, czyli 15 mln euro i że z tej kwoty około 60 mln złotych, 20 mln zł trafiło z powrotem do PZPS.

          Gdy ty sam apelujesz do innych o "zagłębienie się w tę sprawę" to moim zdaniem nie zapoznałeś się nawet z połową oficjalnych i nie oficjalnych informacji dostępnych w Internecie w związku z zakodowaniem dostępu do transmisji meczy reprezentacji Polski przez polsat.
          Wnioskuje tak, gdyż ja zapoznałem się chyba z pratkycznie każdą dostępną publicznie informacją na ten temat i na tej podstawie nie potrafię wykluczyć nawet złośliwości decydentów Polsatu przy podejmowaniu decyzji o zakodowaniu sygnału, po tym jak w styczniu tego roku wycofał się sponsor "transmisji w kanale otwartym", którym miała być duża państwowa firma z sektora paliwowego. Do takich podejrzeń doprowadziła mnie m.in. analiza kwot o jakie poszło i jakich później żadała telewizja polsat za swoje kanały od każdej kablówki w Polsce oraz wypowiedź przedstawicieli tej telewizji, że za wycofaniem sponsora stoi rząd. To się po prostu kupy nie trzyma, aby z braku 15 mln żądać od każdej sieci kablowej lub satelitarnej w naszym kraju tej samej kwoty za możliwość przekazywania transmisji z rozgrywek dla ich klientów. Gdyby im wyłącznie chodziło tylko o tę kwotę to poprosili by nasze sieci o zawiązanie konsorcjum i zebraniu takiej kwoty kolektywnie.
          I proszę nie "wyjeżdzać" mi tutaj ze stwierdzeniami, że to była kwota początkowa do indywidualnej negocjacji, gdyż w sytuacji gdy żadna sieć w kraju nie wykupiła dostępu dla wszystkich swoich klientów jest to tak samo trudna do obrony teza jak o tym, że mistrzostwa odbyły się Polsce tylko i wyłącznie dzięki staraniom polsatu.
          • avatar
           Dragonik
           -3
           Mam gdzieś na co oni przechodzą, mogą dla mnie nawet nie istnieć po tym co zrobili.
           • avatar
            mordehigh
            -4
            Granata odłamkowego do każdego salonu cyfrowego polsatu !
            • avatar
             Konto usunięte
             -14
             Nigdy nie kupię cyfrowego POLSZMATU! Solorz zakodował mecze reprezentacji Polski w Siatkówce, więc jest dla mnie zdrajcą Polski chytrym na kasę!