Tablety

Czy tablet nadaje się do biura?

przeczytasz w 3 min.

Możliwe zastosowania tabletów w pracy biurowej

[źródło: Samsung]

Tablety mają wiele przewag nad tradycyjnymi notebookami. Są lżejsze, wygodne do realizowania szybkich zadań, długo pracują bez konieczności podłączenia ich do ładowarki. Są idealne do konsumpcji treści, ale czy nadają się do pracy?

Tablety na rynku dostępne są już od początku lat 90. ubiegłego wieku, ale długo nie mogły przebić się do firm. Przez lata uważano je wyłącznie za zabawki służące do zabicia wolnego czasu. Na szczęcie tego typu podejście zaczęło się jednak zmieniać. Wbudowane w tablety systemy operacyjne stały się dojrzałymi produktami. Nie brakuje już też aplikacji biurowych z prawdziwego zdarzenia pozwalających na przykład: na edycję tekstów, zarządzanie listą kontaktów, planowaniem spotkań, na pracę z arkuszami kalkulacyjnymi itp.. Pojawiają się również aplikacje inżynierskie, a także systemy ERP, CRM i programy wspomagające mobilną sprzedaż.

Argumenty za i przeciw

Myśląc o zakupie tabletu do firmy, przede wszystkim warto pamiętać o tym, że tablet nie jest urządzeniem uniwersalnym. Nawet jeśli się okaże, że w wielu zastosowaniach jest wystarczający (a często nawet i lepszy) od tradycyjnego komputera, to są to tylko wybrane zagadnienia. Bardzo możliwe, że tablety wystarczą jako komputery służbowe dla pewnej grupy pracowników. Najprawdopodobniej jednak nie wszystkich. Niektóre zadania można wygodnie realizować za pomocą aplikacji mobilnych i ekranu dotykowego, inne wymagają wygodnej klawiatury i mocy obliczeniowej wydajnego desktopa.

Warto też rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów. Jeżeli pracownik będzie musiał dużo pisać na swoim tablecie, nie można od niego oczekiwać wydajnej pracy na ekranowej klawiaturze. Na szczęście większość producentów oferuje stacje dokujące dla swoich urządzeń, które pełnią rolę dodatkowej baterii a także sprzętowej klawiatury. Dostępne są też uniwersalne klawiatury podłączane do tabletu za pomocą złącza USB.

System operacyjny

Warto też pamiętać, że tablet tabletowi nierówny. Urządzenia te różnią się nie tylko możliwościami sprzętowymi i swoją formą, ale również dostępnym oprogramowaniem. W tej chwili na rynku dominują trzy platformy systemowe. Są to odpowiednio tablety z systemem operacyjnym : Apple iOS, Google Android i Microsoft Windows.

Przykład uniwersalnej tabletowej klawiatury firmy Tradus podłączanej za pomocą złącza USB. [źródło: Tradus]

Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia wielu pracowników, to samo zarządzanie flotą tabletów jest już nie lada problemem. Jeżeli w firmie wykorzystuje się przede wszystkim systemy i usługi Microsoftu, to zarządzanie tabletami z systemem iOS lub Android jest nieco trudniejsze. Nie powinien to być  jednak warunek kluczowy przy wyborze danej platformy. Android i iOS mają swoje zalety, które mogą zmniejszać wagę tej niedogodności. Warto też zaznaczyć, że Apple w systemie iOS 6 znacznie ułatwił zarządzanie flotą tabletów. iPady obsługują już pocztowe protokoły S/MIME, pozwalają na ograniczenie uprawnień użytkownika do danej aplikacji, pozwalają na zdalną kontrolę uprawnień użytkownika, nie ma też problemu z sieciami VPN.

Z Androidem jest nieco gorzej. Brakuje tu dobrych systemów do zdalnego zarządzania, a także, podobnie jak w przypadku Windows, platforma ta cierpi z powodu dużego zainteresowania nią twórców złośliwego oprogramowania. Tu jednak wiele zależy od danego producenta tabletu. Niektórzy producenci, tacy jak Samsung czy Motorola narzędzia do korporacyjnego wdrożenia tabletów i aplikacje chroniące bezpieczeństwo systemu.

Bezpieczeństwo

A skoro już o bezpieczeństwie mowa, warto pamiętać, że wbrew temu co twierdzą producenci tabletów, urządzenia te nie są lepiej zabezpieczone od tradycyjnych notebooków. Tablet dużo chętniej będzie wynoszony z firmy przez pracownika. To już jest pierwsze zagrożenie. Tablet znajdujący się poza firmą łatwiej również zgubić i jest bardziej narażony na kradzieże. Na szczęście wszystkie trzy platformy systemowe oferują rozwiązania chroniące dane.

Złośliwe oprogramowanie praktycznie nie istnieje w świecie iPadów. Udało się to osiągnąć dzięki zamknięciu systemu iOS na instalacje aplikacji z innych źródeł niż oficjalne. Wirus, koń trojański czy inny złośliwy kod nie mają szans na przeniknięcie do oprogramowania. A co w przypadku fizycznej straty urządzenia? Apple zaimplementował możliwość 256-bitowego szyfrowania danych, pozwala też administratorowi na zdalne zablokowanie urządzenia lub wręcz całkowite wymazanie z niego danych.

Klawiatura bezprzewodowa firmy Logitech dla iPadów. [źródło: Logitech]

Android nie jest już tak bezpieczny, ale nie oznacza to, że należy się tej platformy obawiać. System ten pozwala na instalowanie aplikacji z dowolnego źródła, co może zakończyć się nieświadomym zainstalowaniem przez użytkownika złośliwego oprogramowania. System ten, od edycji Ice Cream Sandwich, ma wbudowaną możliwość szyfrowania danych, zdalnego zablokowania tabletu lub wymazania z niego danych. Istnieje też wiele rozwiązań antywirusowych, minimalizujących zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania.

Windows, podobnie jak Android, pozwala na instalację aplikacji z nieoficjalnych źródeł, co również zwiększa jego podatność na złośliwe oprogramowanie. Ma jednak wiele technologii pozwalających na systemową ochronę danych i ich szyfrowanie, takich jak BitLocker czy AppLocker. Daje też możliwość administratorowi na szczegółową konfigurację uprawnień użytkownika.

Oprogramowanie

Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest jednak oprogramowanie i jego dostępność. Na nic nam wygodne zarządzanie flotą tabletów czy też ich odpowiednie zabezpieczenia, jeżeli nie możemy realizować w wygodny sposób powierzonych nam obowiązków. Tu już wszystko zależy od działalności, jaką prowadzi twoja firma i obowiązków twojego pracownika. Czy potrzebny jest Microsoft Office i Sharepoint? Jeżeli tak, Windows jest jedyną sensowną alternatywą.

Samsung Galaxy NotePRO  to tablet w którym zastosowano system KNOX zwiększający bezpieczeństwo firmowych danych. [źródło: Samsung]

Jeżeli nie, należy sprawdzić dostępność poszczególnych rozwiązań i wybrać platformę najlepiej spełniającą nasze potrzeby – tym bardziej, że większość dostawców oprogramowania dla biznesu zaczyna przygotowywać tabletowe, mobilne wersje swoich rozwiązań, w tym tak zaawansowanych jak programy CAD czy systemy ERP. W większości wypadków działają one w chmurze, co zwiększa nie tylko bezpieczeństwo danych ale również zmniejsza wymagania sprzętowe odnośnie samego tabletu.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!