Ciekawostki

Dlaczego należy segregować elektrośmieci?

przeczytasz w 1 min.

Są to bowiem odpady, które szkodzą środowisku, a których zdecydowanie nie brakuje.

baterie

Dlaczego warto segregować elektrośmieci i w jaki sposób postępować ze zużytymi bateriami czy akumulatorami? To pytania, które warto zadawać i na które warto znać odpowiedź. Stary sprzęt elektroniczny to bowiem odpady, które szkodzą środowisku, a których zdecydowanie nie brakuje.

W Polsce każdego roku zużywa się około 400 milionów baterii, które zawierają nieulegające neutralizacji metale ciężkie i inne szkodliwe substancje (między innymi kadm i lit). Nie powinniśmy jednak wyrzucać ich do kosza razem z innymi odpadami – gdy dostają się do gruntu lub wody uwalniają bowiem substancje toksyczne i żrące, które stanowią dla środowisko niemałe zagrożenie.

Zużyte baterie i akumulatory należy oddzielać od innych odpadów i wyrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników. Takie punkty zbiórki znajdują się w większości placówek oświatowych i instytucji użyteczności publicznej, jak również w supermarketach i innych sklepach, w których sprzedawane są takie produkty. Zgodnie z obowiązującym prawem lista punktów musi znajdować się na stronie każdego Urzędu Marszałkowskiego.

Im szybciej po zużyciu oddamy baterie do punktu zbiórki tym lepiej. Jeśli jednak wolimy uzbierać ich nieco więcej i później razem wyrzucić je do pojemnika, najlepiej będzie jeśli przechowamy je przez ten czas w kartonikach lub woreczkach.

Co z innymi elektrośmieciami, a więc zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? Jego zbiórką zajmują się oddzielne organizacje. Często organizują one okazjonalne imprezy i wystawiają kontenery na terenie zakładów komunalnych. Można też zamówić „gratowóz”, który w określonym terminie przyjedzie po odbiór zużytego sprzętu.

Taki zużyty sprzęt jest następnie poddawany procesom segregacji i recyklingu. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie miedzi, złota, srebra i innych metali, po czym ponowne ich wykorzystanie.

Źródło: REBA, GP Batteries, Core PR

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  s3b3k
  1
  I co z tego skoro firmy zbierające śmieci wrzucają wszystko do jednego wora? Obecny system miał być takim magicznym środkiem na śmieci w lasach (które nadal są i nadal ludzie wywożą) i na segregowania i gówno z tego wyszło. Ja nie segreguje bo nie ma to sensu.
  • avatar
   chrisplbw
   1
   My segregujemy, ktoś bierze za to kasę, a i tak wszystko ląduje w Afryce na eletrozłomowiskach, gdzie rzeką jest kadm, rtęć i lit, a ludzie oddychają toksycznymi oparami z wytapianych dla miedzi wiązek przewodów. Udokumentowany przypadek, jak to stary TV CRT z ukrytym GPS oddany w Niemczech na elektrośmieci po ponad tygodniu nadał sygnał u wybrzeży Afryki Zachodniej, a potem został namierzony w tamtejszym "lombardzie", gdzie za 2$ był do kupienia bo jeszcze działał.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jasne, że śmieci należy segregować, ale system zbierania posegregowanych śmieci jest zły.
    Zaczynając od pojemników z małymi otworami, a kończąc na braku pojemników np. na elektro-śmieci.
    Z dużym gabarytem to nie ma problemu, niepotrzebna pralka lodówka, kuchenka zostanie chętnie zabrana przez "smutnych".
    Problem jest z reklamówkami klawiatur, myszek, kabli, pilotów, telefonów, laptopów, tabletów itp. Trzeba lat, aby się z tego worek zebrał i opłacało się gdzieś jechać. Kubeł na osiedlu z pokrywą taki jak na odpady biodegradowalne by starczył.