Technologie i Firma

Liczba polskich domen rośnie. Czeka nas ożywienie gospodarcze?

przeczytasz w 2 min.

Od początku roku 2015 roku zarejestrowano już prawie 600 tys. nowych domen internetowych. Fakt napawa to optymizmem i świadczy o ożywieniu gospodarki.

Strony_www

Kilkaset tysięcy nowych domen w początku roku to bardzo dobry znak dla gospodarki. Dlaczego? Otóż, firmy rejestrują nowe domeny internetowe, gdy poprawia się koniunktura i realnym staje się rozszerzenie swojej bazy klientów. Obecnie Polska zajmuje 3 miejsce pod względem dynamiki przyrostu nowych domen, co najpewniej świadczy o gospodarczym ożywieniu i zapowiada jej rozkwit.

W pierwszy kwartale bieżącego roku zakupiono w Polsce 284 tys. nowych domen, a w samym marcu liczba rejestracji przekroczyła 105 tysięcy. Pod tym względem był to więc trzeci najlepszy miesiąc w historii polskiego rynku domen internetowych. Wyższe wyniki w skali miesiąca rejestrowano jedynie w latach 2010 i 2012. Drugi kwartał tego roku był również najlepszym w historii domeny .pl, gdyż od kwietnia liczba rejestracji domen wyniosła w okolicach 285 tys., co daje wynik o 40 tys. lepszy niż w roku ubiegłym.

Jak zauważa Łukasz Gawior, Chief Operating Officer w Zenbox.pl, polskiej firmie hostingowej rejestrującej domeny - Na rynku cały czas powstają nowe firmy. Często są one tworzone przez młodych ludzi, dla których posiadanie firmowej strony w internecie to rzecz oczywista. To blogerzy, przedstawiciele wolnych zawodów czy właściciele startupów.

Ekspert stwierdza również, że rynek domen napędzany jest w większości przez przedsiębiorców, którzy do tej pory nie posiadali własnych stron internetowych, mimo czasem wieloletniej obecności na konkretnych rynkach. Ciekawy jest również fakt, że co trzeci klient firm hostingowych to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

domena_pl

W skali światowej nie jesteśmy może liderami, ale nasz kraj znajduje się dość wysoko w rankingach. W Europie największą liczbę rejestracji osiągnęły Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia, czyli państwa rozwinięte gospodarczo. Polska w skali całej Europy zajmuje pod tym względem 8 miejsce, na świecie zaś 12. Jak jednak wspomniano na początku, pod względem dynamiki przyrostu nowych rejestracji domen nasz kraj zajmuje zaszczytne 3 miejsce.

W ubiegłym roku co trzecia firma zatrudniająca powyżej 10 pracowników nie miała strony internetowej. Rejestracji domen będzie więc przybywać - podsumowuje Łukasz Gawior.

W charakterze ciekawostki wspomnieć można o niesłabnącej popularności domeny .pl. W ubiegłym roku, analizując dynamikę rozwoju i popyt na strony internetowe wprowadzono możliwość zakładania domen branżowych, takich jak .hotel, .blog itd. Dobry skądinąd pomysł nie zyskał jednak szczególnej aprobaty i mimo korzyści z posiadania precyzyjnej domeny, wciąż najpopularniejsze są strony z końcówką .pl.

Źródło: InPlus Media

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bankaigoku
    2
    Głupota. Jakie ożywienie gospodarcze, w czym się przejawiające!? Coraz większe zadłużenie państwa, a w skutku jego niewypłacalność nie wróży dobrze. Dodatkowo polityka socjalna i anty-polska w sprawach zagranicznych prowadzona przez nasz rząd prowadzi tylko do upadku. Ten kraj, zwany Polską nie ma ani trochę wspólnego z kapitalizmem. Żyjemy obecnie w euro-komunie w której wmawia się dla obywateli, że jest inny ustrój, a w razie niepowodzeń obarcza się go. Zmieniając nastroje obywateli, ukierunkowując je w stronę socjalizmu, tokiem myślenia "Za kumuny już było lepiej...", tak aby legalnie i oficjalnie ponownie wprowadzić ten chory ustrój socjalistyczny. Ten rak sponiewiera całą Europę...