HDD

eBay: 40% sprzedawanych dysków zawiera prywatne dane

przeczytasz w 1 min.

Wystawiane na aukcje twarde dyski przechowują wiele prywatnych danych. Z badań przeprowadzonych w serwisie eBay.com wynika, że 40 proc. sprzedawanych tą drogą dysków skrywa jakieś informacje, począwszy od arkuszy kalkulacyjnych, skończywszy na e-mailach i zdjęciach.

Przeważnie są to informacje dotyczące firm i - ogólnie - dokumenty z pracy. Czasem z kolei okazuje się, że wraz z dyskiem stajemy się posiadaczami danych i treści, które mogą w dużym stopniu ośmieszyć lub zawstydzić poprzedniego właściciela.Zanim sprzedasz, zadbaj o dokładne wyczyszczenie dysku! (Fot. Timelinedigitalinc.com)

Kessler International to firma, która prowadziła odpowiednie badania przez sześć miesięcy. Badania obejmowały twarde dyski o pojemności od 40 do 300 GB, które były kupowane na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na sam koniec badań firma kupiła dodatkowo 100 nowoczesnych twardych dysków - większość wykorzystywała interfejs SATA.

Inżynierowie Kesslera musieli skorzystać ze specjalnego oprogramowania, aby pobrać dane z niektórych dysków, które nigdy nie zostały nadpisane lub skasowane. Dane te obejmują prywatne dokumenty, informacje finansowe, e-maile, loginy i hasła, jak również fotografie.

Aż 40 dysków z zakupionych 100 modeli skrywało czyjeś dane.

Źródło: Computerworld.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tokeen
  0
  Jak ludzie się nie znają to nic nie mogą zrobić prócz DELETE :D
  W moim przypadku gdy chciałem nowy dysk to stary zawsze jakiemuś zaufanemu znajomemu dawałem.
  • avatar
   assistant
   0
   W Sumie to komu przed sprzedaniem dysku chce się go czyścić?
   Formatują i sprzedają. Zapewne niewiele osób po zakupie używanego HDD odzyskuje dane z niego.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    i komu się chce odzyskiwać czyjeś dane?
    a co do kasowania to można skasować łatwym sposobem:
    zrobić obraz jakiejś płyty dvd, skasować wszystko i kopiować ten obraz aby sie dysk zapełnił, potem skasować te pliki iso i mamy czysty dysk (oprócz tego jednego dvd)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jak się komuś chce to może się bawić są do tego specjalne programy także darmowe, ale ja nie widzę w ogóle sensu w sprzedawaniu starego dysku bo nikt za niego dużo nie zapłaci i zawsze znajdzie się w domu zastosowanie dla starego dysku