Zasilacze

EcoPSU - konkurencja dla certyfikatu sprawności zasilaczy 80 PLUS

przeczytasz w 2 min.

Niemiecka organizacja EcoPSU będzie badać sprawność zasilaczy komputerowych - konkurencyjnie dla ECOVA, a więc organu odpowiedzialnego za 80 PLUS.

EcoPSU 85 - odznaczenie sprawności zasilacza
EcoPSU 85 - takie odznaczenie otrzymają zasilacze o średniej sprawności 85%

Jednym z najważniejszych parametrów zasilacza komputerowego jest jego sprawność, a więc stosunek mocy na wyjściu (doprowadzanej do podzespołów) do mocy na wejściu (pobieranej z sieci). W celu ułatwienia rozeznania się na rynku, wprowadzono podział sprawności za pomocą certyfikatów 80 PLUS – obejmują one sprawność od 80% (80 PLUS) do 90-96% (80 PLUS Titanium). Wygląda jednak na to, że organizacja ECOVA (zajmująca się przyznawaniem odznaczeń 80 PLUS) straci swój monopol, bo niebawem na rynku pojawi się konkurencyjna firma certyfikująca zasilacze komputerowe – EcoPSU.

Firma EcoPSU została założona przez Roberta Juckela, a więc jednego z redaktorów niemieckiego serwisu Tweak PC – branża zasilaczy komputerowych jest mu więc dobrze znana, bo właśnie zajmował się ich testowaniem i recenzowaniem.

W odróżnieniu od amerykańskiej organizacji ECOVA, która głównie testuje zasilacze przy napięciu zasilającym 115 V (choć niedawno wprowadziła opcję 230 V), firma EcoPSU stosuje tutaj tylko napięcie zasilające 230 V – specjalnie pod kątem rozporządzenia Komisji Europejskiej (617/2013) i regulacji dla dyrektywy Ecodesign (2009/125/EC). Sprawność zasilacza jest badana przy obciążeniu 10%, 20%, 50% i 100%, a następnie ustala się jej średnią i zaokrągla do pełnej liczby, jaka widnieje przy nadawanemu odznaczeniu.

EcoPSU ma bardziej restrykcyjną procedurę testową, bo wymaga dostarczenia dwóch egzemplarzy zasilacza – próbki produkcyjnej i egzemplarza sklepowego. Na dodatek nie przenosi certyfikatu z jednej konstrukcji na inną, tak jak w przypadku ECOVA, gdzie jest to dozwolone, pod warunkiem zastosowania tego samego transformatora napięcia. Z drugiej strony certyfikacja ma być znacznie tańsza, aniżeli w przypadku normy 80 PLUS – tutaj producenci muszą zapłacić po 1500 dolarów za każdy model zasilacza.

EcoPSU badanie sprawności zasilacza
Raport z testów sprawności zasilacza

Wprawdzie strona organizacji jeszcze jest w fazie projektowania, ale już teraz można doszukać się pierwszych informacji odnośnie przyznanych certyfikatów dla modeli Cooler Master B500 V2, B600 V2B700 V2. Wszystkie z nich otrzymały odznaczenie EcoPSU 85, a więc ich średnia sprawność wynosi około 85%.

Źródło: ComputerBase, EcoPSU, ECOVA, Tweak PC, inf. własna

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kevio
  12
  Wreszcie ktoś kto od praktycznej strony się zajmował daną rzeczą będzie oficjalnie testował je i to pod kątem naszego rynku a hamerykańskiego.
  Wreszcie.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   no wreszcie.
   • avatar
    1
    "EcoPSU ma bardziej restrykcyjną procedurę testową, bo wymaga dostarczenia dwóch egzemplarzy zasilacza – próbki produkcyjnej i egzemplarza sklepowego"

    Producent ma sam iść do sklepu a do testów i tak odda dwa modele inżynieryjne ?
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     I co to zmieni? kolejny typ ktory znalazl nisze na rynku zeby wyrwac kase od producentow, a ty i tak kupisz ten zasilacz, czy on bedzie mial jeden czy dwa certyfikaty i napewno nie bedzie przez to tanszy.
     • avatar
      Silver
      0
      Świetnie.
      Moim zdaniem bardziej obiektywne będzie podanie najniższej wartości aniżeli średniej - bo nie znamy rozbieżności między najmniejszą a największą efektywnością. Producent może podać własną np. maksymalną sprawność, ale jeśli będzie certyfikowana to daje większą wiarygodność, że tak jest ;)