Technologie i Firma

Program podmieniający numery kont bankowych krąży w wiadomościach email

przeczytasz w 1 min.

Złośliwy program ClipBanker, podmieniający numery kont bankowych podczas przelewów online, znów pojawił się w wiadomościach mailowych.

ESET

Jak poinformowali eksperci z ESET, w internecie pojawiła się kolejna fala fałszywych wiadomości mailowych, zawierających złośliwe oprogramowanie. Po otwarciu takiego emaila, komputer zostaje zainfekowany programem ClipBanker, który podmienia numery kont bankowych, kopiowanych do schowka podczas przelewów online.

Zagrożenie identyfikowane przez ESET jako Win32/ClipBanker.C jest rozsyłane w formie załącznika do wiadomości o tytule „gdzie realizacja zamówienia!?!”. Program występuje pod nazwą „przelew.exe”, a jego ikona sugeruje, że mamy do czynienia z dokumentem PDF. Po uruchomieniu aplikacji, zaczyna ona kontrolować całą zawartość naszego podręcznego schowka, łącząc się ze zdefiniowanym wcześniej serwerem, skąd pobiera numer konta swojego twórcy. Jeśli ClipBanker wykryje w podręcznym schowku, charakterystyczny dla rachunków bankowych, 26-cyfrowy numer, automatycznie podmieni go na ten należący do jego twórcy.

Jeśli ClipBanker zadomowi się na naszym komputerze, może sprawić, że przelewy online będą trafiały do cyberprzestępców, a nie do zakładanych przez nas osób czy instytucji. By chronić się przed utratą środków, dobrze jest korzystać z listy zdefiniowanych odbiorców. Jeśli jednak musimy skopiować numer konta, dobrze jest pójść za radą Kamila Sadowskiego, analityka zagrożeń z ESET i przed akceptacją, ponownie sprawdzić, czy wprowadziliśmy prawidłowe dane.

Źródło: Dagma

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Info dla wielkich hakerów pokroju Tiger Bonzo!

  Moje hasło do konta bankowego to 1111dupablada. Możecie śmiało atakować. Nagrodą jest wielka sława... i moje 7 zł po 20 latach odkładania na czarną godzinę.
  • avatar
   hex3n
   3
   Nie wiem jak teraz to wygląda ale, jakiś rok temu korzystałem z ESET Cyber Security Pro. Program był bardzo skuteczny ale tak bardzo obciążał mi kompa że, czasem wejście na stronę zajmowało 30 sekund. Teraz mam Avast Premier 2015 i wszystko śmiga jak burza.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    To przelew przejdzie, jeśli dane odbiorcy się nie zgadzają? Że też takie "hakerstwo" przechodzi i ludzie dają się na to nabrać, to sami są sobie winni, że nawet o swoje własne pieniądze nie dbają. To tak jakby poszli do sklepu i zapłacili osobie, która stoi przed nimi w kolejce... Numer rachunku sprawdza się zawsze, chociażby dla świętego spokoju i lepiej wbić to sobie do głowy.
    • avatar
     shoken
     2
     Hakerzy często pracują w firmach telekomunikacyjnych i często to firmy telekomunikacyjne odpowiadają za wiele nadużyć sieciowych a nie jacyś hakerzy z piwnicy we wsi zabitej dechami.Dlatego swojemu ISP nie można ufać no i jest szereg tych wszystkich skomplikowanych zagadnień.
     • avatar
      shoken
      1
      Np. taki haker co pracuje w firmie telekomunikacyjnej ma znacznie łątwiej od tego z piwnicy bo ma login hash hasla dane o firmware routera ktorego uzywa klient i wiele innych danych i taki haker moze sie wlamac znacznie szybciej i skuteczniej na czyjegos kompa niz ten z piwnicy.Dlatego trzeba sie bronic tez przed ISP czyli nie stawiac kompa bezposrednio za dostawca tylko dawać coś pomiędzy.
      • avatar
       stark2991
       1
       Błąd 1
       Otworzenie e-maila z takim tytułem
       Błąd 2
       Otworzenie załącznika pomimo podejrzeń co do e-maila
       Błąd 3
       Brak antywirusa który by teraz zakrzyczał
       Błąd 4
       Wykonanie przelewu bez sprawdzenia danych (strona mojego banku wyświetla monit o sprawdzeniu numeru konta jeśli zostanie skopiowany a nie wpisany)

       Tu już trzeba być wybitnym żeby się złapać
       • avatar
        Mulciber
        0
        Otwieram dwa okna obok siebie, zaznaczam myszką numer i przeciągam w odpowiednie miejsce. Szybko i bez użycia schowka :)
        • avatar
         kokosnh
         0
         Nigdy nie kopiuje się całego numeru, jak ktoś bardzo się spieszy to może skopiować prawie cały i dopisać te ostatnie cyfry. Z reszta i tak na ekranie w którym wpisujemy kod autoryzacji, pojawia się numer i wystarczy go sprawdzić.
         • avatar
          shoken
          -1
          Najgorszy internet jaki można mieć to jest ten z orange ten który ja mam ,w tym internecie to chyba hakerzy sterują tą całą firmą.
          • avatar
           shoken
           -2
           Dodatkowa zaleta ze nie gryzie sie z Windows Security Essentials więc bez problemu można używać dwóch jednocześnie.
           • avatar
            shoken
            -9
            Wystarczy mieć antywirusa dobrego tzn płatnego i skanować codzien a najlepiej po każdym włączeniu komputera.Musi być dobry antywirus i szybki ja polecam malwarebytes premium.Skanuje kompa w 3 min razem z rootkitami.
            • avatar
             Cyggu
             0
             Ja tam używam sam ESET Antivirus i od ładnych paru lat nie miałem wirusa. Od razu blokuje przy wykryciu.