Gry komputerowe

Wojna w EVE Online przyniosła 200 tysięcy dolarów strat [Aktualizacja]

przeczytasz w 2 min.

Najbardziej krwawy konflikt w dziesięcioletniej historii gry.

EVE Online gra

EVE Online to gra, która ma swoją politykę, system handlowy i ustrój ekonomiczny. Został on zaprojektowany niemal w całości przez graczy. W ciągu 10 lat od premiery w uniwersum tym stoczonych zostało wiele wojen, z czego ostatnia bez wątpienia miała największy rozmach. Do walki o terytorium stanęło przeszło 2200 graczy.

W starciu udział wzięło między innymi ponad 70 okrętów klasy Titan – każdy o wartości setek miliardów ISK (waluta wewnętrzna EVE). Ze względu na zastosowany w grze model płatności gracze są w stanie przypisywać wartość w dolarach do każdego statku. Wystarczy powiedzieć, że jeden z najbardziej zaawansowanych Titanów, który poległ w walce był wyceniony na 222 miliardy ISK, a po przeliczeniu – około 5500 dolarów. 

Wczorajszy konflikt był najbardziej „krwawym” w historii gry EVE Online. Zgodnie z informacjami podanymi przez The Mittani poprzedni rekord liczby zniszczonych Titanów wynosił 12. W tej poległo ich 75. Wojna była naprawdę spektakularna. Łącznie zniszczonych zostało 4286 różnego rodzaju okrętów, których łączna wartość to 9 687 799 465 166 ISK. Jeśliby przeliczyć to na prawdziwą, amerykańską walutę wyszłoby… 284 500 dolarów.

O co w ogóle poszło? Otóż należąca do sojuszu N3 korporacja Nulli od jakiegoś czasu miała kontrolę nad systemem B-R5RB. Ostatnio niestety nieuregulowana została opłata za jego utrzymywanie. Trwający od miesięcy konflikt pomiędzy N3 i PL a Clusterfuck Coalition (CFC) i Russian Coalition (RUS) tylko się więc zaognił. 

Po tym jak RUS pokonało siły Nulli wydawało się, że wszystko jest już przesądzone. Wówczas jednak do walki dołączyło PL i wezwało swoich sojuszników. Wyzwani RUS zawiadomili CFC i tak oto doszło do wojny. Do wojny, która trwała łącznie niemal 15 godzin. Ostatecznie zwycięsko wyszli kapitanowie z Clusterfuck Coalition i to w ich rękach jest teraz B-R5RB.

Rzecznik islandzkiego studia CCP odpowiedzialnego za grę powiedział, że ta bitwa „przyćmiewa wszystkie inne walki graczy pod względem skali i czystej destrukcji. Ta kategoria konfliktów jest tym, przed czym science fiction nas ostrzegało”.

Aktualizacja [31.01.2014, 11.30]:

Pisaliśmy o 200 tysiącach dolarów strat. Jak się jednak okazuje, mogły być one znacznie większe. Według Forbesa, przeliczając wirtualną walutę na prawdziwe pieniądze, ta największa w historii elektronicznej rozrywki wojna mogła pochłonąć nawet 500 tysięcy. Oficjalnie zachowuje się jednak pewien margines i mówi się o zakresie 300-500 tysięcy dolarów. Różnice są wynikiem tego, że jak to w przypadku wirtualnej waluty – koszty przeliczane są na rożne sposoby. Tak czy inaczej jednak suma naprawdę robi wrażenie (nawet zakładając tę niższą). 

Twórcy – studio CCP Games – postanowili także wznieść monument upamiętniający to historyczne dla uniwersum gry wydarzenie. Titanomachy stworzone zostanie z modeli statków i umieszczone przy siódmej planecie układu B-R5RB. W międzyczasie Agonist X opublikował filmik przedstawiający starcie. Możecie zobaczyć go poniżej:

Źródło: TheVerge

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Mają rozmach ********** ;)
  • avatar
   Lonnger
   14
   Takie informacje o bitwach zawsze mnie do tej gry zachęcały, ale jakoś mam awersję do gier MMO... Chociaż kto wie... może znów spróbuję:)
   • avatar
    StartX_pl
    10
    Biorąc pod uwagę, że jedna rakieta Tomahawk to milion dolarów to ta bitwaj jest jak pierdnięcie komara...
    • avatar
     Buuren
     5
     Kto wygrał? Co wygrał?
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      Gdybym miał tego "titana"... to bał bym się logować aby go nie "popsuć". To się nazywa zabawa na bogato.
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       bylem tam:P
       • avatar
        Szarlej_pl
        3
        Bez takiego porownania, jakiekolwiek dane dotyczace strat podanych w walucie obowiazujacej w danej grze, nie oddadza rozmiaru bitwy.
        Czy bedzie to strata 5,000 ISK czy 9,000,000,000 dla kogos kto nie ma pojecia o stanie ekonomi danej gry, nie bedzie to znaczylo wiele. Podanie wyceny w rzeczywistej walucie od razu przedstawia dane i statystyki konfliktu w innym swietle.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Wyceny robione są do wartości PLEXów a ISK. PLEX dający czas gry które kupuje się za realna gotówkę, są także w obrocie za ISK tyle żeby je kupić za ISK ktoś wcześniej musi je kupić za Realne pieniądze a potem wystawić za ISK z tego też powodu można przeliczać walutę wirtualna na realne pieniądze.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          niech mi wytłumaczy ktoś - w tej grze statki atakują się same po wciśnięciu ATAKUJ niczym w strategii, czy to jest jakiś rodzaj symulatora, że faktycznie można celować?
          • avatar
           DzikiWariat
           -3
           Czy nie jest tak, że ludziom się już w to grać nie chce i rzucili co mieli na jedną wojenkę?
           • avatar
            QraJr
            -3
            Ta wirtualna waluta bierze się z niczego (w sumie tak samo jak dolary ostatnim czasem) i nie ma żadnej realnej wartości. Te wartości są umowne i przeliczanie jej na dolary jest śmieszne.
            • avatar
             Skaza
             -6

             Śmieszne jest nieustanne przeliczanie wirtualnej waluty na realne pieniądze.

             • avatar
              palmall
              0
              Aaa.... już wiem co mnie odstraszało od grania w EVE. 99EUR rocznie to chyba sporo, czy tylko ja mam takie wrażenie ?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ostatecznie spadło ok 500,000$ a nie 200 wg oficjalnych danych CCP.
               Polacy licznie uczestniczyli w tej bitce, ubiliśmy co najmniej kilkanaście tytanów.
               Gra jest za darmo - jeśli ktoś gra przynajmniej 2 godzinki dziennie i nie jest gimbusem, bo tam na szczęście średnia wieku 25+.
               Ave C0ven
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Zapraszam po 21 dniowy trial, link: https://secure.eveonline.com/trial/?invc=7f673f86-355a-4e60-a55c-8611efac738f&action=buddy