Bezpieczeństwo

Niemal 60% internautów obawia się o bezpieczeństwo swoich danych w chmurze

przeczytasz w 2 min.

Firma F-Secure sporządziła raport z ankiety jeszcze przed wybuchem afery PRISM i wycieku danych z Facebooka. Około 60% użytkowników boi się chmury.

f-secure logo internauci boją się o swoje dane z chmury

Eksperci z firmy F-Secure zajmującej się bezpieczeństwem opracowali raport na podstawie ankiety, z której wynika, że blisko 60% użytkowników obawia się o swoje dane pozostawione w tzw. chmurze.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę F-Secure, sześciu na dziesięciu użytkowników portali społecznościowych i serwisów chmurowych niepokoi się o bezpieczeństwo swoich danych. Raport został sporządzony jeszcze przed wybuchem afery PRISM oraz ostatnim wyciekiem informacji z Facebooka. Badanie Cyfrowego Stylu Życia 2013 (Digital Lifestyle Survey 2013) pokazało, że największe obawy dotyczące bezpiecznego korzystania z wirtualnej przestrzeni dyskowej wyrażały osoby w wieku od 20 do 30 lat.

Raport dowiódł, że najpopularniejszymi dostawcami usług udostępniania przestrzeni w chmurze są serwisy: Facebook, YouTube, Google Drive, Dropbox oraz, ex aequo na piątym miejscu, Microsoft SkyDrive i Apple iCloud. Wyniki przeprowadzonej w kwietniu ankiety pokazują, iż korzystanie z tego typu rozwiązań nie jest dowodem bezgranicznego zaufania do amerykańskich operatorów.

Prawie 60 procent ankietowanych zadeklarowało, iż obawia się, że ktoś nieuprawniony może mieć dostęp do ich danych. U takiej samej liczby respondentów strach wzbudza możliwość sprzedaży osobistych informacji osobom trzecim, jeszcze więcej (61 procent) uważa wręcz, że dostawcy usług mogą handlować danymi dotyczącymi ich zachowania w sieci. 62% badanych podaje w wątpliwość zabezpieczenia stosowane w rozwiązaniach chmurowych.

f-secure internauci obawa chmura cloud computing działanie

Najmniejsze obawy o bezpieczeństwo swoich prywatnych informacji wykazali respondenci z krajów europejskich. Na przykład, zaledwie połowa niemieckich oraz 61 procent włoskich Internautów boi się wycieku swoich danych, podczas gdy w USA i Brazylii odsetek ten jest już wyższy i wynosi odpowiednio 69 oraz 78 procent. Natomiast badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez F-Secure i TNS OBOP wykazało, że dla prawie 90 procent Polaków zabezpieczenie przed utratą informacji w chmurze jest bardzo ważne.

Prawie jedna trzecia Internautów ma wrażenie utraty kontroli nad swoimi plikami, przy czym posiadacze wielu urządzeń wyrażają taką opinię częściej niż osoby korzystające z jednego urządzenia. Wyniki badania pokazują, że użytkownicy są świadomi niebezpieczeństw związanych z przechowywaniem danych w chmurze, co jest wyzwaniem dla firm będących ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego. Co więcej, otwiera to drogę do wprowadzenia przez nie same usług chmurowych, opartych na doświadczeniu w zabezpieczaniu prywatności użytkownika". – mówi Timo Laaksonen, Wiceprezes F-Secure odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe.

Rozwiązania z tego zakresu proponuje firma F-Secure. Usługa Content Anywhere F-Secure, oferowana za pośrednictwem operatorów mobilnych i szerokopasmowych, umożliwia użytkownikom bezpieczne przechowywanie, synchronizowanie, pobieranie i wymianę zdjęć, filmów, dokumentów oraz innych plików, w dowolnym miejscu i za pomocą każdego urządzenia.

Źródło: F-Secure, inf. prasowa, techyyouch (foto)

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piccardo
  6
  Dziwne że o ważniejsze dane które oddają za darmo całemu światu na fb w ogóle się nie przejmują. Ludzie są tacy bezmyślni...
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ja bardzo lubię chmury :)
   Często dają upragniony orzeźwiający deszczyk, czasami zakrywają piekące słoneczko - pozwalając na chwile odetchnąć, a nawet są świetną formą zabawy z dzieciakami - odgadując co przedstawia ich kształt :)

   Ale do przechowywania prywatnych danych? Chciałoby się rzec:
   (..)
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Chyba nikogo nie dziwi fakt ze dane w chmurze sa bardziej narazone, A FB to dno i 5m molu, tam nawet wrzyscy wiedza kiedy idzie ktos posadzic szyszke i opisuje jaka mu wyszla.
    • avatar
     Mulciber
     3
     Ale ludzie mają problemy. Chmura to niesamowicie wygodna rzecz. Ja tam trzymam wszystko czego potrzebuję na uczelni i jakieś pierdółki które warto mieć zawsze przy sobie i wolał bym ich nie utracić jak mi padnie komputer.
     I niech sobie kradną na zdrowie. Co jakiegoś hakera obchodzą moje prywatne zdjęcia?
     Rozumiem osoby które robią jakieś projekty, patenty, ważne tajemnice firmowe itp. Ale zwykły prywatny użytkownik czego ma się bać?
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Jeśli ktoś jeszcze myśli że NSA nie prześwietla chmury... skoro prywatne szyfrowane mail-e oraz kodowane strumienie video są inwigilowane to chmura nie jest żadnym wyzwaniem skoro firmy oferujące atrakcyjne chmurowe usługi od dawna siedzą na dywaniku NSA...

      Majstersztykiem czarnej magii jest zrobić takie prania mózgu masie (w pierwszej kolejności Amerykanów) by nie tylko pozwolili na permanentną inwigilację ale jeszcze za to płacili...
      ... bo przecież to "dla naszego bezpieczeństwa".

      Czasy przywódców i prowadzenia człowieka jak dziecko za rączkę ssie skończyły.
      Myśl samodzielnie.

      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Firma która żyje ze sprzedaży oprogramowania antywirusowego mówi że użytkownicy boją się o swoje dane... niech to popis wynikami jakieś niezależnego raportu bo takie dyrdymały nastawione na zwiększenie sprzedaży swoich produktów mogą sobie ściąć do szuflady.
       • avatar
        Fiona
        1
        A nie prościej kupić za 200 zł dysk ?
        Taniej od płyt DVD, a można zdublować dyski...
        No chyba że ktoś jest uzależniony od netu i np. na Mazurach musi mieć wszystko...
        Ale takiemu to tylko dobry, podkrerślam dobry psychiatra może pomóc...
        • avatar
         Czaszka
         0
         Tylko 60%?
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Nie dziwię się tym 60 % ludzi. Według mnie też chmura to gówno.
          • avatar
           obcypl
           -3
           Wszystko zależy od tego CO i JAK umieszczamy w chmurze.
           Jak ktoś wrzuca tam jak leci prywatne fotki i filmiki ze swoich igraszek cielesnych albo kopie wszystkich kontraktów swojej firmy to faktycznie... trochę wystawia się na ew. strzał.
           Ja używam chmurki jako backupu. Zdjęcia moje i moich klientów spakowane rarem z hasłem i spakowane zipem z hasłem wrzucam jako paczki. Raz, że to relatywnie bezpieczne, 2, że to kopia bezpieczeństwa tylko a nie mój główny dysk.
           Używanie chmury jako JEDYNEGO miejsca przechowywania danych to też proszenie się o problemy. Jedna decyzja kretynów z FBI czy innego tałatajstwa i nagle serwis chmury może zniknąć wraz z waszymi danymi.

           Reasumując... nie ma się co bać - trzeba po prostu myśleć.

           A jak ktoś szuka pojemnej chmurki bez durnych limitów (rodzaju pliku, czy jego rozmiaru) to polecam na chwilę obecną copy.com
           Jesli zarejestrujecie się z tego linku https://copy.com?r=qT6Xc3 to zamiast 15GB dostaniecie 20GB (ja również dostanę 5GB extra - skorzystamy razem).
           • avatar
            Kiciulek
            0
            moc obliczeniowa komputerów wzrasta z roku na rok diametralnie. Jeśli ktoś się boi o dane - mamy tyle metod szyfrowania. Nawet jeśli ktoś ma 10-cio letni komputer, to najważniejsze dane może zaszyfrować i wysyłąć w chmurę, a dla posiadaczy wydajnych sprzętów - szyfrowanie wielogigabajtowych plików nie stanowi problemu, a w szczególności gdy ktoś posiada bardzo szybkie łącze internetowe. Nikt za nikogo nie będzie się martwił, to każy powinien martwić się o siebie i MYŚLEĆ
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jedyną chmurę jaką mam to Flickr, gdzie przechowuje filmiki z mojej kamery (oczywiście oznaczone jako prywatne i oprócz mnie nikt jej nie zobaczy), oczywiście mam jeszcze kopię na Blu-rayach i zewnętrznym dysku, bo na dysku wewnętrznym już się nie mieściły :)