Ciekawostki

Face2Face - kontroluj twarze ludzi na ekranie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
5 komentarzy Dyskutuj z nami

Zespół naukowców opracował bardzo ciekawe rozwiązanie. Krótko mówiąc: to realistyczne przeniesienie mimiki jednej osoby na twarz drugiej.

A gdyby tak móc kontrolować twarze polityków, prezenterów i aktorów pojawiających się na ekranie? Brzmi jak niezła zabawa, prawda? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, Instytutu Maksa Plancka i Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg też tak twierdzą i nawet poczynili poważne kroki w kierunku realizacji takiego projektu. Poznajcie Face2Face.

Face2Face to narzędzie pozwalające wpływać w czasie rzeczywistym na mimikę aktorów na nagraniu wideo (na przykład z YouTube'a) – podkładać ruch warg pod inne osoby (a właściwie: modyfikować ruchy jej mięśni twarzy). Wprawdzie widzieliśmy już wcześniej podobne projekty, ale tym razem mówimy o naprawdę realistycznej ingerencji. 

Krótko mówiąc: to realistyczne przeniesienie mimiki jednej osoby na twarz drugiej. Moglibyśmy się rozpisywać na ten temat, ale najlepiej będzie jeśli sami to zobaczycie. Oto filmik demonstrujący możliwości opracowywanego przez ekipę naukowców rozwiązania. Jeśli nie jesteście wśród 2 milionów osób, które już go widziały, to koniecznie go zobaczcie:

Projekt Face2Face może budzić poważne obawy, a w głowach miłośników teorii spiskowych już pewnie zaświeciła się żarówka. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Można znaleźć bowiem także kilka pozytywnych zastosowań – na przykład imprezowa zabawa czy też doskonale dopasowany dubbing.

Źródło: Stanford

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ent1994
  Manipulacja next level
  9
 • avatar
  Konto usunięte
  Tak jak napisałem w komentarzu pod filmikiem dwa tygodnie temu

  "To może być niebezpieczne,zabawne i użyteczne
  - doskonałe narzędzie do manipulacji
  - zabawne - śpiewający Putin czy ten dupek z Koreii północnej"
  - użyteczne - Przemysł growy może mieć znacznie tańszą i prostszą technologię przechwytującą mimikę twarzy"
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Polecam film "Kongres" na podstawie powieści Stanisława Lema.
  Tam rozwinięto podobną technologię tyle że autorzy poszli krok naprzód. Skanowanie całej mimiki i "kinetyki" persony pozwoliło wysłać ją na "wieczne wakacje" a jej cyfrowy zapis pozwalał zatrudnić jej cyfrowego avatara i wyrabiać z nim czego Dusza zapragnie. To oczywiście tylko pewne tło i mały skrawek fabuły.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Spóźniony prima aprilis ale zacny :)
  1
 • avatar
  BluePandoraBox
  w filmach idealnie dopasowany dubbing - mam nadzieję że to zastosują, czasem jest to irytujące gdy ogląda się film gdzie aktor już skończył mówić a głos jeszcze dobiega
  wcale bym się nie obraził jakby to zastosowali w filmach, animowanych też
  1