Bezpieczeństwo

Facebook pomaga użytkownikom z myślami samobójczymi

z dnia
Ewa | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Ewa
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Pomoc osobom potrzebującym

Facebook nawiązał współpracę z National Suicide Prevention Lifeline - organizacją, której głównym celem jest zapobieganie samobójstwom i pomoc tym, którzy chcą targnąć się na swoje życie. Portal społecznościowy będzie wspierał wszystkich tych, którzy tego wsparcia będą potrzebowali najbardziej.

National Suicide Prevention LifelineTwórcy Facebooka postanowili wykorzystać popularność serwisu. Mając świadomość, iż wśród kilkuset milionów użytkowników regularnie odwiedzających stronę są również tacy, którzy rozważają samobójstwo, zaczęli działać.

W efekcie powstał chat, do którego może przyłączyć się każdy potrzebujący internauta. Człowiek narażony na ryzyko zachowań suicydalnych ma możliwość przeprowadzenia rozmowy z profesjonalistą - pracownikiem National Suicide Prevention Lifeline.

Chat można rozpocząć o dowolnej godzinie, zależnie od potrzeby. Specjaliści czuwają nad użytkownikami Facebooka przez całą dobę. Głównym celem rozmów jest zapobieganie kryzysowi.

Po pomoc nie trzeba zgłaszać się osobiście. Wystarczy, że inny użytkownik dostrzeże niepokojący komentarz lub post, mogący świadczyć o myślach samobójczych a następnie zgłosi to przy pomocy jednego kliknięcia. Wtedy zostanie wysłany e-mail do pracowników Facebooka. Następnie oni skontaktują się z osobą nie radzącą sobie z problemami.

Suicide Prevention - Facebook

Dotąd ludzie potrzebujący pomocy mogli liczyć niemal wyłącznie na specjalne linie telefoniczne, bądź byli zmuszani do odwiedzenia psychologa. W rzeczywistości wiele z cierpiących osób nie decydowało się na żaden z tych środków.

Możliwość zyskania pomocy bez wychodzenia z domu, bez pokazywania twarzy i nawet bez ujawniania brzmienia głosu wydaje się być niezwykle wygodna i użyteczna.

Jak podkreślają twórcy projektu, ich celem nie jest skanowanie portalu w celu odnajdywania osób ujawniających skłonności suicydalne. Głównym zamysłem jest docieranie do potrzebujących osób i niesienie im pomocy - tak szybko jak tylko jest to możliwe.

Inicjatywa ta wydaje się więc być bardzo wartościową. Ostatecznie łatwiej trafić do tych, którzy potrzebują wsparcia, jeśli wykorzystuje się do tego narzędzia z których oni sami posługują się każdego dnia. Dzięki sławie Facebooka potrzebujący zyskają wiedzę na temat tego gdzie mogą szukać pomocy. Projekt walki z samobójstwami może więc okazać się sukcesem.

Czy podobne na podobne inicjatywy można liczyć w Polsce?
 

Więcej o Facebooku:

Źródło: ZDNet

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  "Facebook pomaga użytkownikom z myślami samobójczymi"

  A ja myślałem że w sensie negatywnym. Że pomaga skończyć ze sobą ;)

  Dziwny ten tytuł ;)
  12
 • avatar
  Konto usunięte
  Połowa Emo-nastek już pewnie kliknęła "Lubie to".
 • avatar
  miedzianek
  Smierc samobojcom!


  Tytul mylil,myslalem ze pomaga zabic sie niedowartosciowanym dzieciakom-.- moze tak bylo by lepiej?
 • avatar
  Zwierzak
  Pozwólmy żyć samobójcom.
 • avatar
  Konto usunięte
  Chybiony art, gdyż na bmk większej refleksji nad tym tematem nie będzie.
  Tak czy owak próbują ocieplić wizerunek, ale efekt jest wątpliwy.
 • avatar
  serek
  a później dostają takie osoby reklamy z poradni psychiatrycznych i leków uspokajających;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Mi się wydaje że każdy z kontem na FejsBruku potrzebuje pomocy i porady psychologa/psychiatry.
 • avatar
  Konto usunięte
  tytuł mylący pierwsze skojarzenie to, że FB pomaga dokonać samobójstwa a nie pomaga jemu zapobiegać. Ale pomysł całkiem fajny, skoro FB jest w czołówce najczęściej odwiedzanych stron na świecie to czemu nie wykorzystać tego. Poza durnymi wpisanymi i durnymi aplikacjami, ściganiem się w ilości lubianych stron itp. można FB wykorzystywac w całkiem normalnych celach. Jeśli choć jednej osobie dziennie program ten uratuje życie to według mnie warto.
 • avatar
  Konto usunięte
  rzeczywiście tytuł trochę mylący;)
 • avatar
  m4rcin
  "skłonności suicydalne"
  Nie łatwiej napisać skłonności samobójcze?
 • avatar
  Konto usunięte
  Tytuł mylący? W życiu nie przyszłoby mi do głowy, że pomoc może być czymś negatywnym. A już w ogóle w kontekście przyczyniania się do czyjejś śmierci. Widać nie znacie definicji słowa "pomoc".
  A może to słowo "facebook" robi Wam wodę z mózgu. Widzicie "(...) facebook" i momentalnie Waszą ocenę przyćmiewają negatywne emocje związane z niechęcią do portalu. W sumie w miejsce "facebook" możecie wstawić cokolwiek: apple, google+, wp.pl whateva... Uwolnijcie się od skrajnych poglądów a zaczniecie dostrzegać więcej treści.