Ciekawostki

Ford pozwoli „poczuć widoki” niewidomym

przeczytasz w 1 min.

Ford chce, by niewidomi czerpali maksimum przyjemności z jazdy. Chce sprawić, by „zwykłe podróże stały się dla nich naprawdę niezapomniane”. Umożliwić ma to technologia Feel The View.

Jazda samochodem to olbrzymia przyjemność – nie tylko dla kierowcy, ale tez pasażerów, także dlatego, że można podziwiać piękne widoki za oknem. Niestety nie mogą tego doświadczać niewidomi, choć Ford ma pomysł jak to zmienić.

Włoski oddział Forda we współpracy ze start-upem Aedo opracował Feel The View – technologię, która pozwala „zobaczyć”, a właściwie poczuć niewidomym to, co znajduje się za szybą. 

Jak to działa? Najpierw urządzenie robi zdjęcie otoczenia, następnie przekształca je w monochromatyczną grafikę o wysokim kontraście, aż wreszcie „inteligentne szyby”, jak nazywa je producent, generują wibracje o 255 poziomach intensywności, dzięki czemu niewidomy pasażer może poznać ukształtowanie krajobrazu.

Ford FTV wibracje

„Staramy się poprawiać ludzkie życie, a pomaganie niewidomym pasażerom w doświadczaniu wspaniałego aspektu jazdy samochodem jest ku temu fantastyczną okazją” – powiedział Marco Alù Saffi, rzecznik firmy Ford Italy.

„Technologia jest zaawansowana, ale sama koncepcja – prosta. Może sprawić, że zwykłe podróże staną się naprawdę niezapomniane” – dodał Saffi. Dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie, a tymczasem zostawiamy was z materiałem wideo na ten temat:

Źródło: Engadget, Ford

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ladros
  3
  Banalna, aczkolwiek skromna złota myśl dla czytających - cieszmy się z tego co mamy i z tego, że nas ten news nie dotyczy. Nie każdy ma to szczęście ;)
  • avatar
   kulalek
   2
   w audi tego nie ma Ford to przyszłość
   • avatar
    kabanosek
    0
    https://www.youtube.com/watch?v=lWsuokWmEZI
    • avatar
     chrismaliszewski
     0
     Nie widzę tego...