• benchmark.pl
 • Foto
 • Niesamowite zdjęcia śnieżynek: wystarczył stary kompakt Canon i obiektyw Helios od Zenita
Foto

Niesamowite zdjęcia śnieżynek: wystarczył stary kompakt Canon i obiektyw Helios od Zenita

z dnia 17-11-2013
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Aparat to tylko połowa, a nawet ćwierć sukcesu w kreatywnej fotografii. Dowodzą tego zdjęcia śnieżek wykonane Canonem A650 i obiektywem Helios.

Zdjecia snieżynek

Czy stare lustrzankowe szkła, które leżą być może w niejednej szufladzie lub kurzą się w piwnicy, albo aparat kompaktowy sprzed 7 lat nadają się tylko na złom? Wcale nie. Wie to każdy kreatywny miłośnik fotografii. Wiedział to także Alexey Kljatov, gdy ze starego Canona A650 i popularnego w swoim czasie obiektywu Helios 44M-5, a także desek i taśmy montażowej skonstrował urządzenie do makro fotografii. I to nie byle jakiej. Modelkami były najprawdziwsze śnieżki, które, jeśli nie wiecie, są niepowtarzalne. Każda jest inna.

Cała aparatura została zestawiona tak jak widać to na zdjęciu. Kompakt działa na maksymalnym zoomie, a obiektyw Helios, umieszczony dokładnie w osi optycznej, jest zamocowany odwrotnie. To znana technika, która pozwala zamienić typowe standardowe obiektywy w całkiem niezłe szkła makro. Często takie rozwiązanie proponuje się niezdecydowanym amatorom fotografii aparatami systemowymi, którzy chcą spróbować swoich sił w fotografii makro. Wydatek nawet kilka razy mniejszy niż dedykowany obiektyw makro, a rezultaty wcale nie muszą być gorsze. By zamocować taki obiektyw na odwrót stosuje się pierścienie odwrotnego mocowania, ale w tym przypadku nie było to konieczne.

Aparat makro zestaw do fotografii śnieżynek
Kliknij by zobaczyć schemat całej konstrukcji

Cały „tubus” został oklejony czarną taśmą montażową, by wyeliminować zewnętrzne źródła światła. Wygląda to jak totalna amatorka, ale takie prowizoryczne rozwiązania wcale nie wykluczają super rezultatów. Aparat skierowano obiektywem w dół na szklany stół, który podświetlono od dołu diodami LED. Niektóre ze zdjęć wykonano również z zastosowaniem jako tła różnych tekstyliów.

Snieżynka zbliżenie

Trzeba było jeszcze trochę cierpliwości, by umieścić śnieżki dokładnie na planie zdjęciowym, potem trochę fotograficznego know-how (na przykład braketing ostrości), a efekty możecie podziwiać w galerii. Kto chce zobaczyć jeszcze więcej, może zajrzeć na profil Flickr ChaoticMind75.

Największym „kosztem” przy takich sesjach jest zazwyczaj pomysł. Obiektyw taki jak Helios 44M-5 to wydatek co najwyżej kilkudziesięciu złotych. Aparat kompaktowy? Istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze nie wyrzuciliśmy naszej pierwszej cyfrówki. A zdjęcia? Wcale nie musimy ich analizować z lupą na powiększeniu 100%.

Źródło: Flickr/ChaoticMind 75, zdjęcia użyte za zgodą

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zdjęcia zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Widać, że jak ktoś chce to niewielkimi kosztami może zrobić coś pięknego. Sztuka!
 • avatar
  Fotki na jasnym tle wyglądają identycznie jak mapy normalnych używane tak powszechnie do bump mappingu. A sam temat losowości, a jednocześnie perfekcji kształtu fascynuje mnie od dziecka. To wszystko jest zbyt poukładane, żeby powstało 'losowo'. Dla mnie to wszystko wygląda jak wygenerowane przez jakiś skrypt z ogromną liczbą zmiennych wykluczanych po jednej za każdym razem. Wyobraźnia mnie ponosi i już mam ochotę pisać o ludzkim mózgu jako procku, dna jako nośnika zaprogramowanych danych i wykonującego program ciągłego samodoskonalenia w postaci wszystkiego co żyje, a w celu tylko i wyłącznie przetrwania... eh. Umrzemy w niewiedzy.
 • avatar
  Przy każdym zdjęciu jest dopiska, że jest złożone z 8 zdjęć by wyeliminować szum - dlatego tak ładnie i gładko wyglądają.
 • avatar
  P.S. Kiedy taki zestaw będzie w sprzedaży w Komputroniku ?

  ;P
 • avatar
  bawiłem sie dawno temu w takie makro mając kompakta kultowego canon a510+pierścień+helios, trzeba się nagimnastykować, żeby uzyskać dobrą ostrość
 • avatar
  Dla mnie śnieżynki skojarzyły się ze skąpo ubranymi dziewczynami mikołaja...
 • avatar
  gdybym nie wiedział, że to zdjęcia to pomyślałbym że to grafika komputerowa, efekt dosyć niesamowity :D
 • avatar
  Są po prostu piękne....
 • avatar
  Skąd śnieżynka w jednym końcu wie jak się zmrozić by wyglądała ta samo jak w drugim końcu?
 • avatar
  hehehe heliosik 44


  zapraszam http://tassador.digart.pl/digarty/
  -1
 • avatar
  Za to zdjęcia ładne, ale to żadne odkrycie. Czemu nie użył do tego jakiegoś ziemniaka typu Nokia czy Iphone ? ;)
  -19
 • avatar
  Ciekawy [url=http://techon.pl/hardware/item/2215-aparat-czy-może-jednak-smartfon-test-samsunga-galaxy-s4-zoom.html]artykuł[/url]który pokazuje co wybrać, smartfona czy aparat. Ja osobiście wybieram aparat.
 • avatar
  Śnieżynka na drugim zdjęciu ma na środku znak Imperium (Gwiezdne Wojny) :)