• benchmark.pl
 • Foto
 • Fotografujesz smartfonem? Sony World Photography Awards 2015 czeka do 27 lutego
Foto

Fotografujesz smartfonem? Sony World Photography Awards 2015 czeka do 27 lutego

przeczytasz w 2 min.

Nowa kategoria, Fotografia smartfonowa, po raz pierwszy w konkursie World Photography Organisation

Sony World Photography Awards 2015

Choć większość dat na zgłaszanie fotografii do różnych kategorii konkursu Sony World Photography Awards 2015 już minęła, mamy dla was dobrą informację. Jeśli chętnie fotografujecie smartfonami, czyli pasjonuje was fotografia smartfonowa, możecie spróbować swoich sił w utworzonej właśnie kategorii konkursowej, którą Sony dołączyło do listy kategorii Sony World Photography Awards. W tej kategorii zgłoszenia przyjmowane są od dziś do 27 lutego 2015 roku.

Nieco rzutem na taśmę, ale bardzo dobrze, że tak się stało. Fotografowanie smartfonami nabrało rozpędu w ostatnich latach, a coraz większa liczba aplikacji i poprawiające się parametry mobilnych aparatów, zachęcają do sięgania po smartfon. Zwłaszcza, że to on najczęściej będzie w zasięgu naszej dłoni, a nie zwykły aparat fotograficzny.

Fotografia smartfonowa dowodzi także jednej bardzo ważnej tezy, która mówi, że w fotografii sprzęt często liczy się najmniej. I nie zrozumcie nas źle. Sprzęt liczy się bardzo, ale to bardzo, jednak w sytuacji gdy weźmiemy pod uwagę komplet - sprzęt + scenografia + umiejętności fotografa - to sprzęt najmniej nas ogranicza. Owszem można wziąć lepszy aparat i zmienić warunki, ale nie w tym rzecz. Gdy mamy do dyspozycji tylko ten jeden konkretny typ sprzętu to zaowocują pozostałe elementy, które sprawiają, że nawet fotografia smartfonowa to coś więcej niż tylko pstrykanie.

Fotografie można zgłaszać do 27 lutego 2015 roku

Fotografia smartfonowa Anthony Lepinay

Czasu na zgłaszanie zdjęć do konkursu pozostało niewiele. Muszą one być wykonane i przesłane przed 27 lutego 2015 roku. Teoretycznie więc mamy czas do końca lutego, bez jednego dnia. W praktyce, jeśli już nie macie w swojej kolekcji ciekawej pracy, warto korzystać z każdej okazji gdyż pogoda w zimowych miesiącach nie rozpieszcza.

Nadesłane prace w kategorii Fotografia Smartfonowa będzie oceniało zacne jury. Zasiądą w nim:

 • Anna Dickson, dyrektor działu fotografii w Huffington Post, USA
 • Chris Hudson, redaktor artystyczny grupy National Geographic Traveller, UK
 • Anthony Lepinay, fotograf i dyrektor kreatywny, Francja
 • Alvin Soon, redaktor HWM oraz HardwareZone.com, Singapur
 • Evgeny Tchebotarev, CPO i współzałożyciel  500px, Kanada

W konkursie warto wziąć udział nie tylko by realizować się fotograficznie. Bardziej przyziemne argumenty, to nagroda jaka czeka zwycięzcę - wyjazd pod koniec kwietnia do Londynu na uroczystość wręczenia nagród przez World Photography Organisation (i szansa spotkania się z autorytetami w dziedzinie foto) oraz cenny upominek w postaci flagowego smartfonu i tabletu marki Xperia. Smartfony otrzymają również osoby, które zajmą 2 i 3 miejsce. Wszystkie wyróżnione prace będą wystawiane podczas gali w Londynie.

Fotografia smartfonowa Anthony Lepinay metro

Zwycięzca zostanie wyłoniony w publicznym głosowaniu internautów w dniach 10-17 marca spośród 20 prac, najlepszych zdaniem jury z tych, które nadesłano.

Wszelkie szczegóły dotyczące zgłaszania nagród, regulamin oraz bliższe informacje o jury znajdziecie na stronie www.worldphoto.org.

Źródło: Sony, fot: Anthony Lepinay

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Makkk
  2
  Cieszy mnie, że autor, który zdaje się zajmować fotografią profesjonalnie, jest ZA fotografią smartfonową. Sam lubię strzelić fotkę telefonem, kiedy niebo robi się czerwone od wschodu słońca, czy podczas jakiegoś ciekawego wydarzenia.

  Mam nadzieję, że rosnący trend popularności takiej fotografii zmusi producentów telefonów do tworzenia ich z coraz lepszymi aparatami :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
   naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
   DNO I WODOROSTY
   http://i.imgur.com/A5le1Ko.png
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
    naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
    DNO I WODOROSTY
    http://i.imgur.com/A5le1Ko.png
    • avatar
     Harakiri
     0
     Telefon każdy nosi przy sobie, w przeciwieństwie do aparatu/lustrzanki. Dlatego fotografowanie smartfonami jest coraz popularniejsze, dobrze że producenci też o tym wiedzą. :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Trzeba spróbować czemu nie :). Coś tam w swojej kolekcji posiadam.