Technologie i Firma

Foxconn stawia na sztuczną inteligencję

przeczytasz w 2 min.

Sztuczna inteligencja, roboty i przemysłowy internet rzeczy – te rozwiązania mają pozwolić firmie Foxconn na osiągnięcie jej celu, jakim jest „produkcja inteligentna”.

W fabrykach firmy Foxconn powstaje mnóstwo sprzętu elektronicznego, z którego korzysta wielu z nas – przede wszystkim smartfony, ale też rozmaite inne gadżety. Działają one – wydawałoby się – na pełnych obrotach i faktem jest, że pracownicy nie mają tam lekko. Financial Times donosi jednak, że w planach jest zwiększenie obrotów, tyle że nie poprzez wymaganie niemożliwego od ludzi, lecz za sprawą sztucznej inteligencji.

Niedawno Foxconn świętował swoje trzydziestolecie działalności w Chinach. Prezes firmy, Terry Gou, przygotował na tę okazję wystąpienie, podczas którego zapowiedział: „będziemy ze wszystkich sił dążyć do tego, by uczynić produkcję inteligentną. […] Jesteśmy przeogromną firmą produkcyjną i musimy sięgnąć po potęgę sztucznej inteligencji”.

Sztuczna inteligencja (jak również przemysłowy internet rzeczy, chmura i roboty, czyli rozwiązania, nad którymi gigant pracuje pod marką Foxconn Industrial Internet) ma pozwolić na usprawnienie procesów produkcyjnych i logistycznych. Do czego może zostać wykorzystana? Do „monitoringu maszyn, śledzenia przepływu materiałowego oraz utrzymaniu ruchu” – wymienia Jan Skowroński z firmy DSR, która już od jakiegoś czasu realizuje tego typu wdrożenia.

Nowe technologie pozwalają zawczasu wykrywać nieprawidłowości w pracy maszyn, a dzięki temu – unikać awarii i zachowywać ciągłość produkcji, będącą przecież podstawą optymalnego działania firmy zajmującej się produkcją właśnie. Mogą również częściowo zastąpić ludzi – przede wszystkim w powtarzalnych czynnościach, choć… 

„Mówimy tu o całym środowisku przedsiębiorstwa, komunikujących się między sobą robotach i systemie, który w czasie rzeczywistym reaguje na to, co dzieje się na rynku, dostosowuje się do bieżących potrzeb i wykorzystuje analitykę predyktywną do planowania i gospodarowania zapasami. Wszystko odbywa się automatycznie, a rola człowieka sprowadzać się wyłącznie do kontroli, konserwacji maszyn i zarządzania kryzysami. Do tego zmierzamy rozwijając technologie inteligentnych fabryk” – skomentował Jan Skowroński.

Foxconn to olbrzymia firma, dlatego też o jej przypadku jest szczególnie głośno. Automatyzacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na taką skalę jest ponadto nie lada wyczynem. Eksperci twierdzą jednak, ze na rozwiązania z sektora przemysłowego internetu rzeczy decydować będzie się coraz więcej przedsiębiorstw. Z raportu Capgemini wynika, że do 2022 roku pozwolą one nawet na siedmiokrotne zwiększenie wydajności.

Źródło: Financial Times, inPlus Media, DSR. Ilustracja: D1_TheOne/Pixabay (CC0)

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  eltra
  1
  "będziemy ze wszystkich sił dążyć do tego, by uczynić produkcję inteligentną" hehe śmiesznie to brzmi widać jakie maja podejście do pracownika na produkcji :)
  • avatar
   gormar
   0
   Teraz sztuczna inteligencja będzie dbała aby ludziom nie zabrakło roboty.