Mobile

Rok 2014 dla Apple i Samsunga?

przeczytasz w 2 min.

Ostatnio na topie wygodnie rozsadowiły się firmy Apple i Samsung. Czy w tym roku coś się w tej materii zmieni?

Gemius rynek mobilny 2014

Rynek mobilny wydaje się cechować w miarę ustabilizowaną strukturą. Od kilku lat karty rozdaje kilku producentów, a mniejsi cały czas starają się ugrać coś dla siebie. Ostatnio na tronie wygodnie rozsadowiły się firmy Apple i Samsung. Czy w tym roku coś się w tej materii zmieni?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale o próbę jej udzielenia pokusiła się firma Gemius, która o pomoc poprosiła naukowców z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. W ich imieniu głos zabrał dr Leszek Bukowski, który już na wstępie zaznaczył, iż w tym roku zainteresowanie mobilnymi urządzeniami wśród Polaków nie zmaleje i coraz częściej będą oni surfowali po sieci przy pomocy swoich smartfonów i tabletów. Dr Bukowski dodaje także, że wątpliwe jest to, by ktoś mógł zagrozić pozycji dotychczasowych liderów.

"Co więcej, produkty Apple i Samsunga będą generowały zdecydowaną większość ruchu w polskim Internecie mobilnym. Nic nie wskazuje na to, aby 2014 rok przyniósł nam w tym względzie jakieś niespodziewane zmiany. Pytaniem natomiast jest, czy przyrost udziału Samsunga nadal będzie tak gwałtowny, czy też raczej się ustabilizuje i Apple nie będzie już traciło na rzecz Koreańczyków."

Przywołany ekspert zwraca również uwagę na trzy zjawiska, które wynikają z analizy danych pokazujących udział urządzeń mobilnych poszczególnych producentów w ruchu internetowym od połowy 2010 roku.

"Po pierwsze, produkty Apple’a, tj. iPhon’y i iPad’y, są w czołówce urządzeń, z których generowany jest ruch w polskim Internecie mobilnym. Od połowy 2011 aż do końca 2013 roku większość tego ruchy była generowana właśnie z urządzeń opatrzonych symbolem nadgryzionego jabłka. Pozycja Apple jest tutaj stabilna. Apple jest firmą, która wręcz inicjowała swoimi produktami całą mobilną rewolucję i od kilku lat niezmiennie jest w awangardzie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie technologii mobilnych."

Drugą kwestią podkreślaną przez dr Bukowskiego jest słabnąca pozycja Nokii.

"Już w połowie 2011 roku większość ruchu w Internecie mobilnym była generowana z urządzeń Apple’a a na początku 2012 roku Nokia zaczęła ustępować miejsca Samsungowi. W końcu wraz z początkiem 2013 roku Sony również wyprzedziło Nokię swym udziałem w polskim Internecie mobilnym."

Co ciekawe jednak, ekspert twierdzi, iż Nokia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

"To marka, którą wielu konsumentów wciąż darzy sporym sentymentem a w potężnym tandemie z Microsoftem może sprawić niespodziankę i zaskoczyć nowymi rozwiązaniami."

Dr Bukowski pokusił się również o analizę sytuacji Samsunga. Pozycja koreańskiego producenta to trzecia z najistotniejszych kwestii omówionych w analizie Gemiusa.

"Po trzecie, koreański Samsung ma coraz większy udział jeżeli chodzi o ruch w polskim Internecie mobilnym. Początkowo, a więc w latach 2010 – 2011, udział Apple’a był poza zasięgiem Samsunga. Pierwsza i druga generacja Galaxy S ustępowały pod wieloma względami produktom Apple’a. Jednak od połowy 2012 roku (Samsung Galaxy S III zawitał na polski rynek w czerwcu 2012 roku) przyrost udziału Samsunga w Internecie mobilnym stał się gwałtowniejszy niż Apple – tym samym wraz z początkiem 2014 roku Samsung jest liderem. Samsung musiał się wiele nauczyć jeżeli chodzi o rozwiązania mobilne i dopiero trzecia generacja jego flagowej platformy Galaxy S była na tyle dopracowanym produktem, by stać się dla wielu urządzeniem „kultowym”."


kliknij, aby powiększyć

Źródło: gemius, siliconangle

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Antiax
  9
  Obydwie firmy rządzą niepodzielnie na rynku mobilnym i tak pozostanie przez dłuższy czas, chyba, że spotkają na swojej drodze wielkiego gracza - takich teraz nie brakuje, ale nadal nie mogą równać się oni z gigantami, którzy mają już wyrobioną markę, a poza tym ich marketing sprawia, że ludzie sięgają po ich telefony, bo taka jest siła reklamy. Apple i Samsung to tak jak w Polsce PiS i PO, im to na rękę, że czasem się pokłócą, głośno jest o nich w mediach, a tak naprawdę dzielą między sobą ponad połowę rynku i to jest najważniejsze.
  • avatar
   szramabdg
   7
   To będzie rok linuxa :D
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    w mojej opini Samsung wygrywa tylko marketingiem :-) Tym że nagle posiadanie Galaxy stało sie WOW (taki iphone wśród androidów)

    pozostali producenci, robią telefony na tym samym poziomie, z podobną ceną... często dużo lepszym wykonaniem, wiec .i. dla samsunga :D

    htc
    • avatar
     aquadigger
     0
     Nokia równiutko z pierwszego miejsca na czwarte...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Również jestem zwolennikiem linux'a, lecz nie sądzę, aby ten rok był ogromnym przełomem..

      Ludzie przywiązują straszną wage do stereotypów, wiec dopóki te nie ulegną zmianie będzie cieżko o duży wzrost użytkowników pingwina. Vavle "swoim" systemem(który wyjdzie pewnie w 2 połowie roku) ma szanse przyzwyczaić ludzi do linux'a i pokazać, że nie jest taki straszny jak o nim mówia, ale i na to potrzeba czasu..