Aplikacje mobilne

Nowa aktualizacja Google Maps na Androida - nawigacja za pomocą komend głosowych

przeczytasz w 1 min.

Google postarało się o coś, co powoduje, że obok nowej aktualizacji nie można przejść obojętnie.

Google Maps na Androida aktualizacja

Aplikacji na system Google Android mamy sporo. Do grona tych najpopularniejszych bez wątpienia zaliczyć należy Google Maps, które odczekało się właśnie kolejnej aktualizacji. Warto o niej wspomnieć.

Nowe możliwości aplikacji ucieszą zapewne rowerzystów. Nowa wersja Google Maps pokaże bowiem wzniesienia wzdłuż trasy rowerowej. Dzięki temu  możliwe ma być szybkie oszacowanie przez jaki dystans trzeba będzie wysilić się nieco bardziej jadąc pod górkę.

Poza tym zauważyć można też kilka zmian wizualnych, ale są one raczej kosmetyczne. Google postarało się jednak o coś, co powoduje, że obok nowej aktualizacji nie można przejść obojętnie.

W trybie nawigacji pojawiła się bowiem możliwość wykorzystania komend głosowych. Po wybraniu małej ikonki, jaka znajdzie się w lewym dolnym rogu można będzie wydać jedno z kilku poleceń. Na tę chwilę jest ich mało (przykładowo: "jaki jest następny zakręt", "jak daleko jeszcze do celu"), ale to podobno dopiero początek. W przyszłości funkcja ta stać ma się czymś, bez czego nie będzie można się obejść.

Wypada pokusić się o stwierdzenie, że ta obecnie mało rozbudowana i ograniczona do angielskiej wersji językowej funkcja to jeszcze ciekawostka, ale bez wątpienia należy bacznie przyglądać się temu rozwiązaniu. Ma ono potencjał by znacznie uprzyjemnić użytkownikom korzystanie z Google Maps.

Źródło: phonearena, androidcentral

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Mimo wszystko, bardzo brakuje mi opcji udostępniania/podglądu położenia znajomych z poziomu google maps. Nie każdy musi to uznać za przydane, ja jednak często z tego korzystałem. Odwiedzanie każdorazowo G+, wchodzenie w czyjś profil oraz podgląd gdzie ten ktoś się znajduje, jest bardzo niewygodne.
  • avatar
   Reywen
   1
   Co mi tam minusujcie mnie, ale uważam że jedna z lepszych nawigacji.
   • avatar
    Konto usunięte
    -35
    OMG... Nawigacja na androbuga? Powaga? Przeciez to moze spowodowac wypadek, a w najlepszym przypadku - wywiezc w pole.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Sygic all the way...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To chyba dla niewidomych, bo jaki jest następny zakręt, i ile zostało do celu, to widać cały czas na ekranie. Mogłyby być bardziej sensowne opcje, np. "znajdź nabliższą stacje benzynową, parking itp" czy "zmień punkt docelowy" "włącz filmowanie", "wybierz numer telefonu ...".
      • avatar
       Lister
       0
       Wczoraj próbowałem tej nowej mapy.
       Irytujące w niej jest to, że nie można zapisać mapy off-line. A kiedyś to mieli :(
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja czekam na to, aż google wejdzie w taką zaawansowaną erę technologiczno-programistyczną, że po wklepaniu ręcznie adresu docelowego ,google maps wybierze domyślne ustawienia i pokaże trasę. W chwili obecnej, najczęściej jadąc autem, po podaniu miejsca docelowego trzeba
        - wybrać punkt początkowy,
        - uruchomić GPS(to akurat wynika z zabezpieczeń androida),
        - wybrać trasę:
        a) najszybsza do celu,
        b) dziwny skrót którym nadrobimy drogi i zmarnujemy więcej czasu,
        c) dziwny skrót którym nadrobimy drogi i zmarnujemy więcej czasu z niespodziankami np. przeprawa wpław przez rzeke, albo lot nad betonowymi barierami,
        - do niedawna trzeba było jeszcze potwierdzić, że uruchamiając nawigację mieliśmy na celu uruchomienie nawigacji (a nie np. wstawienie wody na herbatę)
        GENIALNE!
        ps. nie to żebym się skarżył, w końcu jeszcze za darmo i całkiem nieźle działa poza uruchamianiem.
        ps2. polski oddział google jest odporny na wskazówki i sugestię wystosowałem do nich mail w innej sprawie i nie uzyskałem żadnej odpowiedzi(treść maila była bardzo rzeczowa i opisywała zagadnienie bardzo szczegółowo)