Ciekawostki

"Gorący" teleskop dla amatorów astronomii

przeczytasz w 1 min.

Teleskop Celestron trafił na listę "Hot Products 2010" prestiżowego magazynu "Sky&Telescope". Redakcja doceniła jakość wykonania, dobre oprogramowanie, lekką konstrukcję i walory techniczne urządzenia do obserwacji nieba.

Seria FirstScope odpowiada na potrzeby osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. Model FirstScope 76 EQ posiada lekką obudowę i dysponuje specjalną rączką, która umożliwia precyzyjne prowadzenie teleskopu. Średnica obiektywu wynosi 76 mm, zaś waga nie przekracza 2 kg. W zestawie znajdują się 2 okulary: 20 mm (15x) oraz 4 mm (75x). Powiększenie okularów zostało odpowiednio dobrane z myślą o początkujących adeptach astronomii.

Opcjonalnie sprzedawany jest także zestaw akcesoriów do teleskopu Celestron FirstScope 76 EQ: futerał ochronny do przenoszenia teleskopu, płyta z oprogramowaniem, które ułatwia planowanie wędrówki po niebie, szukacz oraz dodatkowe okulary – 2,5 mm (24x) i 6 mm (50x). Przydatnym dodatkiem jest również filtr księżycowy, który zmniejsza jasność obiektu, dzięki czemu łatwiej widać obecne na nim kratery.

Cena teleskopu wynosi ok. 269 zł.

Magazyn "Sky&Telescope"

Magazyn "Sky&Telescope" wydawany jest od 1941 roku. Redaktorzy pisma są amatorskimi lub profesjonalnymi astronomami. Każdy z nich skonstruował swój własny teleskop, napisał książkę o astronomii, przeprowadził autorskie badania lub opracował nowe rozwiązanie służące do obserwacji nieba. Nazwiska członków zespołu "Sky&Telescope" zostały wykorzystane przez astronomów do nadania nazw kilku asteroidom. 

O teleskopie  

Zadaniem teleskopu astronomicznego jest zebranie jak największej ilości promieniowania emitowanego przez odległe i zazwyczaj bardzo słabo widoczne obiekty. Podstawowym parametrem określającym możliwości teleskopu jest średnica jego obiektywu. Od średnicy zależy również zdolność rozdzielcza instrumentu, czyli możliwość rozróżniania szczegółów obrazu tworzonego przez teleskop.

Fakt ten wynika z falowej natury światła. Zdolność rozdzielcza teleskopu o średnicy D przy długości fali l wynosi w przybliżeniu l/D radianów, co dla światła widzialnego daje w przybliżeniu 15"/D (D w cm). Teoretyczną zdolność instrumentu ograniczają zjawiska atmosferyczne. W zależności od warunków atmosferycznych zdolność rozdzielcza wynosi od 0.5" (najlepsze warunki) do nawet 60". W Polsce parametr ten rzadko bywa lepszy niż 2".

Źródło: Hama

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_229
  0
  Wyszła trochę reklama wyżej wymienionego magazynu. Jaka cena tego sprzętu?
  • avatar
   Irrlicht
   0
   Ech, gdzie te czasy jak Uniwersał sprzedawał podobne sprzęty, tylko że z pryzmacikiem przylutowanym do pojedynczego, giętkiego drucika. No i ten autorski, 15-kilowy odlewany statyw, który się kiwał na swoich trzech nogach ... ale wszyscy się cieszyli że w ogóle cokolwiek jest do zdobycia :-)

   Za 270 PLN to faktycznie może być przyjemna zabawka na start. Jakby jeszcze wystrugać pionową deseczkę, żeby podtrzymywała tubę symetrycznie z drugiej strony, to nawet może być stabilniejszy sprzęt, niż te kiwające się w supermarketach atrapy teleskopów, projektowane jako zemsta na tych którzy śmią wznosić spojrzenie ponad horyzont ;->
   • avatar
    Jacaw
    0
    quasar: można go już kupić za 200 zł i czy według Ciebie na początek warto ? Czy też poleciłbyś coś innego najlepiej z oferty Delta Optical ( http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=161&sort=1 ) ? Problem w tym, że zawsze można "nieco" dołożyć i kupić lepsze... a tak sobie myślę, że te 200 zł to nie duży pieniądz i jak mnie obserwacje przez teleskop nie wciągną to nie będzie, aż tak szkoda, a jak wciągną to pewnie i tak będę szedł w kierunku jakiś 150 mm teleskopów.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     może ktoś mi powiedzieć co to jest - http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/fs76eq.htm ?
     te same oznaczenia inny teleskop. Drugie lens po angielsku to obiekty jak i soczewka z tego co widzę jest to teleskop z lutrem typu newtona wiec cięzko tu mówić o obiektywie. Jeżeli przyjmiemy że mówimy o tym samym teleskopie co w moim linku to cały czas jest tam mowa o zwierciadle.