Technologie i Firma

Gry mobilne coraz popularniejsze

przeczytasz w 2 min.

W tym roku rynek gier mobilnych może wygenerować nawet 35,5 miliarda dolarów - według firmy badawczej Newzoo.

Top Speed
Top Speed – jedna z najpopularniejszych polskich gier mobilnych.

35,5 miliarda dolarów – takie przychody wygeneruje w tym roku rynek gier mobilnych według prognoz firmy badawczej Newzoo. Sektor ten rozwija się bardzo dynamicznie – tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku lat i według raportu „The Mobile Gaming Landscape” sytuacja ta nie zmieni się jeszcze przez dobre kilka lat.

Jeżeli prognozowany wynik się potwierdzi, będziemy mogli mówić o 5,5-miliardowym wzroście. Co więcej, eksperci Newzoo twierdzą, że w 2018 roku rynek gier mobilnych może wygenerować nawet 44,2 miliarda dolarów przychodów. 

Obecnie gry mobilne znajdują się w polu zainteresowań blisko 1,7 miliarda ludzi – większość z nich wybiera jednak najczęściej produkcje darmowe lub takie, które wymagają tylko jednorazowej opłaty. Niemniej prawie 50 milionów graczy przyznało, że każdego miesiąca jest w stanie wydać więcej niż 25 dolarów na mobilną rozgrywkę.

Najwięcej na gry mobilne wydają obecnie Chińczycy – w ubiegłym roku przeznaczyli oni na ten cel 6,5 miliarda dolarów. Tymczasem wszyscy mieszkańcy Starego Kontynentu – jedynie 4,5 miliarda. Niemniej Europa Zachodnia ma coraz większy udział w generowaniu przychodów w tym sektorze. Zauważył to też dyrektor operacyjny firmy T-Bull odpowiedzialnej między innymi za Top Speed.

„Najbardziej imponujące liczby pobrań z oczywistych względów odnotowujemy w dużych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Brazylia. W czołówce są jednak również kraje europejskie – Wielka Brytania, Francja czy Niemcy – które doganiają liderów. Europa jest kluczowym regionem nie tylko ze względu na rosnącą liczbę pobrań, ale również dzięki doskonale radzącym sobie studiom deweloperskim” – powiedział Grzegorz Zwoliński.

W jakim kierunku będzie się rozwijał rynek gier mobilnych? Tego jeszcze nie wiadomo, możliwe jednak, że podobnie jak w przypadku „większych braci”, twórcy postawią na rozgrywki e-sportowe.

„Jako deweloper bacznie śledzimy pojawiające się na rynku trendy. Jednym z nich jest podpatrywanie e-sportowego fenomenu i próba dostosowania gier mobilnych do tego zjawiska. Mobilny gaming może wpisać się w ten trend poprzez tworzenie gier o bardziej rozbudowanej i sprzyjającej e-sportowi specyfice. Jest to obiecująca perspektywa, biorąc pod uwagę tempo rozwoju rynku mobile” – mówi Damian Fijałkowski, dyrektor technologiczny w T-Bull.

Gracie w gry mobilne? A jeśli tak, to ile jesteście w stanie wydać na nie każdego miesiąca?

Źródło: T-Bull, Newzoo

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  2
  Lubię gry, jak mam czas lubię sobie pograć, ale na smartphonie ??? poważnie gracie w gry na telefonie ??? ja nie mam żadnej gry zainstalowanej w smarcie, od wielu wielu lat, dziwne.
  • avatar
   kosq83
   -1
   Zainstalowałem sobie Fallout Shelter i jak stwierdziłem że to telefon kontroluje mój czas a nie na odwrót to gra poleciała szybciutko z telefonu.. Przesada, ciągle trzeba siedzieć z telefonem w ręce...
   • avatar
    owatanka
    0
    Nic specjalnie zaskakujacego coraz wiecej ludzi posiada smartfona "znajomi maja to i ja mam" taki trend "oni tez maja internety i w ch*j giga to i ja mam" w robocie nawet najwieksi laicy juz maja smartfony na stolowce jest jak na jarmarku ludzie gadaja graja na smartfonach sprawdzaja wiadomosci twittera facebooka youtuba ogladaja filmiki smieja sie w jednej rece smartfon a w drugiej kanapka i zeby nie bylo reka ktora trzyma smartfona to go trzyma a druga podaje kanapki i kawe...
    skoro coraz wiecej ludzi ma smartfony to tez coraz wiecej ludzi exploruje bezkresne funkcje w tym i gry ot co.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Niestety ma Windows Phone a tam gier tyle co kot napłakał. Ale w tym roku się to zmieni bo robię przesiadkę na Androida i wreszcie będę miał w czym wybierać.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nic dziwnego, sam po sobie czuję jak godziny mi uciekają w Summoners War. Niby głupie, ale lubię to :P