Ciekawostki

Metro w Rosji? Teraz rządzą nim hakerzy

przeczytasz w 1 min.

Rosyjska inwazja na Ukrainę nadal trwa, więc hakerzy nie ustępują w działaniach przeciwko agresorowi. Ostatnio obrali oni nowy cel, który może poważnie sparaliżować działanie kraju.

Hakerzy z grupy Anonymous wypowiedzieli wojnę reżimowi Putina zaraz na początku inwazji na Ukrainę. Okazuje się, że nie było to czcze gadanie - w akcji bierze udział coraz więcej grup hakerskich i atakowane są coraz to nowsze cele w Rosji.

Hakerzy przejęli kontrolę nad rosyjskim metrem

Grupa GhostSec (GSM) poinformowała o uzyskaniu dostępu (lub jak kto woli włamaniu) do systemu informatycznego firmy Metrospetstekhnika.

Dlaczego to takie ważne? Sprawa jest prosta - firma Metrospetstekhnika jest dostawcą systemów dla każdego metra w Rosji. Hakerzy twierdzą, że mają pełne plany budynków i raporty z każdego pociągu, ale oprócz tego mogą sterować systemami oddymiania, kontroli temperatury i zasilania składów (potwierdzeniem tego mają być screeny z systemu sterowania).

Dostęp do takich opcji może poważnie sparaliżować działania rosyjskiego metra (a być może nawet wywołać poważną katastrofę). Czy hakerzy zdecydują się na takie działanie? Grupa póki co nie komentuje ewentualnych planów wykorzystania dostępu.

Źródło: Twitter @ GhostSec

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gnom_Z_Piany2
  5
  mogliby wyświetlać QR Code do aplikacji, która by pobierała informacje bez propagandowych ograniczeń.
  mogliby wyświetlać info "wyłączyliśmy jedynie ogrzewanie. nie wyłączamy wentylacji i nie włączamy grzania na max, aby wasze zdrowie nie ucierpiało. putin jest dla was zagrożeniem". btw. światła też mogliby powyłączać na 5min :)
  • avatar
   pawluto
   2
   Ale bzdety - A metro dalej działa jak działało...tyle z ich włamania...
   • avatar
    Marucins
    0
    Łał, mamy dostęp ale jesteśmy jak reszta zachodu - nic nie będziemy z tym robić... Brawo oni.
    • avatar
     Ad_Lou
     0
     nie rozumiem, skoro chcieli pokazać, że mają dostęp to już mogliby coś zrobić... a tak jeżeli realnie uzyskali dostęp to już pewnie trwają prace nad ogarnięciem sytuacji i tyle z ich ataku
     • avatar
      piomiq
      0
      Teraz nasuwa się pytanie. Czy to była tylko sztuka dla sztuki czy może Anonimusi coś z tym zrobią, pokażą że mają kontrolę. Na przykład wyłączą światło, itp.