Gadżety

HECTOR – innowacyjny robot-insekt

z dnia
Dawid Kosiński | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dawid Kosiński
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Niemieccy naukowcy stworzyli mechanicznego robota-insekta. Ma on pomóc w badaniach nad sposobem przemieszczania się zwierząt.

Warto przeczytać:
Sony zrobi kamery dla iPhone'a - ale się spóźni

Jeżeli nie lubicie insektów, z całą pewnością nie spodoba się wam projekt niemieckiego Uniwersytetu w Bielefeld. Jest nim dużych rozmiarów robot-insekt o wdzięcznym imieniu HECTOR.

 

Powstał on, by pomóc naukowcom zrozumieć w jaki dokładnie sposób poruszają się zwierzęta. Robot został wyposażony w sześć nóg, osiemnaście stawów i egzoszkielet wykonany z włókna węglowego. Dzięki zastosowaniu elastycznych stawów i wielu rozwiązań pochodzących prosto z natury robot może przenieść 30 kilogramów ładunku, mimo że sam waży tylko 12 kg.

HECTOR został stworzony jako prototyp, a dzięki niemu powstaną kolejne roboty-insekty. Możecie nie lubić HECTOR-a, ale warto docenić jego płynne ruchy, które można obejrzeć na poniższym filmiku.

Źródło: Engadget.com

Polecamy artykuły:    
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  duży kapeć będzie potrzebny xD
 • avatar
  Konto usunięte
  Co w nim takiego innowacyjnego, bo ja nie widzę. U nas na politechnice na inżynierkach powstają hexapody (z plexi i zwykłych serw, bo nikt z uczelni kasy na to by nie wyłożył). A to, że pokazali jak jedna noga się porusza i to z taka prędkością to przy gotowym mechanizmie zajmie może z dzień dla średnio wprawnego programisty.
 • avatar
  Konto usunięte
  Oni specjalnie spowolnili tę nogę, żebyś mógł dostrzec jej płynny ruch. Przecież to oczywiste :)

  Dla waszej wiadomości, to najbardziej zaawansowanym robotem (dronem) na ziemi jest zabaweczka amerykańskiej armii X-47B.
 • avatar
  Konto usunięte
  Kierując się ostatnim zdaniem newsa, cytuje: "Możecie nie lubić HECTOR-a, ale warto docenić jego płynne ruchy, które można obejrzeć na poniższym filmiku." Obejrzałem materiał filmowy dwa razy i nie widziałem płynnych ruchów tego robota. Może news man wskaże mi na która sekundę filmiku mam patrzeć aby zobaczyć to, co zostało w cytacie napisane ?
 • avatar
  maker
  Plynnosc ruchow to ja widze tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=0jyBiECoS3Q&feature=related. Takze niemieccy inzynierowie nie wiem czym sie podniecaja.