Mobile

Huawei ma problem - Google blokuje dostęp do swoich aplikacji [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Chiński producent trafił na czarną listę handlową, którą prowadzi Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Skutki mogą okazać się kłopotliwe dla użytkowników, a tym samym bolesne dla samego Huawei.

Huawei to jeden z największych producentów smartfonów. Mimo tego Google wydaje się niewzruszone i wszystko wskazuje na to, że podejmuje kroki, które będą miały dla chińskiego producenta poważne konsekwencje.

Z publikowanych informacji wynika, iż Google zdecydowało się zawiesić współpracę z Huawei. To pokłosie tego, iż chiński producent trafił na czarną listę handlową, którą prowadzi Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Zostawiając politykę z boku nie da się w tym miejscu pominąć kwestii tego, jak duże konsekwencje będzie miało to dla użytkowników smartfonów i tabletów Huawei.

Na wyjaśniające wszystko komunikaty musimy poczekać. Zanosi się jednak na to, że Huawei zachowa dostęp do systemu Android, ale tylko w wydaniu AOSP (Android Open Source Project), a Google nie zapewni jakiejkolwiek pomocy technicznej, a przede wszystkim swoich aplikacji i usług, takich jak Google Play, Gmail, YouTube, Mapy czy Chrome. Można zastanawiać się, czy da się je zainstalować okrężną drogą czy też Google będzie chciało zablokować i to.

Dotyczy to smartfonów i tabletów, które dopiero zadebiutują. Osoby korzystające już ze sprzętów Huawei mogą być spokojniejsze. W tym przypadku wszystkie aplikacje będą działały dalej bez problemów, powinny być również aktualizowane. I tu mogą pojawić się jednak przykre konsekwencje decyzji Google, a mianowicie brak aktualizacji samego systemu.

Zapewne pojawi się niejedna okazja do tego, aby do całej sprawy wrócić. Huawei musi bowiem podjąć jakieś kroki. Za wcześnie na stwierdzenia, iż całkowicie podziękuje Google i postara się o własny system operacyjny dedykowany urządzeniom mobilnym (chociaż spekuluje się o nim nie od dziś).

AKTUALIZACJA, 21.05.2019

Tak jak można było się spodziewać, sprawa będzie miała dalszy ciąg i nic nie wskazuje na to, aby szybko dobiegła końca. Wśród szeregu komentarzy i nowych faktów najważniejszy jest jeden - konsekwencje decyzji Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych zostały w przypadku Huawei zawieszone na 90 dni, a niektóre sankcje złagodzone „w celu utrzymania istniejących sieci i dostarczania aktualizacji oprogramowania do istniejących smartfonów Huawei”.

Póki co obecni użytkownicy smartfonów Huawei mogą być zatem w miarę spokojni, a władze USA i Chin mają sporo czasu na dojście do porozumienia.

Źródło: reuters, Android, gsmarena, pixabay - Public_Domain_Photography (foto)

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aranda
  6
  Za dobrze się rozwijali? Za duże postępy? Bandyci z USA nie wytrzymali presji? I teraz nagle tzw wolne oprogramowanie i system android okazuje się że nie jest już wolny? Akurat mnie te aplikacje google do niczego nie są potrzebne. Nie używam ani gmaila ani chrome. Jedynie mapy. Ale z przyzwyczajenia. Jestem w stanie przestawić się na inne.
  • avatar
   Radical
   5
   Polityka i walka o wpływy czyli zachód pokazuje chińczykom gdzie ich miejsce. Zabolało że Huawei przeskoczył Apple w zeszłym roku i wskoczył na drugie miejsce sprzedaży telefonów :)
   • avatar
    hideo
    4
    Aktualnie trwa wojna na nerwy między USA a Chinami bo USA próbują przeciągnąć linę na swoją stronę, być może dogadają się w tej wojnie handlowej a być może nie, okaże się. Natomiast trzeba pamiętać, że Trump groził cłami nie tylko Chinom ale i innym krajom w tym też Japonii i Korei Południowej. Wstrzymałbym się aktualnie z zakupem nowych telefonów, być może za kilka miesięcy czy rok sytuacja się wyklaruje (albo zagmatwa jeszcze bardziej z innymi producentami).
    • avatar
     kabat
     3
     nie ma teraz sensu brać huawei a trochę szkoda ze względu na aparat.
     • avatar
      człowiek-taboret
      2
      No cóż następny w takim razie smartfon to będzie Samsung... A szkoda miałem duże nadzieje na Mate 30 Pro. Zobaczymy co się z tego urodzi.
      • avatar
       DragonRed
       2
       Nie wszyscy mają murale na oczach i widzą rzeczywistość taką jaką jest a nie taką jaką chcieliby widzieć inni bardzo spoufaleni z USA.
       Dominacja USA przyniosła drożyznę co widać po cenach produktów takich firm jak Intel , Nvidia czy Apple i tylko AMD jest takim póki co niewidocznym graczem.
       https://whatnext.pl/niemcy-to-sprzet-usa-ma-backdoory-nie-huawei/
       • avatar
        Lord_Krecitsqa
        1
        Wszystko to samo prócz nakładki UI
        Fakt troszkę ubogi ale za to bateria trzyma jak należy a nie dwa razy dziennie do ładowarki ;)
        • avatar
         DragonRed
         1
         USA sami sobie dół wykopali bo to zbyt późny ruch.Hipokryzja z jaką ostatnimi czasy uderza ten kraj w Huawei świadczy o nich samych.
         Daję kilkanaście lat firmom z USA bo konkurencyjność ich rozwiązań właśnie w tym czas straci całkowicie sens.
         Być może 2025 rok będzie przełomowy bo w tym starciu będą liczyć się tylko firmy z Chin i Korei Południowej , która odetnie się od nadmiernych wpływów z USA.
         • avatar
          davidoff
          0
          A miałem kupić P30 albo Honor 20 Pro a tu takie coś... USA widząc jak huawei się rozrasta przycina ich. Za późno o jakieś 30lat Chin gospodarczo już nie da się zatrzymać teraz USA i Europa płaci za swoje grzechy. Dali im technologie a oni kopiowali kopiowali aż się nauczyli i zaczęli swoje lepsze robić.

          Zobaczymy co z tego wyniknie ja lepiej nie będę ryzykował i kupie chyba S10e nie chce za dużego telefonu, moim faworytem był P30 ale teraz to chyba pozostaje S10e.
          • avatar
           sabaru
           0
           Z tymi aktualizacjami to dali by sobie już spokój. Z 16GB pamięci po zaktualizowaniu systemu i wszytych programów zostało mi niecałe 4GB wolnego miejsca. A telefon ciągle się drze że są jakieś nowe aktualizacje.
           • avatar
            stalkerpl
            -1
            pod płaszczykiem demokracji USA podporządkowuje sobie świat a kto nie chce się podporządkować to ograniczają w tym przypadku wolność gospodarczą i nikt nie protestuje, pelikanki łykniecie to wszystko, polin to nie dotyczy, postawa służalczo-lodziarska podoba się USA
            • avatar
             pablo11
             -1
             Czyli następnym moim telefonem będzie Huawei, jeszcze żeby zrezygnowali z przednich aparatów i czytnika linii z przodu i będzie git.
             • avatar
              Lord_Krecitsqa
              -2
              AOSP jest dużo lepszy od zawalonego niepotrzebnymi aplikacjami oryginalnego firmware.

              Bardzo dobrze.
              Poza tym od trzech lat używam AOSP i nie mam zamiaru wracać.
              • avatar
               Q'bot
               0
               A ja tu widzę sporą szansę dla rynku mobilnych systemów - Hujaweź stworzy własny OS, który wreszcie będzie miał szansę rozbić obecny duopol ;]