Smartfony

Huawei oznacza dziś aplikacje, które nie pochodzą z Chin jako… zainfekowane i sugeruje je usunąć

przeczytasz w 1 min.

Użytkownicy telefonów Huawei zgłaszają dziś, że otrzymują systemowe powiadomienia, które sugerują usunięcie niektórych aplikacji. Smartfon traktuje m.in. Allegro jako zainfekowaną, która może stanowić potencjalne zagrożenie i sugeruje jej usunięcie. Błąd, czy przemyślana akcja?

Zainfekowana aplikacja na Huawei to taka, która jest konkurencją chińskiego odpowiednika?

O sytuacji poinformował użytkownik Twittera (@JanuszNapi), który zgłosił, że na swoim smartfonie Huawei otrzymał dziś rano powiadomienie systemowe z Android 10 o potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa.

Zagrożenie miało dotyczyć aplikacji Allegro, która zdaniem Huawei jest zainfekowana i zaleca się jej natychmiastową deinstalację. Jak wynika z komentarzy na Twitterze - problem dotyczy większej liczby osób i innych aplikacji, np. sklepu ZARA.

Na ile możliwości pozwoliły - sprawdziliśmy, czy podobny alert wyświetla się na smartfonach Huawei dostępnych w redakcji. Mimo pełnej zgody na śledzenie nie udało się wywołać powiadomienia o zainfekowaniu aplikacji.

Huawei - powiadomienie o zainfekowanej aplikacjiPowiadomienie o zainfekowanej aplikacji na Huawei (Źródło: facebook.com/mjagodzinski82)

Allegro i Huawei wiedzą o problemie, ale ważniejsze jest, czy to działanie było zamierzone?

Reakcja grupy Allegro na zgłoszony problem była błyskawiczna. Jak wynika z wypowiedzi na Twitterze: “trwają prace nad usunięciem jego przyczyny”. Problem najprawdopodobniej jest błędem technicznym, nad którym pracuje Huawei.

Część użytkowników Huawei na widok powiadomienia o zainfekowaniu aplikacji długo nie myśląc mogła zastosować się do zaleceń i ją odinstalować. Jeśli zatem nie był to błąd, to… bardzo brzydko, Huawei.

Miejmy nadzieję, że tak. Niemniej jednak głosy internautów sugerujące chęć walki Huawei z popularnymi, europejskimi aplikacjami na rzecz chińskich odpowiedników (np. Shopee/AliExpress) wydają się być dobrym argumentem za wyświetleniem tego typu komunikatu.

Wyświetlił się u Was podobny komunikat? Dajcie znać, jeśli tak - i w przypadku jakiej aplikacji.

Źródło: twitter.com @JanuszNapi

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  13
  Sami kopią pod sobą dołek...
  • avatar
   piotr.potulski
   13
   Miałem Huawei i lubiłem ten telefon, szkoda, że używają własnego systemu operacyjnego, bo kupowanie telefonu od nich kompletnie straciło sens.
   • avatar
    EgzoPro
    4
    To już chyba kwestia mentalności że Chińczycy nie potrafią stworzyć systemu wraz z całym ekosystemem, najpierw Huawei odrzucił możliwość stworzenia wspólnego sklepu z innymi producentami chińskimi, a teraz to. Podobnie jak Google najpierw należy iść na znaczące ustępstwa aby zdobyć monopol, a dopiero później można stawiać warunki, chociaż tutaj również bez przesady.
    • avatar
     Spidergisz
     4
     Mam to samo na telefonach Honor 8X i telefonie żony Honor 20Pro. Na jednym komunikat dotyczył Allegro a na drugim Zara.
     • avatar
      cyna76
      0
      dalej "pompujcie" tą markę na ramach benchmark ...
      • avatar
       EgzoPro
       -1
       To już chyba kwestia mentalności że Chińczycy nie potrafią stworzyć systemu wraz z całym ekosystemem, najpierw Huawei odrzucił możliwość stworzenia wspólnego sklepu z innymi producentami chińskimi, a teraz to. Podobnie jak Google najpierw należy iść na znaczące ustępstwa aby zdobyć monopol, a dopiero później można stawiać warunki, chociaż tutaj również bez przesady.
       • avatar
        FunkyKoval
        -1
        Czyli chyba Trump miał rację, Chinole tyle warci z ich komunistycznym rządem co ruskie z NordStream. HUAWEI jako marka chińska i sprzedawana na chińskim rynku (oraz z dużym udziałem kapitału państwowego CHRLD) będzie ograniczała dostęp do zachodnich aplikacji, to też jest element "chińskiej wolności", która ma być taka jak zdecyduje I sekretarz KPCh.
        • avatar
         saha8
         -3
         Nie wiem po co komu aplikacja allegro, skoro strona internetowa jest dostępna. Pomijając fakt że bardzo niewygodne jest korzystanie z allegro na małym ekranie.
         • avatar
          Gatts-25
          -11
          Niektóre wpisy wyglądają tak jakby były płodzone przez tych co się urwali z Kwiatu Konopnego. Huawei już na zawsze jest marką TOP 3 ale pod wieloma elementami TOP 1. Niektórzy zachowują się tak jakby chcieli widzieć co chwilę reklamy iPhone ale patrząc jaką krzywdę Propaganda USraelska wyrządziła ludziom w Polsce nie dziwię się, że ludzie uwierzyli w Pandemię Covid, która wywołuje przeziębienie. To, że ludzie umierają w Polsce to zasługa Polskie Służby Zdrowia, która od lat nie istnieje a teraz mają przynajmniej najlepszy czas by zrzucić wszystko na Covid. Tak ludźmi manipulują a ci jak posłuszne Owieczki jak nie po iPhone to po kolejną dawkę Szczepionki, która przyczyni się do waszych przyszłych schorzeń i obecnych. Jednak Rządy znalazły już na to sposób i zrzucają wszystko na powikłania po Covid.
          • avatar
           Adrianwo
           0
           Zabić Xi Jinpinga raz dwa, raz dwa!!!
           ZABIĆ XI JINPINGA RAZ DWA, RAZ DWA!!!
           Zamiast ciszy - RATUJMY UJGURÓW!!!
           • avatar
            bronek
            0
            Dali czadu.
            Czas na upgrade telefonu ;-)
            • avatar
             deel77
             0
             Czyżby dogadali się z ali i banują wszystkie inne apki?
             • avatar
              steelek
              0
              mam służbowego jakiegoś tam P smarta czy cos. Stworzyliśmy sobie aplikacje do wysylania smsów hurtem (bo przy 100+ smsach wyslanych jako wiadomość masowa - apka lubi połowy nie wysłać - zwlaszcza jezeli są dość długie) i tez mi wywala od dwóch tygodni że aplikacja jest niebezpieczna i musze ja natychmiast wywalic. Troche wkurzajacy jest fakt, ze nie ma ptaszka na 'nie pokazuj mi tego ponownie'.
              • avatar
               WIPI1979
               0
               Mam obie app-ki: Allegro i Shopee, ale na innym smartfonie. Ale rodzice mają po jednym i tym samym HUAWEI P Smart 2019 i są także inne spostrzeżenia. Smartfony dziwnie się zachowują - zwłaszcza ojca. Jakby miał mocno śledzony ten smartfon HUAWEI-a - restarty nie pomagają.